
Protesti i blokade
BLOG Prva biciklistička blokada u Nišu, interventna preventivno blokirala raskrsnicu u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Agencija Standard and Poor’s potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, što praktično znači da ostaje na istom nivou kao i do sada
Kako je saopšteno iz Narodne banke kreditni rejting Srbije je potvrđen uprkos i dalje izraženim međunarodnim rizicima i posledicama geopolitičkih dešavanja po globalnu ekonomiju.
Takđe, kao preduslove za dobijanje investicionog rejtinga u budućnosti agencija Standard & Poor’s navodi ubrzanje privrednog rasta i dalje smanjenje fiskalnog i tekućeg deficita, što će, kako piše na sajtu NBS, kao i u slučaju drugih ekonomija, zavisiti i od daljeg toka i ekonomskih efekata sukoba u Ukrajini i ukupnih geopolitičkih kretanja.
Vest da je Agencija potvrdila kreditni rejting Srbiji saopštena je iz dve glavne finansijske institucij -, Narodna banka Srbije i Ministarstva finansija..
U gotovo identičnim saopštenjima ističe se i kako je Agencija potvrdila i stabilne izglede za dalje povećanje rejtinga.
Šta je doprinelo stabilnom rejtingu Srbije?
“Agencija Standard & Poor’s naglašava da je postepenim povećanjem referentne kamatne stope sprečeno dalje širenje inflacionih pritisaka, navodi se u saopštenju NBS i dodaje da su srednjoročna inflaciona očekivanja ostala u velikoj meri usidrena zahvaljujući kredibilitetu monetarne politike, zaoštravanju monetarnih uslova i održanoj relativnoj stabilnosti deviznog kursa.
Guvernerka Jorgovanka Tabaković ocenila je, povodom objavljivanja izveštaja agencije Standard & Poor’s, da je Srbija, „uprkos svim globalnim neizvesnostima sa kojima se suočava, i dalje na korak do dobijanja investicionog rejtinga“.
Iz Ministarstva finansija navode da je potvrda kreditnog rejtinga, u aktuelnim uslovima neizvesnosti u međunarodnom okruženju, dokaz je da se Vlada Republike Srbije odgovorno suočava sa datim izazovima, dok centralna banka navodi da je to „još jedna potvrda da Srbija vodi adekvatnu ekonomsku politiku u uslovima višedimenzionalne krize koja traje već duže od tri godine“.
“Premda su razmere ekonomske krize velike, kao i negativni efekti koji iz nje proističu, Republika Srbija uspela je da očuva makroekonomsku i finansijsku stabilnost i zadrži snažne izglede za dugoročni rast”, stoji u saopštenju Ministarstva finansija.
Kad se očekuje pad inflacije?
Smanjenje inflacije Agencija očekuje u drugoj polovini godine, ističući „dokazani kredibilitet ukupne ekonomske politike, povoljne perspektive dugoročnog rasta Srbije, fiskalnu disciplinu, smanjene potrebe za finansiranjem i opadajuću putanju javnog duga“.
Agencija navodi i visok priliv stranih direktnih investicija koji je imao značajnu ulogu i u proširenju izvoznih kapaciteta i njihovom većem stepenu diversifikacije, kao i rastu deviznih rezervi zemlje, za koje se ocenjuju da će biti na adekvatnom nivou i u srednjem roku, saopštila je NBS.
Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima je na minimumu od 3 odsto.
„Očuvanjem stabilnosti deviznog kursa i izbegavanjem naglih povećanja referentne kamatne stope, uspeli smo da istovremeno usidrimo inflaciona očekivanja i da očuvamo punu finansijsku stabilnost u zemlji. Takođe, rast inflacije je zaustavljen, a posebno važno je i da su poslovno, investiciono i potrošačko poverenje očuvani na visokom nivou. Zahvaljujući tome, nastavljamo da beležimo rast zaposlenosti, investicija, izvoza i ukupnog bruto domaćeg proizvoda“, navela je guvernerka Jorgovanka Tabaković u pisanoj izjavi.
Preduslov za dobijanje investicionog rejtinga
Agencija Standard and Poor’s kao preduslove za dobijanje investicionog rejtinga u budućnosti navodi ubrzanje privrednog rasta i dalje smanjenje fiskalnog i tekućeg deficita, što će, kao i u slučaju drugih ekonomija, zavisiti i od daljeg toka i ekonomskih efekata sukoba u Ukrajini i ukupnih geopolitičkih kretanja.
„Uverena sam“, ocenil je Tabaković, „da bi Srbija, da nije bilo pandemije i sukoba u Ukrajini, već duže vreme bila država sa investicionim rejtingom“.
B.G/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve