Nemačka ima problem s alkoholom, pokazuju nove statistike. Stručnjaci veruju da je jedan od razloga i jeftin i lako dostupan alkohol i traže promene.
Brojevi su zabrinjavajući: godišnje u Nemačkojod posledica konzumiranja duvana umire 99.000 ljudi. Prekomerna konzumacija alkohola odnosi još 47.500 života.
To proizlazi iz godišnjeg izveštaja Nemačke centrale za praćenje zavisnosti (DHS) pod nazivom „Godišnjak o zavisnostima 2025“. Pored raznih oblika zavisnosti, poput zavisnosti od nikotina ili igrama na sreću, u izveštaju se posebna pažnja posvećuje zavisnosti od alkohola.
Petina Nemaca pije previše
„Najmanje petina građana Nemačke konzumira previše alkohola, i to u meri koju možemo nazvati rizičnom ili u okviru zavisnosti“, kaže naučnik Jakob Manthej, koji se bavi pitanjima zavisnosti. Kod 9 odsto stanovnika Nemačke starosti između 18 i 64 godine može se govoriti o zloupotrebi alkohola ili zavisnosti od alkohola.
Među 47.500 smrtnih slučajeva povezanih s konzumiranjem alkohola spadaju i žrtve saobraćajnih nesreća izazvanih alkoholom, kao i bolesti uzrokovane prekomernim pijenjem, poput problema sa krvnim sudovima, ciroze jetre i raznih oblika raka. U žrtve se ubrajaju i oni koji su izgubili život kao posledica krivičnih dela počinjenih pod uticajem alkohola.
Stručnjak koji je učestvovao u izradi godišnjaka o zavisnostima ukazuje na to da je alkohol otrov i da je najbolje potpuno se uzdržavati. „Ali i svako smanjenje konzumacije je dobrodošlo. Nije isto da li ću popiti dva ili tri piva“, kaže Manthej.
Alkohol nigde nije tako jeftin kao u Nemačkoj
Dalji problem je to što se alkoholna pića u Nemačkoj mogu reklamirati bez ikakvih ograničenja. Takođe, cene alkohola su više-manje ostale iste poslednjih dvadesetak godina. „Cena soka od narandže stalno raste. Flaša votke već godinama ima istu cenu“, ukazuje Kristina Rumel, direktorka DHS-a, i dodaje:
„Ni u jednoj drugoj evropskoj zemlji alkohol nije tako jeftin kao u Nemačkoj.“ Istovremeno, konzumacija alkohola, na primer zbog bolovanja, godišnje prouzrokuje materijalnu štetu od 57 milijardi evra.
Povećanjem poreza će spasiti 850 života godišnje
Rummel smatra da postoje efikasni mehanizmi za smanjenje problema koje izaziva alkohol. „Pored intenziviranja programa prevencije, trebalo bi da učinimo alkoholna pića skupljim podizanjem poreza“, kaže Rumel.
„Porez na dodatnu vrednost na pivo je veoma nizak, a na vino ga uopšte nema“, dodaje stručnjak Manthej. Ona objašnjava da bi se povećanjem cena alkoholnih pića za pet odsto godišnje potrošnja smanjila za 2,2 odsto, što bi spasilo 850 ljudskih života. Uz to bi u državnu kasu pristiglo 1,4 milijarde evra više poreza. „Zdravlje građana mora biti važnije od interesa industrije alkoholnih pića“, zaključuje Rumel.