Gruzijski parlament usvojio je danas zakon „o stranim agentima“ koji mesecima izaziva podele i masovne proteste. Pre početka glasanja desio se fizički sukob nakon što su članovi parlamentarne većine fizički napali opozicionog poslanika Levana Kabeišvilija pošto je rekao da vlast „prodaje“ Gruziju Rusiji
U gruzijskom parlamentu danas je usvojen zakon o „stranom uticaju”, koji mesecima izaziva kritike i demonstracije. Zakonom se od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih organizacija zahteva da se registruju kao „oni koji ostvaruju interese strane sile“ ako primaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva. Sličan zakon postoji u Rusiji.
Zbog toga opozicija osuđuje nacrt kao „ruski zakon“, jer, kako navode, Moskva koristi sličan zakon za obračun sa nezavisnim medijima, neprofitnim organizacijama i aktivistima koji su kritični prema Kremlju.
Tokom burne debate o osporavanom zakonu, poslanici vladajuće stranke i opozicije su se sukobili i razmenjivali udarce, pokazuju snimci koje je emitovala javna televizija Gruzije.
Sukobi između poslanika opozicije i vladajuće stranke izbili su nakon što se stotine demonstranata, uglavnom mladih, okupilo ispred parlamenta protestujući protiv ovog zakona. U međuvremenu se napolju okupila gomila od oko 2.000 demonstranata, uglavnom studenata koji su odbijali da pohađaju nastavu i najavili su novi večernji miting.
Predlog zakona izazvao masovne demonstracije
Već nedeljama desetine hiljada Gruzijaca protestuje protiv zakona koji je zagovarala vodeća stranka „Gruzijski san“. Demonstracije su više puta nasilno gušene vodenim topovima, suzavcem i gumenim mecima. Demonstranti su zabrinuti da bi vlada mogla koristiti zakon da suzbije protivljenje.
Predloženi zakon osudile su Sjedinjene Države, Evropska unija i drugi zbog sličnosti sa ruskim zakonom kojeg ruski predsednik Vladimir Putin koristi da utiša neslaganje i uguši nezavisne institucije.
Predlog zakona je nesmetano usvojen u trećem i poslednjem čitanju u parlamentu gde većinu ima „Gruzijski san“, koji je i ranije pokušao da progura ovaj zakon, što je izazvalo masovne demonstracije širom zemlje. Podršku zakonu ranije je potvrdio i premijer Gruzije Irakli Kobakhidz.
U Tbilisiju su tri uzastopne noći održani masovni protesti zbog ovog zakona. Kako prenosi Harijet dejli njuz, desetine hiljada ljudi protestovalo je u toj zemlji, bivšoj sovjetskoj republici, otkako je partija Gruzijski san ponovo predstavila nacrt zakona pre više od mesec dana.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Titula najjače košarkaške lige na svetu opet se seli, verovatno tamo gde nikad nije bila. Prsten će se naći na ruci jednog od četvorice osporavanih – Džejlen Branson, Tajris Halibarton, Šaj Gildžus-Aleksander ili Entoni Edvards
Evropski komesar za trgovinu Maroš izjavio je da je trgovina između EU i SAD „bez premca“ i da mora da se zasniva „na međusobnom poštovanju, a ne na pretnjama“
Istaknuti venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa uhapšen je u petak pod optužbom da je planirao sabotažu predstojećih parlamentarnih i regionalnih izbora koje je opozicija obećala da će bojkotovati. Među uhapšenima navodno i Srbi
Iako je Donald Tramp pokušao da ukine Univerzitetu Harvard pravo da upisuje strane studente, sud je tu odluku privremeno zabranio. Iz Bele kuće poručuju da bi „Harvard trebalo da troši vreme i resurse na stvaranje bezbednosnog okruženja na kampusu, umesto što podnosi neozbiljne tužbe“
„Naši razgovori sa njima ne vode nikuda! Zbog toga, preporučujem direktnu tarifu od 50 odsto za Evropsku uniju, počevši od 1. juna 2025“, napisao je predsednik SAD Donald Tramp na društvenoj mreži Truth Social
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!