Ruska kompanija „Fores“ obećala je nagradu od 15 miliona rubalja (oko 155.000 evra) ruskim borcima koji prvi obore američki borbeni avion F-16 u zoni „specijalne operacije“, tj. Ukrajine, saopštio je zamenik izvršnog direktora te kompanije Ilja Potanin.
„Biće nagrade za uništenje borbenih aviona F-15 i F-16. Za obaranje prvog aviona nagrada će biti 15 miliona rubalja“, rekao je on prilikom obraćanja vojnicima borbene grupe Centar povodom isplate sredstava za uništavanje zapadnih tenkova na ratištu u Ukrajini, prenosi agencija Tas.
Ranije je i generalni direktor kompanije Sergej Šmotjev na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu sve to potvrdio.
Ruski predsednik Vladimir Putin je naglasio da snabdevanje Ukrajine novim naoružanjem, pre svega modernim borbeneim avionima F-16, neće promeniti situaciju na frontu, već će dovesti do zaošgtravanja sukoba.
Putin je takođe je napomenuo da će ovi lovci, ako se pojave u sastavu Oružanih snaga Ukrajine, „goreti na isti način kao i druga vojna tehnika koju reklamira Zapad“.
Skupa podrška Zelenskom
Ovog leta Kijev će konačno od zemalja članica NATO-a dobiti borbene avione F-16, ali u mnogo manjem broju nego što se nadao, piše Blumberg pozivajući se na vojne izvore.
Mnogi tvrde da je slanje ratnih aviona Ukrajini kasnilo zbog pitanja u vezi sa rezervnim delovima i jezičkom barijerom između ukrajinskih pilota i njihovih stranih trenera.
Stručnjaci takođe izražavaju zabrinutost da zemlja nema dovoljno pista, a da su one koje ima, veoma ranjive na ruske napade.
Prevashodno, je međutim, bio prsutan straj da bi upotreba ovih aviona u ruskom vazdušnom prostoru mogla da isprovocira direktan sukom između Rusije i NATo-a.
Situacija je trenutno takva da bi Ukrajina mogla da oromi eskadrilu od 15 do 24 F-16 aviona, što je znatno manje od 300 koliko su njeni lideri tražili.
Kako saznaju strani mediji, Kijev očekuje da će ovog leta dobiti bar šest F-16 i do 20 mašina do kraja godine.
U mesecima otkako su piloti počeli obuku situacija na frontu se znatno promenila, sada se obe strane pre svega oslanjaju na jeftine dronove, a Rusija pojačava svoju protivvazdušnu odbranu, navodi Blumberg.
Zbog svega toga je kod kritičara zražena sumnja da li je mudro slati avione u Ukrajinu i da li to predstavlja „veoma skupo pokazivanje podrške“ predsedniku Volodimiru Zelenskom.
Nov F-16 košta oko 63 miliona dolara.
Ko sve šalje avione
Džejk Saliven, glavni savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika SAD Džozefa Bajdena, izjavio je nedavno da je transfer aviona u toku i da će oni biti operativni u Ukrajini tokom leta.
Danska i Holandija isporučuju avione iz svog kontigenta, a Belgija i Norveška ih, takođe, obećavaju.
Saliven je dodao da se očekuje da će F-16 braniti snage na liniji fronta u kratkom roku i pomoći da se ponovo zauzme teritorija nakon odrđenog vremena.