img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Rat u Ukrajini

Vojnici iz Severne Koreje će u Rusiji razbiti zablude o svojoj zemlji

17. новембар 2024, 11:57 Džulijan Rial (DW)
Foto: AP Photo/Ng Han Guan
Severnokorejski vojnici na paradi povodom 70. godišnjice osnivanja Severne Koreje
Copied

Navodno su hiljade vojnika iz izolovane Severne Koreje već u Rusiji. Tamo će, kažu sagovornici DW, videti relativno blagostanje i propitati zvaničnu propagandu Pjongjanga. Ali, šta kada se vrate?

Odluka o slanju trupa, odnosno uključivanje u rusku agresiju na Ukrajinu, sigurno će ojačati partnerstvo Pjongjanga s Moskvom.

To će za hiljade severnokorejskih vojnika biti prvi susret sa spoljnim svetom, gde će se suočiti s drugačijim načinom života.

Teško je precizno utvrditi koliko vojnika Severna Koreja šalje u ruski rat protiv Ukrajine, ali zapadne obaveštajne službe tvrde da je u region Kurska već poslato više od desert hiljada severnokorejskih boraca, piše DW.

Oni bi tamo trebalo da pomognu Rusima u borbi protiv ukrajinskog napredovanja na rusku teritoriju.

Šta će videti vojnici?

Iako je reč o ekspediciji u ratnu zonu, vojnici sa Dalekog istoka će tokom boravka u tim krajevima, kao i na dugom putovanju od ruske istočne granice u Aziji do zapadne granice prema Evropi, verovatno imati priliku da vide i relativno blagostanje u ruskim gradovima i mestima.

Verovatno će konzumirati i bolju hranu nego kod kuće i dobiti bolje plate nego što bi mogli da očekuju po povratku u svoju domovinu.

„Mnogi od tih vojnika su jednostavno momci sa sela iz provincije ili mladi oficiri koji će sada prvi put u životu videti kako izgleda svet izvan granica Severne Koreje“, kaže za DW Andrej Lankov, profesor istorije i međunarodnih odnosa na Univerzitetu Kukmin u južnokorejskom Seulu.

„To će im sigurno pomoći da shvate da je njihova zemlja izolovana i ekstremno siromašna“, kaže Lankov, koji je rođen u Rusiji. „Sigurno će se zapitati zašto i njihova zemlja nije tako bogata kao Rusija.“

Povratak sa statusom „heroja“

Oni koji prežive bojište vratiće se u Severnu Koreju sa uvidima koje su u kontradikciji s propagandom režima, koja insistira na tome da je Severna Koreja jedna od najsrećnijih i najnaprednijih nacija sveta.

Ipak, analitičari upozoravaju da vojnici po povratku kući neće biti spremni da otvoreno iznose kritička razmišljanja, čak ni u krugu porodice ili prijatelja.

Severnokorejska tajna policija je poznata po brutalnim metodama i tretira bilo kakvu kritiku režima kao izdaju, što nosi ozbiljne posledice.

„Ti ljudi su odrasli svesni šta ne smeju da kažu i sigurno im neće pasti na pamet da glume suicidalne heroje i pričaju o svojim iskustvima“, dodaje Lankov. „Oni će sigurno uživati u auri nacionalnih heroja, a Kim Džong Un će ih za to velikodušno nagraditi.“

„Ono što će videti ili činiti u Rusiji sigurno će uticati na te vojnike, ali ne možemo očekivati da će to imati bilo kakav politički značaj u narednih nekoliko decenija“, napominje stručnjak.

Restriktivna politika režima

Severnokorejske vlasti decenijama sistematski rade na izolaciji stanovništva od stranih ideja i uticaja. Poslednjih godina ova kampanja je postala intenzivnija i brutalnija.

Vlasti rigorozno kažnjavaju one koji slušaju stranu muziku, gledaju strane filmove ili pokušavaju da pobegnu u Kinu. Povod za hapšenje može biti i nošenje određene vrste odeće ili frizure za koju vlasti procene da je inspirisana „dekadentnim“ Zapadom.

U Rusiji, međutim, oficiri i osobe zadužene za severnokorejske vojnike neće moći u potpunosti da ih zaštite od spoljnog uticaja, smatra Dan Pinkston, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Troj u Seulu.

„Bilo je izveštaja da su severnokorejske trupe iz kampova na krajnjem istoku Rusije prebačene avionima na bojište. Moguće je da su ih prevozili avionima kako ne bi videli ruske gradove tokom puta vozom“, kaže Pinkston.

Dodaje i da su mnogi od tih vojnika verovatno prvi put leteli avionom.

Kada kapetani postanu generali

S obzirom na praksu režima prema građanima koji su boravili u inostranstvu, poput onih koji su radili u Rusiji ili Kini, moguće je da će vojnici po povratku u Severnu Koreju proći kroz program prilagođavanja pre nego što im se dozvoli da se ponovo uključe u društvo.

Lankov se slaže da će povratnici biti „pomno nadzirani“ i dodaje: „Oni koji se vrate biće svesni da bi za njih moglo biti opasno ako odluče da pričaju o onome što su videli u Rusiji.“

Ipak, Lankov veruje da će iskustvo života van Severne Koreje trajno oblikovati povratnike, jer će svedočiti „očiglednom blagostanju“ u drugim zemljama.

„Ne očekujem da će odmah izazvati revoluciju, ali kapetani koji sada služe u Ukrajini za nekoliko godina postaće generali, i njihova iskustva i sumnje prema severnokorejskom sistemu bi s vremenom mogla postati značajna“, dodaje naš sagovornik.

Tagovi:

Rat u Ukrajini Rusija Severna Koreja

Octo Tags:

  • 1
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Evropska unija

Trampove carine

14.јул 2025. K. S.

EU spremila odgovor na najavljene Trampove carine

Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU

Rat u Ukrajini

14.јул 2025. Sergej Satanovski (DW)

Žestoki napadi Rusije na Ukrajinu: Zašto baš sada?

Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?

Irska

14.јул 2025. B. B.

Počelo iskopavanje masovne grobnice sa ostacima tela skoro 800 dece

Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine

Tramp najavio carine od 30 odsto Evropskoj uniji

Ekonomija

13.јул 2025. Dijana Roščić (DW)

Tramp najavio nove carine na uvoz iz EU: Od 1. avgusta „samo“ 30 odsto

Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut

Hrvatska

12.јул 2025. B. B.

Picula o Tompsonovom koncertu: Deo Hrvatske očigledno je odustao od evropskih vrednosti

„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure