Predsednik Francuske Emanuel Makron stigao je u dvodnevnu posetu Srbiji, a sa predsednikom Srbije Aleksandom Vučićem razgovarao je o strateškim pitanjima, bilateralnoj saradnji, putu Srbije ka Evropskoj uniji i strateškim odnosima u svetu i Evropi. Oni su razgovarali i o ugovoru vrednom 2,7 milijardi evra u skladu skojim bi bi Srbija trebalo da kupi 12 novih francuskih borbenih aviona „rafala“
Predstavnici Srbije i Francuske su u prisustvu predsednika dve države razmenili 12 potpisanih dokumenata, među kojima je i ugovor o kupovini francuskih borbenih aviona „rafal“ i izjava o namerama o partnerstvu i saradnji u oblasti istraživanja i eksploatacije kritičnih i strateških mineralnih sirovina.
Vučić je rekao da se iz sporazuma koje su Srbija i Francuska potpisale može videti saradnja dve zemlje kroz namensku industriju, vojno-tehničku saradnju, veštačku inteligenciju, IT sektor, inovacije, nuklearnu energiju, kritičnu sirovinu, leteće automobile, poljoprivredu, prečistače otpadnih voda, saradnju univerziteta, zdravstvo i onkologiju.
Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da je svojim dolaskom u Beograd želeo da ponovo uputi poruku prijateljstva Francuske Srbiji i da „na najodlučniji način izjavi da je Srbiji mesto u Evropi, u Evropskoj uniji“.
Makron je istakao da su u poslednjih pet godina odnosi Srbije i Francuske doživeli novi uzlet.
„Ojačala je naša ekonomska saradnja. Francuska preduzeća dugoročno su se angažovala na infrastrukturnim projektima kao što su beogradski metro, modernizacija Aerodroma ‘Nikola Tesla’ na kojem ćemo sutra obeležiti uspešno okončane radove, modernizacija mreže za elektrodistribuciju, upravljanje otpadom i saradnja u oblasti zdravstva“, istakao je Makron.
Napomenuo je da se vratio u Srbiju da bi video kako Srbija i Francuska mogu da nastave svoj put u međunarodnom i evropskom kontekstu.
„Moja poruka je jednostavna, Evropska unija i njene zemlje članice, njima je potrebna u ovom kontekstu, jaka i demokratska Srbija, a Srbiji je potrebna jaka i suverena Evropska unija kako bi branila njene interese. Srbiji je mesto u Evropskoj uniji i ona tu može da odigra jednu veoma važnu ulogu i da posluži kao primer i zamajac čitavom regionu Zapadnog Balkana i mi smo spremni da pružimo podršku svim naporima koji su neophodni, kako u oblasti ekonomije, tako u poboljšanju vladavine prava i svakodnevnog života“, poručio je Makron.
Govoreći o odnosima Srbije i Kosova, Makron je čestitao Vučiću na odlukama sa kraja prošle godine kojima je počela primena Ohrdskog sporazuma, dodajući da je Pariz zabrinut zbog jednostranih poteze Prištine.
„Mnogi zameraju Srbiji na strateškom partnerstvu sa Rusijom, a sada ga ima i sa Francuskom jer je ovaj dogovor o nabavci rafala pokazatelj evropskog duha Srbije“, rekao je Makron.
Foto: Tanjug/Marko ĐokovićDoček Makrona ispred Palate „Srbija“
Šta je sve potpisano i razmenjeno
Razmenjena su dokumenata koja se odnose na oblasti digitalnih tehnologija, rudarstva i energetike, nauke, tehnološkog razvoja, turizma i poljoprivrede.
Razmenjene su Izjava o namerama između Vlade Srbije i Međuministarskog delegata za strateško snabdevanje rudama i metalima Francuske o partnerstvu i saradnji u oblasti istraživanja i eksploatacije kritičnih i strateških mineralnih sirovina.
Razmenjeno je i Pismo o angažovanju za procenu potencijala za razvoj civilnog nuklearnog programa u Srbiji u okviru Memoranduma o razumevanju između francuske elektroprivredne kompanije – EDF i Vlade Srbije.
Razmenjen je i Ugovor o kreditnom aranžmanu između Elektromreže Srbije i Francuske agencije za razvoj, Memorandum o razumevanju vlada Srbije i Francuske u pogledu međusobne saradnje, Aneks 2 Sporazuma između dve vlade o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Srbiji.
Potpisan je i Trostrani ugovor o partnerstvu pod okriljem Fonda za tehničke ekspertize i prenos iskustava između Ministarstva za zaštitu životne sredine Srbije, Francuske agencije za razvoj i Regionalnog centra za upravljanje otpadom regije Pariza.
Razmenjen je i sporazum o interesu između Vlade Srbije i francuskih kompanija Suze i Vansi na projektovanju, izgradnji, finansiranju, radu i održavanju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Velikom Selu.
Potpisane su i Izjava o namerama o saradnji u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru, Izjava o namerama u vezi sa saradnjom u oblasti nauke, istraživanja i inovacija, Izjava o namerama o saradnji u oblasti turizma, kao i Pismo o namerama u vezi sa saradnjom Ministarstva zdravlja i preduzeća za građevinarstvo Bouygues batiment international u oblasti razvoja regionalnog instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Program drugog dana posete
Drugog dana posete, Makron će otići u Novi Sad gde će posetiti Galeriju Matice srpske i obići nove postavke.
Od 11.15 časova očekuje se obraćanje predsednika Vučića i predsednika Makrona na Forumu o mladima i veštačkoj inteligenciji u kompaniji „Šnajder elektrik“ u Novom Sadu.
Prema programu drugog dana posete, od 15.30 časova uslediće ceremonija otkrivanja ploče povodom završetka radova na modernizaciji Aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu i obraćanje dvojice predsednika.
Oko 15.50 časova očekuje se ispraćaj predsednika Francuske Emanuela Makrona.
Francuski predsednik prvi put je bio u zvaničnoj poseti Beogradu u julu 2019. godine kada su dve zemlje obeležile 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa. Predsednik Vučić u zvaničnoj poseti Parizu boravio je u aprilu ove godine.
Vučić i Makron su se sreli i tokom Olimpijskih igara u Parizu,gde je Vučić prisustvovao prijemu za svetske lidere u Jelisejskoj palati.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protiv Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje. Izraelski lideri osudili su ovaj zahtev kao sramotan i antisemitski
Angela Merkel otkriva detalje svoje politike prema Rusiji i Ukrajini u novoj knjizi „Sloboda“. Odluke sa samita NATO 2008. i dileme oko prijema Ukrajine u Alijansu osvetljavaju njen strah od sukoba sa Rusijom, ali i izazivaju nova pitanja o odgovornosti za današnji rat
Koliko je svet daleko od nuklearnog rata Rusije i Zapada? Ako verujete srpskim tabloidima, uveliko je vreme da pakujete kofere, stvarate zalihe hrane i bežite u neko improvizovano atomsko sklonište. Realnost je, ipak, malo drugačija
Američke AI kompanije su posebno zadovoljne, njihove akcije rastu, uporedo sa očekivanjem da će biti ukinute regulacije protiv AI nakon što se Donald Tramp bude ustoličio u Beloj kući. Da li je takozvana opšta veštačka inteligencija sada sasvim izvesna, a svet se nalazi pred divovskim izazovom, onim koji je inteligententniji od svih prethodnih? Da li je, uprkos tolikim drugim teškim pitanjima, razvoj AI najveća kob našeg doba?
Otac žrtva KKK, majka u psihijatrijskoj klinici, on najpre vođa bande na ulicama Roksberija i Harlema “Detroit Red”, pa propovednik Nacije islama i rasnog ponosa koji je, ne krijući mržnju koju je rodila mržnja, impresionirao i prijatelje i neprijatelje, ubijen je pre šest decenija u prisustvu vlasti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!