Na centralnoj svečanosti današnjeg Sversrpskog sabora predsednik Vučić je najavio da će ubuduće ekskurzije ići prvo u Srpsku pa u Evropu, isto važi i za ministre, i da će prebaciti 10 miliona evra za deonicu Bijeljina-Sremska Rača. Predsednik Dodik je rekao da se Srbija oslobodila stranog tutorstva i ambasada zahvaljujući Vučiću
U Beogradu na Trgu Republike je održana centralna manifestacija današnje manifestacije „Jedan narod jedan sabor – Srbija i Srpska“, ili skraćeno -Svesrpski sabor.
Najavljeno je 10. 000 posetilaca. Tu su predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i zvaničnici državnog vrha, ali je broj posetilaca koji je pratio program, neuporedivo manji od najavljenog. Sudeći po odeći prisutnih, a dominirala je narodna srpska nošnja, centralnoj svečanosti su prisustvovali članovi folklornih društava.
Na programu su bile izabrane pesme i igre iz Srbije u izvođenju folklornih društava, i rodoljubivi citati pesnika i pisaca iz čitanki.
Prvi je govorio Milorad Dodik.
Rekao je da je „ovo važan dan za generacije zato što je srpski narod savladao prepreke u borbi za identitet, da je „klljučna srpska reč za naš narod j sloboda“.
„Mi smo Srbi i pripadnici jednog jedinstvenog naroda ma gde živeli. I kroz borbu svih ovih godina i decenija našao se čovek koji je stao na čelo srpskog naroda i srpske države, predsednik Aleksandar Vučić. Predsednik Aleksandar Vučić, koji je bez oklevanja u zavetnom odnosu prema narodu stao da vodi narod u teškim godinama oporavka i stabilizacije srpske države“, rekao je predsednik RS.
Dodao je i da se „Srbija ne bi uzdigla da nije bilo upornog rada predsednika Vučića, kao i da se Srbija „oslobodila stranog tutorstva i ambasada. Srbija danas sme da kaže šta hoće, uvažena je, i može da kaže da podržava Srbe gde god oni bili. Vučić je uložio nemogući napor, i obezbedio da se čuje naš glas, čak i UN, tamo gde se veliki prema malima odnose sa ignorancijom“.
Govor je završio uzvikom Živela Srbija i Srpska, što je uzvraćeno aplauzom kojim Milorad Dodik nije bio zadovoljan, pa je predlogom „Možete vi to bolje“, zatražio od prisutnih da budu energičniji.
Foto: TanjugPredsednik Vučić na centralnoij manifestaciji
Zatim je govorio predsednik Aleksandar Vučić.
Govor je počeo konstatacijom da je danas istorijski dan zato što je „postignut dogovor o srpskom jedinstvu koje će trajati doveka i niko više nikada neće moći da uništi srpsko jedinstvo“.
Napomenuo da je ovaj dogovor začet pre 10 godina, najavio da će ubuduće ministri iz Srbije prvo ići u Srpsku i obrnuto, kao i da će „ekskurzije ići u Srpsku, kao što će iz Srpske ići u Srbiju, pa kada upoznamo naše zemlje, onda možemo da upoznajemo i svet. Tako male odluke a tako velike i važne.“
Vučić je najavio i „formalnu odluku o izgradnji memorijalnog centra povodom genocida počinjenog nad našim narodom u Jasenovcu“, kao i da će lično nadgledati rad na izgradnji memorijalnog centra u Donjoj Gradini i u Beogradu, i da ćemo „sa tim ići brzo, najbrže i najbolje moguće.“
Zatim: u ponedeljak Srbija prebacuje 10 miliona evra za izgradnju deonice Bijeljina-Sremska Rača. „Hoćemo da budemo spojeni sa drugim najvećim gradom u RS“, rekao je predsednik.
Predsednik Vučić je govor završio pokazivanjem zastave koju je nedavno doneo u Ujedinjene nacije i kojom je tamo bio ogrnut.
I Dodik i Vučić su pomenuli i Kosovo, ali uzgred. Vučić je pomenuo i Dejtonski sporazum u smislu da ga je Srbija potpisala.
Posle njih Trg Republike i Beograd je nadletelo pet migova.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću
Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!