
Rusko-ukrajinski sukob
Povratak na front ukrajinskih dezertera: „Rat me je uništio“
Oko 21.000 ukrajinskih vojnika klasifikovani su kao dezerteri. Mnogi se vraćaju na front da bi izbegli krivično gonjenje. Ovo je priča o njima
Sjedinjene Američke Države priznaju pobedu Edmunda Gonzaleza nad aktuelnim predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom. Dok na ulicama besne sukobi između opozicionih demonstranata i policije, kao da gledamo reprizu političke drame iz 2019. godine
Sjedinjene Američke Države (SAD) priznale su Edmunda Gonzaleza kao pobednika predsedničkih izbora u Venecueli, javlja Rojters.
„Imajuću u vidu preovlađujuće dokaze, Sjedinjenim Državama je jesano, ali što je važnije, jasno je narodu Venecuele, da je Edmudno Gonzales Urutia osvojio najviše glasova na predsendičkim izborima 28. jula“, poručio je američki državni sekretar Entoni Blinken u četvrtak.
Saopštenje iz Vašingtona nije išlo dalje od čestitanja Gonzalesu na uspešnoj kampanji, primećuje britanska agencija.
Masovne demonstracije zbog izborne krađe: „Sloboda, sloboda“
Pobedu na predsedničkim izborima proglasio je i dosadašnji lider Venecuele Nikolas Maduro, što je u zemlji pokrenulo lavinu protesta. Policija i vojska su intervenisale upotrebljavajući gumene metke, suzavac i vodene topove. Pojedini venecuelanski mediji izveštavaju da ima ljudskih žrtava. Preko hiljadu demonstranata je uhapšeno. U strahu od privođenja, opozicioni lideri se skrivaju.
Državna izborna komisija je saopštila da je Maduro, koji je na vlasti od 2013. godine, pobednik julskih predsedničkih izbora sa osvojenih 51 odsti podrške birača. Opozicija, međutim, tvrdi da njihovo brojanje na 90 odsto biračkih mesta pokazuje da je Gonzales dobio čak više nego dvostruku podršku u odnosu na Madura.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je Maduru pobedu, što su učinili i Vladimir Putin i Si Đinping.
Sve već viđeno
SAD, Evropska unija i više južnoameričkih zemalja uzaludno zahtevaju od Madura da nezavisnoj komisiji omogući uvid u birački materijal.
Sve to je već viđeno 2019. kada su SAD nakon izbora u Venecueli prve priznale pobedu opozicionog prvaka Huana Gvida koji se bio proglasio za “privremenog predsednika”. Šezdesetak država sledilo je američki primer, jer je i tada bilo reči o masovnoj manipulaciji izborima. Nekoliko godina kasnije svi su zaboravili na Gvida, Maduro se održao na vlasti. Ni sada ne pokazuje nikakve znake da mu na pamet pada da odstupi.
Liderka opozicija Marija Korina Mačado pozvala je na masovne demonstracije u celoj zemlji u subotu. „Svet će videti snagu našeg društva koje je odlučno da živi u slobodi“, napisala je na mreži Iks.
Kao i Gonzalez i ona se trenutno skriva. Tužilaštvo je protiv njih dvoje i drugih opozicionih političara pokrenulo istražne radnje.
Izvor: Reuters
Oko 21.000 ukrajinskih vojnika klasifikovani su kao dezerteri. Mnogi se vraćaju na front da bi izbegli krivično gonjenje. Ovo je priča o njima
Ukrajina i Rusija su obavile uskršnju razmenu zarobljenika. Praznični prekid vatre je, međutim, kratkog daha
Šeik koji je graditelj Burdž Kalife ili Beograda na vodi - planira ulaganje na Velikoj plaži u Ulcinju. Opozicija, ekolozi i građani upozoravaju na zaobilaženje zakona i rasprodaju države
Predlog uključuje uspostavljanje primirja duž trenutnih linija fronta, javlja CNN
Iranska delegacija stigla je u Rim uoči nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama, prenela je iranska državna televizija
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve