
Evropska unija
EU priprema 100 milijardi evra pomoći Ukrajini
„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara
Administracija predsednika Amerike Donalda Trampa otpustila je stotine novinara Glasa Amerike (VOA). Tako je zatvoren nezvanični javni servis SAD osnovan još 1942. godine
Glas Amerike je bio „disfunkcionalan, pristrasan i mesto rasipništva“.
Ovako je administracija Donalda Trampa obrazložila otpuštanje stotine radnika Glasa Amerike.
„Danas smo preduzeli odlučne mere kako bismo sproveli u delo agendu predsednika Trampa da smanji nekontrolisanu federalnu birokratiju“, rekla je Kari Lejk, koju je predsednik imenovao da vodi Glas Amerike, u saopštenju u kojem je najavljeno otpuštanje 639 zaposlenih.
Više od 85 odsto zaposlenih u agenciji, oko 1.400 ljudi, izgubilo je posao od marta. Prvo su otpušteni novinari koji su radili na ugovor, a sada i stalno zaposleni.
Otišli na cigaretu – nisu mogli da se vrate
Stiv Herman, novinar Glasa Amerike, nazvao je raspuštanje medija, koji je osnovan tokom Drugog svetskog rata zbog suprotstavljanja nacističkoj propagandi, „istorijskim činom samosabotaže“.
Među otpuštenima su bili i reporteri koji govore persijski jezik, a bili su na administrativnom odsustvu. Ipak, oni su sredinom juna pozvani nazad na posao, nakon što je Izrael napao Iran. Persijski reporteri su napustili kancelariju prošle nedelje i otišli na pauzu za cigaretu. Ipak, nije im bilo dozvoljeno da ponovo uđu u zgradu, nakon što su obaveštenja o otkazu poslata, piše Asošijeted pres.
Dva puta otpušteni
Ovaj potez se očekivao od marta kada je Tramp naredio da se Glas Amerike, kao i USAGM, telo koji nadgleda Glas Amerike i finansira medije poput Radija Slobodna Evropa i Radija Slobodna Azija, „eliminišu u najvećoj meri u skladu sa važećim zakonom“.
Tada je otpušteno nekoliko stotina honorarnih saradnika, ali su oni vraćeni na posao zbog komplikovane procedure u Americi, kojom se donosi bilo koja odluka. Nekoliko meseci kasnije, opet su otpušteni, a par dana nakon ove odluke, usledili su i otkazi sa stalno zaposlene. Pojedini radnici su već podneli tužbe protiv VOA, a u pripremi su i nove.
Ove agencije su dobile brojna međunarodna priznanja za svoje izveštavanje, na mestima gde je sloboda štampe ozbiljno ograničena ili nepostojeća, od Kine i Kambodže do Rusije i Severne Koreje, piše BBC.
Zašto je osnovan VOA
Glas Amerike (VOA) je bio najveća američka multimedijlna organizacija koja na više od 45 jezika emitovala sadržaje za publiku koja nema pristup slobodnim medijima ili joj je taj pristup ograničen, pišne na portalu VOA.
Osnovan 1942. godine, Glas Amerike je bio posvećen sveobuhvatnom, nezavisnom i na istini zasnovanom izveštavanju. VOA, kao deo Agencije za globalne medije (U.S. Agency for Global Media – USAGM), u potpunosti su finansirali američki poreski obveznici.
Misija Glasa Amerike i nezavisnost uređivačke politike garantovani su zakonima, koji štite novinare Glasa Amerike od uticaja, pritisaka ili odmazde vladinih zvaničnika ili političara.
Do dolaska Donalda Trampa.
Povelja o Glasu Amerike
Predsednik Džerald R. Ford je 1976. godine potpisao Povelju Glasa Amerike (VOA Charter) u kojoj piše:
Glas Amerike će služiti kao postojano pouzdan i merodavan izvor vesti. Vesti Glasa Amerike biće tačne, objektivne i sveobuhvatne
Glas Amerike će predstavljati Ameriku, ne bilo koji poseban segment američkog društva, i stoga će predstavljati uravnoteženi i sveobuhvatni prikaz značajne američke misli i institucija.
Glas Amerike će predstavljati politiku SAD jasno i efikasno, a takođe će predstavljati I odgovorne diskusije i mišljenja u vezi sa tom politikom.
Kongres SAD je 1994. godine usvojio Zakon o američkom međunarodnom emitovanju (U.S. International Broadcasting Act). Taj zakon je obavezivao novinare Glasa Amerike da budu merodavni, tačni, objektivni, sveobuhvatni, uravnoteženi i da budu odraz američke kulturne i društvene raznolikosti.
Kongres je 2016. u Zakonu o budžetu za nacionalnu odbranu (National Defense Authorization Act) ponovo potvrdio da prikupljanje vesti i izveštavanje moraju da u kontinuitetu budu nezavisni i objektivni.
„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara
Izraelci nisu ubedljivo trijumfovali, Iranci se nisu predali. Sve što se odigralo zapravo je predstavljalo ozbiljnu eskalaciju između dveju strana ovog dugačkog rata u kojoj je Izrael odneo pobedu. I – šta sad
Američka izdvajanja za odbranu predstavljaće snažan pritisak na sve članice Alijanse da što pre ispune novi NATO standard izdvajanja jer bi se mogle suočiti sa nepredvidljivim posledicama
Nemci se spremaju za rat u strahu od Rusa i Trampove neuračunljivosti. Vojna industrija trlja ruke, armija se reklamira na kutijama za pice, a narod se plaši kako mogućeg rata tako i lakoće sa kojom se o ratu priča
Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve