
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Mesec dana uoči predsedničkih izbora u SAD, republikanski kandidat Donald Tramp održao je miting u Batleru, mestu gde je u julu preživeo atentat. Gost na skupu bio je najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask
Bivši američki predsednik i republikanski predsednički kandidat Donald Tramp održao je miting u Batleru u američkoj saveznoj državi Pensilvaniji, mestu gde je 13. jula preživeo atentat. Govornik na skupu bio je i najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask.
Donald Tramp je okupljene pozvao da mu donesu pobedu na izborima.
„Pre dvanaest nedelja svi smo primili metak za Ameriku. Sve što tražim je da svi izađu i glasaju. Moramo pobediti“, istakao je Tramp, prenosi AP.
Stojeći iza neprobojnog zaštitnog stakla, on je svog atentatora nazvao „zloćudnim čudovištem“ i dodao da njegov naum nije uspeo zahvaljujući „božjoj volji i milosti“.
Jedan od gostiju na Trampovom mitingu u Batleru bio je najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask, izvršni direktor „Spejs Iksa“ i „Tesle“, vlasnik platforme Iks, nekadašnjeg Tvitera.
Mask se pojavio za govornicom nakon što ga je Tramp predstavio kao „velikog gospodina koji je spasao slobodu govora“.
„Predsednik Tramp mora pobediti da bi očuvao naš Ustav. Mora pobediti da bi sačuvao demokratiju u Americi“, istakao je Mask koji je podržao republikanskog kandidata nakon pokušaja ubistva i aktivno finansira predizborne aktivnosti u nekoliko ključnih američkih država.
On je zatim izjavio da će, ukoliko Trampove pristalice ne izađu na glasanje, ovo biti „poslednji izbori“
AP navodi da je Trampova kampanja pokušala da maksimizira potencijal skupa u Batleru samo 30 dana pred predsedničke izbore na kojima će se Tramp suočiti sa potpredsednicom SAD i kandidatkinjom demokrata Kamalom Haris.
Dva atentata
Pred Trampov dolazak, veliki broj ljudi je čekalo da pristupi mestu događaja, a mnogi su uzvikivali slogan „Bori se, bori se, bori se“ koji je Tramp uzviknuo nekoliko trenutaka nakon što je pogođen 13. jula.
Pokušaj ubistva Trampa u julu u Batleru, kada mu je metak okrznuo desno uvo, ukazao je na ozbiljne propuste u njegovom obezbeđenju i rezultirao jačanjem mera bezbednosti na njegovim narednim predizbornim mitinzima.
Kritičari su izrazili zabrinutost zbog toga što je 20-godišnji osumnjičeni za pokušaj atentata Tomas Metju Kruks, koga su agenti Tajne službe kasnije ubili, uspeo da pristupi obližnjem krovu sa direktnim pogledom na mesto gde je Tramp govorio.
Bio je to prvi od dva pokušaja atentata na Trampa. Naoružani napadač se 15. septembra skrivao na Trampovom terenu za golf u Vest Palm Biču na Floridi, sa planovima da ga ubije, saopštili su tužioci. Njegove planove osujetio je agent američke tajne službe koji je patrolirao terenom.
Na mitingu u Batleru vidno su bile pojačane bezbednosne mere, a na okolnim krovovima bili su raspoređeni naoružani policajci u kamuflažnim uniformama.
Tramp je na izborima pre četiri godine izgubio u Pensilvaniji, jednoj od ključnih država za predsednčke izbore u SAD.
Izvori: AP/Tanjug/RSE
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve