Aplikacija TikTok prestala je sa radom u Sjedinjenim Američkim Državama nekoliko sati uoči stupanja na snagu zakona o zabrani te društvene mreže u Americi.
Kako je preneo Rojters, TikTok je nestao iz prodavnica aplikacija Epla i Gugla.
U poruci koja se pojavila u aplikaciji za korisnike iz SAD-a stoji da je donesen zakon koji zabranjuje TikTok, što znači da „nažalost, za sada ne možete koristiti TikTok“.
„Imamo sreće što je predsednik Tramp nagovestio da će raditi s nama na rešenju za ponovno uspostavljanje TikToka nakon što preuzme dužnost“, stoji u tekstu.
Zašto je zabranjen Tiktok?
Odluka o zabrani platforme TikTok u Sjedinjenim Američkim Državama doneta je zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost, s obzirom na to da je vlasnik aplikacije kineska kompanija ByteDance, koju su američki zvaničnici i zakonodavci optužili za povezanost sa kineskom vladom.
Kako bi se povukla zabrana TikTok-a u toj zemlji, Sjedinjene Američke Države zahtevaju da kineski ByteDance proda kompaniju nekom odobrenom američkom kupcu, što ByteDance i dalje odbija.
Američki Vrhovni sud je u petak podržao zabranu, odbacivši žalbu TikTok-a koji ima više od 170 miliona korisnika u SAD da time krši zaštitu slobode govora, preneo je Gardijan.
Korisnici TikToka u SAD-u su izrazili nezadovoljstvo ovom odlukom, a mnogi su u znak protesta prešli na drugu kinesku aplikaciju, RedNote.
Predsednik Donald Tramp je izrazio nameru da radi na vraćanju aplikacije nakon preuzimanja dužnosti u ponedeljak, 20. januara. Novoizabrani predsednik SAD-a saopštio je da će „najverovatnije“ dati TikTok-u 90 dana odlaganja zabrane, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Izvori: Rojters/RSE