Formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) je obaveza koju Kosovo mora da ispuni, ali ona treba da bude u skladu sa odlukom kosovskog Ustavnog suda iz 2016. godine i ne sme da ima izvršna ovlašćenja, izjavio je u sredu američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer i dodao da je u toku rad sa kosovskom vladom koja bi trebalo da predloži „kredibilnu viziju“ ZSO.
Srpska zajednica na Kosovu je „suštinski, esencijalni, integralni deo Kosova“ i Srbi će na Severu, kao i u drugim delovima Kosova, ostati visoki prioritet za Sjedinjene Države, rekao je Hovenijer u razgovoru sa predstavnicima više medija, a prenosi portal Kossev.
„Sjedinjene Države su podržale Kosovo kao suverenu i nezavisnu zemlju, a ta podrška je zasnovana na shvatanju da će ona biti demokratska i multietnička i mi smo tokom godina mnogo napora uložili da unapredimo multietnički karakter zemlje“, rekao je američki ambasador.
Istakao je da je neophodno odgovoriti na zabrinutosti srpske zajednice, a Srbe je pozvao da se „pomire“ sa tim da žive na Kosovu, a treba da žive „bezbedno i dostojanstveno“.
„Mi Kosovo ne vidimo kao deo Srbije i znamo gde se nalazi međunarodna granica između dve države. Iz američke perspektive u pitanju su dve zemlje“, pojasnio je Hovenijer, ako to nekome do ada nije bilo jasno.
Naglasio je da je još od Martija Ahtisarija bilo poznato da su neophodni posebni aranžmani za srpsku zajednicu i precizirao da bi ZSO trebalo da bude formiran u skladu sa odlukom kosovskog Ustavnog suda iz 2016. godine i bez izvršnih ovlašćenja.
„Odbijamo svaki pokušaj da se sugeriše da bi ona trebalo da ima izvršne nadležnosti i mislim da smo prilično jasno predstavili svoj stav u autorskom tekstu od 30. januara, koji su napisali Derek Šole i Gabrijel Eskobar“, nagasio je Hovenijer.
Beograd ima bitno drugačije predstave o tome koja bi ovlašćenja ZSO trebalo da ima i insistira na tome da tu nema šta više da se raspravlja, jer je Priština pre gotovo 9 godina preuzela međunarodno garantovane obaveze iz Briselskog sporazuma.
Zločinci moraju da odgovaraju
Hovenijer je rekao i da se za krvave događaje u Banjskoj 24. septembra nesme okrivljavati cela etnička zajednica Srba na Kosovu, već da moraju da odgovaraju zločinci koji imaju krvi na rukama, „oni koji su ili povukli obarač ili postavili eksploziv koji je doveo do smrti gospodina Bunjakua. To su ljudi koji moraju da odgovaraju“, prenosi KoSSev.
Napad u Banjskoj nije bio spontan, rekao je američki ambasador, sve ukazuje na to da je naoružana grupa Srba imala podršku „nekih struktura“, ali da još ima mnogo nepoznanica i da se istraga nastvlja.
M.N./FoNet/KoSSev
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com