Grčka je sa svojim raznolikim morima dom raznim vrstama ajkula od onih smrtonosnih do potpuno bezopasnih. Akademski rad, čiji je autor morski biolog Hristos Taklis, otkriva da li imate razloga za brigu ako ovog leta odlučite da se kupate baš u grčkim morima.
U radu se navodi da je u periodu od 180 godina zabeleženo samo 15 incidenata.
Ovo stvara opštu sliku da su ipak napadi ajkula u Grčkoj retki i da ćete pre videti ajkulu na tanjiru u taverni nego na plaži, pišu grčki mediji.
Prema studiji, najsmrtonosnija decenija bila je 1950. godine, kada se dogodilo šest fatalnih napada u koje su bile uključene velike bele ajkule.
„Kontinuirano praćenje i svest o potencijalnim rizicima su od suštinskog značaja“, zaključio je Taklis u svojoj studiji.
Ajkulu možete primetiti na vreme
Iako je učestalost napada niska, dešava se da kupači dok se sunčaju primete ajkulu u plićaku.
Jedna od njih je golema ajkula – druga najveća vrsta ajkule na svetu, samo manja od džinovske kitove ajkule. Pošto se često približe obali, kupači se uplaše kad je vide. Nastanjuje plićake jer je tu najveća koncentracija planktona kojima se isključivo hrani, tako da je potpuno bezopasna za ljude. Najveći poznati primeri bili su dugački 11 metara i teški preko četiri i po tone.
U nešto opasnije vrste spada bodljikava ajkula ili „pas ljudožder“ kako su je prozvali jer često napada kupače u Jadranskom moru. Ova vrsta nastanjuje i grčka mora. Zbog male veličine i uskog tela ne spada u red opasnih ajkula, osim ako je neko prvi ne nadapne. Naziv „bodljikava“ odnosi se na dve otrovne bodlje koje koristi u samoodbrani.
Ako se pitate da li u Grčkoj postoje ajkule koje možete da jedete, onda je ovo jedna od njih.
Od svih ajkula u grčkim morima, najveća verovatnoća je da ćete videti plavu ajkulu. To su ajkule selice koje naseljavaju skoro sva svetska mora i okeane. Za razliku od goleme ajkule, plavu ćete retko videti u plićaku. Naučnici je ne smatraju opasnom za ljude. Ipak, desilo se nekoliko incidenata poput jednog na plaži u Nafpliju, takozvanom „dragulju Peloponeza“.
Šta raditi prilikom susreta sa ajkulom?
Pri susretu sa ajkulom, ljudi će najpre bežati u suprotnom smeru. Ovo je pogrešan korak jer govori ajkuli da bi trebalo da krene da lovi plen.
Umesto toga bi trebalo pogledati ajkulu u oči, kako bi dobila znak da ste i vi predator, savetuju eksperti.
Nakon gledanja, koje ne bi trebalo da traje predugo, treba polako krenuti unazad, što znači bez mlataranja rukama jer te vrste pokreta daju signal ajkuli da ste povređeni ili bolesni i postajete opcija za večeru.
Ajkule su daltonisti, ali mogu razlikovati stvari po osvetljenosti. Stoga bi trebalo izbegavati svetle i fluorescentne boje.
A.E./Greek Reporter/Surfer Today/Nova S