
Rusija
Rusija prva zemlja koja je priznala talibansku vladu
„Zvanično priznanje vlade Avganistana daće podsticaj razvoju produktivne bilateralne saradnje između naših zemalja“, navelo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova
Parlament u Švajcarskoj je u septembru 2023. usvojio zakon o zabrani pokrivanja lica, koji je stupio na snagu prvog januara 2025. godine. Na ovu zabranu reagovala je muslimanska zajednica, kao i organizacije za zaštitu ljudskih prava
U Švajcarskoj od 8,6 miliona stanovnika pet posto su muslimani. Samo oko 30 žena nosi nikab, a gotovo niko ne nosi burku, prema istraživanju Univerziteta u Lucernu, piše The Indian Express.
Od početka nove godine u Švajcarskoj je stupila na snagu odluka zabrane pokrivanja lica u javnim prostorima nadaleko poznata kao „zabrana burki“. Svako ko prekrši zabranu suočiće se sa kaznom do 1.000 švajcarskih franaka (1.144 dolara).
Ovaj predlog donela je desničarska Švajcarska narodna partija (SVP) koja je vodila kampanju sa sloganima poput: „Stop ekstremizmu“.
Iako predlog nije direktno pominjao islam već je pozivao i na zabranu nošenja maski na uličnim demonstracijama, viđen je ipak kao „zabrana burki“. Švajcarska vlada se, međutim, protivila, tvrdeći da nije na državi da diktira šta žene nose, navodi se u izveštaju BBC-a.
Kritike na zabranu
Muslimanska zajednica i organizacije za ljudska prava kao što je Amnesti internešenel kritikovale su donošenje zabrane. U saopštenju, Amnesti internešenel nazvao je zabranu „opasnom politikom koja krši prava žena, uključujući slobodu izražavanja i veroispovesti“.
Posle referenduma, na kome je 51,2 posto građana bilo je za ovu odluku, a 48,8 posto protiv, švajcarski parlament je konačno usvojio zakon o zabrani pokrivanja lica u septembru 2023.
Vlada je tek u novembru 2024. rekla da će zabrana stupiti na snagu od 1. januara 2025. godine.
Šta je tačno zabranjeno?
Ova mera podrazumeva zabranu pokrivanja nosa, usta i očiju kako na javnim mestima tako i u privatnim zgradama dostupnim javnosti. Međutim, postoje neki izuzeci.
Zabrana se ne odnosi na avione ili diplomatsko-konzularne prostorije, a lica mogu biti pokrivena i u bogomoljama i drugim svetim mestima.
Prekrivanje lica će ostati dozvoljeno iz razloga koji se odnose na zdravlje i bezbednost, za domaće običaje ili zbog vremenskih uslova, navodi se u saopštenju. Bili bi dozvoljeni i na umetničkim i zabavnim osnovama i za reklamiranje.
Ako su takvi pokrivači potrebni za ličnu zaštitu u ostvarivanju slobode izražavanja i okupljanja, trebalo bi ih dozvoliti pod uslovom da ih je nadležni organ već odobrio i da javni red nije ugrožen.
Izvor: The Indian Express
„Zvanično priznanje vlade Avganistana daće podsticaj razvoju produktivne bilateralne saradnje između naših zemalja“, navelo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova
Porodica multimilijardera Hajnca Hermana Tilea platila je u Bavarskoj četiri milijarde evra poreza na nasleđe – jer nije na vreme izvela trikove kojima se izbegava porez
Najmanje 23 devojčice su nestale, a najmanje 24 osobe poginule nakon što je oluja sa skoro 30 centimetara kiše natopila područje poznato kao „aleja poplava“ u Teksasu
Nova, nezavisna studija, pokazuje da bi stvarni broj žrtava u Gazi mogao biti veći u odnosu na dosadašnje podatke
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve