Hrvatska
Predsednički izbori: Ipak drugi krug
U drugom krugu predsedničkih izbora u Hrvatskoj glasaće se za aktuelnog predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, odnosno za Dragana Primorca
Trka za Belu kuću je u punom jeku, a ankete pokazuju nikada veći rodni jaz između pristalica Donalda Trampa i Kamale Haris. Žene su lojalnije demokratskoj kandidatkinji, dok su muškarci pretežno simpatizeri bivšeg predsednika SAD. Kako su neka od glavnih pitanja ove kampanje pravo na abortus vantelesnu oplodnju, kandidati moraju pažljivo da odluče kako će pristupiti ključnim temama
Niz nacionalnih anketa o predstojećim američkim predsedničkim izborima pokazuje da će trka za Belu kuću biti mnogo neizvesnija nego što se činilo pre nego što je aktuelni predsednik Džo Bajden istupio iz kampanje. Međutim, ankete otkrivaju još jednu važnu dinamiku – ogroman rodni jaz između bivšeg predsednika Donalda Trampa i potpredsednice Kamale Haris. U nekim slučajevima veći nego onaj iz 2016. i 2020. godine.
Prema nedavnoj anketi koju su sproveli Njujork Tajms i Sijena koledž, Haris ima prednost od 14 procenata u odnosu na Trampa među ženskom populacijom (55% prema 41%), dok Tramp vodi sa 17 odsto razlike među muškarcima (56% prema 39%). To je neto rodni jaz od 31 odsto.
Druge ankete pokazuju još veći jaz. Kvinipiak univerzitet sproveo je anketu prema kojoj žene daju prednost Haris od 16 odsto (56% prema 40%), dok muškarci podržavaju Trampa sa 23 procenata prednosti (60% prema 37%). To je ogroman rodni jaz od 39 procenata razlike. Ako to uporedimo sa trkom između Trampa i Hilari Klinton 2016. godine, tada je izlazna anketa NBC-ja pokazala neto rodni jaz od 24 odsto. U izlaznoj anketi nakon trke između Bajdena i Trampa 2020. godine, ta cifra je iznosila 23 procenta.
Međutim, neke druge skorije ankete, kao što je CNN-ova, pokazuju manji rodni jaz – od ukupno 16 odsto između dvoje kandidata, dok je u anketi NPR/PBS/Marist taj jaz iznosio samo 4 procenta.
Ipak, ove nove ankete naglašavaju kako bi rastući rodni jaz mogao biti značajan faktor u novoj trci između Haris i Trampa – kao i, čini se, da je Trampova prednost među muškarcima veća nego prednost Kamale Haris među ženama.
Koliko je Tramp uradio za muškarce
Lako je razumeti zašto toliko mladih žena favorizuje Kamalu Haris – ona ima inspirativnu životnu priču, zalaže se za reproduktivnu slobodu i probila bi najveći stakleni plafon time što bi postala prva žena predsednica.
Deluje da se mnogi mladi muškarci dive Trampovom stilu „kralja džungle“: on riče, viče, hvali se da ga niko ne može pobediti (osim ako ne vara). Ali kada se ukloni Trampova gruba retorika i pogleda stvarni učinak, Tramp je uradio vrlo malo za mlade muškarce tokom svojih četiri godine predsedničkog mandata. Odnosno, uradio je puno za one koji zarađuju više od milion dolara godišnje, zahvaljujući ogromnim poreskim olakšicama za najbogatijih jedan procenat.
Moguće je da se mnogi mladi muškarci osećaju nelagodno zbog Demokratske stranke, delimično zato što neke demokrate tretiraju muškarce kao problem – ponekad i kao glavni problem.
Pitanje reproduktivnih prava
Centar pažnje u izbornoj kampanji već neko vreme zauzima pitanje reproduktivnih prava. Haris ima veliku prednost kada je reč o poverenju u vezi sa pitanjem abortusa, gde ima prednost od šesnaest odsto.
Takođe vodi kada se Amerikanci pitaju kome više veruju kada je u pitanju imenovanje sudija Vrhovnog suda. Pitanje abortusa i reproduktivnih prava je bilo u centru pažnje otkako je Vrhovni sud poništio presudu Roe protiv Wade-a u junu 2022. godine.
To je bilo jedno od ključnih pitanja koje je pomoglo demokratama da zadrže kontrolu nad Senatom na izborima na sredini mandata i da spreče veće gubitke u Predstavničkom domu.
Haris je ovo pitanje postavila kao jedan od svojih glavnih prioriteta tokom čitave izborne kampanje 2024. godine, dok Tramp i dalje nije siguran kako da se nosi s posledicama ukidanja presude, čime je data mogućnost saveznim državama da zabrane abortus.
Tramp se i dalje koleba
Tramp se hvalio da je imenovao sudije Vrhovnog suda koji su pomogli u poništavanju presude. Ali mu je bilo teško da jasno iznese stav o tome da li bi podržao savezni zakon o zabrani abortusa. Ranije ove godine, bivši predsednik je izjavio da bi pristup abortusu trebalo prepustiti državama, nakon što je prethodno nagovestio da je otvoren za federalna ograničenja.
U odvojenom pokušaju da privuče glasače među ženama, Tramp je takođe najavio da će njegova administracija osigurati kompletno pokrivanje troškova vantelesne oplodnje (IVF), ili od strane strane vlade ili od strane osiguranja.
Nije tajna zašto bi mogao želeti da se uhvati u koštac sa pitanjem koje pogađa srca mnogih Amerikanaca koji se bore sa izazovima plodnosti. Ogromni troškovi ovog postupka — preko 40.000 dolara po pokušaju, bez garancije uspeha, učinili su IVF nedostupnim za većinu ljudi. Ali priroda Trampovog obećanja i dosadašnja politika njegove stranke izazivaju pitanja o tome koliko je zapravo ozbiljan u vezi s tim.
Pre samo nekoliko nedelja, svi osim dva republikanska senatora – uključujući i Trampovog kandidata za potpredsednika – glasali su da blokiraju zakon koji bi učinio mnogo toga, štiteći pristup IVF-u nakon što je jedan sud u Alabami praktično zabranio tu proceduru i obavezao osiguravajuće kompanije da pokrivaju basnoslovno velike troškove.
Agresivna seksistička retorika
Veliki rodni jaz povećava i Trampov izrazito neprijateljski ton prema ženskim protivnicama. Ove nedelje je podelio objavu na društvenim mrežama u kojoj se sugeriše da su Kamala Haris i Hilari Klinton koristile seksualne usluge kako bi došle do svojih pozicija.
Nekoliko nedelja nakon što je zatrpan kritikama zbog svojih starih komentara o „usamljenim ženama sa mačkama“, Trampov kandidat za potpredsednika Džej Di Vens je u objavi na Iks-u, uporedio intervju Kamale Haris sa odgovorom takmičarke za Mis tinejdžera SAD, podelivši 17 godina star snimak takmičarke koja se muči da odgovori na pitanje na sceni.
Juče je ta žena, čije je ime Kejtlin Apton, osudila Vensov potez, pre nego što je potpuno obrisala svoj nalog na društvenim mrežama.
„Bez obzira na politička uverenja, jedno znam sigurno: sajber maltretiranje i onlajn zlostavljanje moraju prestati“, napisala je.
Vensova kampanja je odbila da se izvini za objavu, optužujući demokrate da „prave veliku stvar od smešnog tvita koji koristi jedan od najpoznatijih mimova na internetu“.
Izvori: NBC/The Guardian/CNN/Politico
U drugom krugu predsedničkih izbora u Hrvatskoj glasaće se za aktuelnog predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, odnosno za Dragana Primorca
Prema nezvaničnim rezultatima izlaznih anketa objavljenih po zatvaranju birališta, Zoran Milanović pobeđuje već u prvom krugu. Iza njega je Dragan Primorac. Konačni rezultati se očekuju posle 22h
Ilon Mask je izazvao lavinu reakcija u Nemačkoj pozivom da građani glasaju za ekstremno desni AfD. Podrška AfD-u i poziv na promene izazvali su oštre osude, ali i ostavku urednice koja je odobrila objavu njegovog teksta
U avionskoj nesreći u Južnoj Koreji poginulo je najmanje 179 osoba, a dvoje spasenih članova posade je prebačeno u bolnicu
Ruski predsednik Vladimir Putin izvinio se nakon pada azerbejdžanskog aviona u kom je poginulo 38 ljudi, „zbog činjenice da se tragični incident dogodio u ruskom vazdušnom prostoru“. Putin nije rekao da li su ruske protivvazdušne snage pogodile avion, u šta postoji sumnja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve