
Ekstremni sportovi
Poginuo ekstremni sportista Feliks Baumgartner
Svetsku slavu Baumgartner je stekao 2012. godine, kada je skočio sa ivice svemira, sa visine od 38.405 metara i bezbedno se prizemio
Za tehniku na predstojećem koncertu Tompsona u Zagrebu zadužena je jedna nemačka firma – uprkos Tompsonovim vezama s nemačkim neonacistima, piše portal „Korektiv“
Nemački informativni portal Korektiv (Correctiv) opširno izveštava o, kako se čini, „najvećem koncertu u Evropi“: o nastupu Marka Perkovića „Tompsona“ u Zagrebu sledeće subote. Novinar tog portala Žan Peters objašnjava nemačkoj publici da je reč o „jednom od najspornijih muzičara“ post-jugoslavenskog prostora. Tompson se devedesetih pročuo pesmom „Bojna Čavoglave“ koja počinje ustaškim pozdravom – a nemačku publiku autor podseća i na zločine tog kvislinškog režima u Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, piše DW.
Njegovi koncerti se u pravilu pretvaraju u manifestacije ekstremne desnice, piše Korektiv: „Tompsonovi koncerti – poput mega-događaja najavljenog za 5. jul 2025, za koji je navodno prodato više od 500.000 ulaznica – masovna su okupljanja koja se mogu tumačiti i kao identitetski rituali. ’Postoji samo nekoliko firmi koja mogu da organizuju jedan takav mega-događaj’, kaže za Korektiv jedan interni izvor koji želi ostati anoniman. Produkcija zahteva ogromnu tehničku infrastrukturu: oko 700 zvučnika, više od 2.000 kvadratnih metara LED-površine, 30 kamiona opreme, građevinske skele, 2.000 pripadnika obezbeđanja i više od toga.“
„Obračun“ s novinarima i medijima
Kako piše nemački portal, za taj zadatak zadužena je nemačka firma Mojo Rental: „Prema sudskom registru, oko tri četvrtine te firme pripada Evago Holdingu sa sedištem u Bavarskoj. Evago ima i nemačke i hrvatske ekspoziture nose naziv Mojo Rental. Nijedna od tih nemačkih firmi ni njihovi direktori – Goran Marinčić (Evago Holding) i Patrik Bauer (Mojo Rental GmbH) – nisu odgovorili na upite Korektiva u vezi s tim angažmanom.“
Autor članka ocenjuje da netrpeljivost prema medijima u krugu oko Tompsona nije iznenađenje. On podseća: „Prema medijskim navodima, menadžer pevača bivši je pripadnik tajne službe i bivši direktor Policijske akademije u Hrvatskoj, Zdravko Barišić. Kad je 2014. koncert Tompsona u berlinskoj dvorani Kolumbijahale otkazan zbog protesta, on je za to optužio novinare i javno im zapretio rečima da ’borba protiv njih još nije završena’.“
I dok se Zagreb priprema za mega-manifestaciju, portal nemačku publiku podseća i na veoma dugačak spisak zabranjenih koncerata Tompsona širom Evrope: „Tompsonov koncert je 2022, uprkos protestima, ipak održan u Beblingenu (Baden-Virtemberg, oko 20 kilometara jugozapadno od Štutgarta). Drugi koncerti su više puta otkazivani – recimo u Amsterdamu, Lucernu ili Mariboru – iako mu je, nakon zabrane nastupa u Švajcarskoj 2009, ponovo dozvoljen nastup. U septembru 2016. jedan njegov koncert u Švajcarskoj ponovo je iznenada otkazan. Gradska uprava tada je odluku opravdala tvrdnjom da se ’ne može garantovati javni red i bezbednost na takvom događaju’.“
Trend ekstremne desnice u Evropi
Oprez nemačkih službi lako se može protumačiti i verovatnim vezama Tompsona s neonacististima u Nemačkoj dobro poznatim policiji, smatra autor članka i navodi: „Godine 2021. Marko Perković snimljen je s advokatom Davorinom Karačićem i Markusom Frntićem – ključnom figurom neonacističke scene u Baden-Virtembergu. ’Ono što Tompsona čini opasnim nije samo njegova muzika – već to što ona normalizuje mržnju i nasilje kao domoljubni osećaj’, kaže Zoran Pusić. (…) ’Prihvatanjem Tompsona i njegovih pesama, zločini ustaša postupno postaju društveno i politički prihvatljivi – rasizam, antisemitizam, mržnja prema Romima i Srbima.’ Prema mišljenju Pusića, predsednika Antifašističke lige Hurvatske, to se uklapa u širi evropski trend normalizacije radikalne desnice – od Italije. pa do Alternative za Nemačku.“
Nemački portal zato postavlja pitanje, kako je trenutni gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević uopšte dozvolio održavanje tog koncerta i citira njegov odgovor za hrvatske medije: „Tompson nije moj izbor ni kad je reč o muzici, ni kada je reč o politici. Ali, nisam pobornik zabrana koncerata i smatram da je to kontraproduktivno. Ko peva ustaške pesme i nosi takve simbole, neprihvatljiv je i to je stvar za policiju“, citira Korektiv zagrebačkog gradonačelnika.
Svetsku slavu Baumgartner je stekao 2012. godine, kada je skočio sa ivice svemira, sa visine od 38.405 metara i bezbedno se prizemio
Okružni sud u Pščini u Poljskoj proglasio je lekare krivim za ugrožavanje života tridesetogodišnje žene, identifikovane samo kao Izabela, u slučaju koji je izazvao proteste širom zemlje
U požaru koji je izbio u tržnom centru u gradu Al-Kut u Iraku živote je izgubilo najmanje 60 ljudi
„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara
Izraelci nisu ubedljivo trijumfovali, Iranci se nisu predali. Sve što se odigralo zapravo je predstavljalo ozbiljnu eskalaciju između dveju strana ovog dugačkog rata u kojoj je Izrael odneo pobedu. I – šta sad
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve