Patolog koji je pregledao tela preminulih Vidak Simić kaže da su na groblju, osim jednog izuzetka, sahranjena tela uglavnom zdravih i mladih muškaraca, objavio je Dojče Vele.
Simić kaže da ljudi koji žive uz nju obožavaju Drinu, jer je ona prelepa, „jer je raj“, ali ističe da je Drina i najćudljivija i najvarljivija reka na svetu.
Neodoljiv izazov za migrante
Deo toka Drine oko Zvornika, četrdesetak kilometara vodene granice sa Srbijom, neodoljiv su izazov za migrante koji pokušavaju da se domognu Evropska unije.
Pripadnici civilne zaštite Bosne i Hercegovine Goran Škiljević i Dragan Radić redovno patroliraju delom toka Drine oko Zvornika, a Škiljević ističe da je da je ona brza i kada je plitka, da je to jedna od najbržih reka u Evropi, zbog čega je nepredvidiva.
Škiljević je upozorio da zbog toga mnogi ne uspevaju da pređu Drinu.
Srbija je proteklih godina pooštila mere kontrole granice, pa je smanjen i broj migranata koji pokušavaju da pređu Drinu pošto su krijumčari promenili rute, ali reka i dalje izbacuje leševe.
Radić je tako posvedočio da je jedno telo utopljenika video kada je otišao na pecanje, ali da, i pored toga što je policija izvršila uviđaj, njegov identitet nije mogao da bude utvrđen, odnosno da je bilo jasno samo da je u pitanju migrant.
Nemoguća misija
Patolog Simić objašnjava da porodice utopljenika nemaju šanse da identifikuju svoje bližnje.
„Porodice iz Avganistana, Pakistana i Maroka traže svog člana, ali je za njih, iako znaju da se utopio u Drini, nemoguća misija da ga pronađu i da ga identifikuju“, kaže Simić.
On uzima DNK uzorke i skladišti ih u bazu podataka. Do sada je uzeo uzorke 40 anonimnih leševa, a te uzorke sada želi da preuzme Međunarodna komisija za nestale iz Brisela kako bi ih dalje obradila.
Simić se nada da će neke tajne koje skrivaju grobovi uz Drinu ipak biti otkrivene.