
Hrvatska
Picula o Tompsonovom koncertu: Deo Hrvatske očigledno je odustao od evropskih vrednosti
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Donald Tramp je zainteresovan za sporazum o primirju između Ukrajine i Rusije, ali ima mnogo drugih prioriteta širom sveta i spreman je da krene dalje ukoliko ne bude pomaka, kaže američki državni sekretar Marko Rubio
Sjedinjene Američke Države će napustiti svoje napore da posreduju u postizanju mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine „u roku od nekoliko dana“ ukoliko ne bude jasnih znakova da je dogovor moguć, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.
Istovremeno, Kijev je saopštio da je potpisao memorandum sa SAD-om o spornom sporazumu o mineralima.
Nakon sastanka sa evropskim i ukrajinskim liderima u Parizu u petak (18. april) Rubio je rekao da je Donald Tramp i dalje zainteresovan za sporazum. Međutim, dodao je da američki predsednik ima mnogo drugih prioriteta širom sveta i da je spreman da krene dalje ukoliko ne bude pomaka.
Ovakva izjava američkog državnog sekretara predstavlja do sada najjasniji signal da je Bela kuća spremna da odustane od diplomatskih pokušaja da se okonča rat.
Ukrajina je prošlog meseca bezuslovno prihvatila američki predlog o tridesetodnevnom prekidu vatre. Kremlj je, međutim, odbio taj plan i umesto toga pokrenuo novu vojnu ofanzivu duž linije fronta duge 1.000 kilometara i pojačao vazdušne napade na ukrajinske civile i infrastrukturu. U nedelju je bombardovan grad Sumi, pri čemu je poginulo 35 osoba, a ranjeno 117.
Bez kritika za Putina
Kako piše britanski „Gardijan“, Tramp od povratka u Belu kuću u januaru vrši pritisak na Ukrajinu, obustavio je većinu američke vojne pomoći i privremeno prekinuo razmenu obaveštajnih podataka. Ove nedelje je Tramp optužio ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i svog prethodnika u Beloj kući Džoa Bajdena da su „započeli“ rat.
Sa druge strane, Tramp je odbio da kritikuje Vladimira Putina ili da uvede sankcije Moskvi. Visoki američki zvaničnici – među njima je i specijalni izaslanik Stiv Vitkof, koji je prošle nedelje razgovarao s Putinom u Sankt Peterburgu – ponavljaju stavove Kremlja.
U međuvremenu, značajni detalji sporazuma o mineralima ostaju nepoznati, uključujući i to da li je Kijev pristao na zahtev Bele kuće da vrati sredstva za prethodnu vojnu pomoć.
Zelenski je bio spreman da u februaru potpiše okvirni sporazum o širokoj ekonomskoj saradnji, ali je to propalo nakon neuspešnog susreta s Trampom i potpredsednikom SAD-a, Džej-Dijem Vensom.
Šta piše u memorandumu
Od tada su pregovori nastavljeni. Tokom noći, prva zamenica ukrajinskog premijera, Julija Sviridenko, saopštila je da je memorandum finalizovan. Kako je rekla, to otvara put za uspostavljanje investicionog fonda za obnovu Ukrajine.
„Srećni smo što možemo da objavimo potpisivanje sa našim američkim partnerima“, rekla je. Na konferenciji za novinare u Beloj kući, Tramp je izjavio da bi sporazum mogao da bude potpisan sledećeg četvrtka.
Američki ministar finansija, Skot Besent, dodao je da se i „i dalje radi na detaljima.“ Naveo je da najnovija verzija ima 80 stranica i da je „u suštini ono što smo prethodno dogovorili“. „To ćemo i potpisati“, rekao je.
Prema nacrtu u koji je „Gardijan“ imao uvid, Ukrajina priznaje „značajnu materijalnu i finansijsku podršku“ koju je dobila od SAD-a od ruske invazije 2022. godine i izražava želju obe strane za „trajnim mirom“.
U dokumentu se navodi da će ukrajinski premijer Denis Šmihal naredne nedelje posetiti Vašington kako bi održao završne „tehničke razgovore“ sa Besentom. Očekuje se da tada kompletiraju pregovore o „investicionom fondu za obnovu“, dodaje se u memorandumu.
Sporazum mora da ratifikuje ukrajinski parlament, rekao je u petak zamenik ministra ekonomije Ukrajine.
Zelenski želi da popravi odnose s Trampovom administracijom. Istovremeno, do sada je odbijao zahtev Bele kuće da se prihodi iz novog zajedničkog fonda iskoriste za pokrivanje troškova isporuka oružja koje je obezbedila Bajdenova administracija.
Tramp je ranije izjavio da Ukrajina „duguje“ SAD-u 300 milijardi dolara. Zelenski je ukazao da je ta pomoć bila odobrena kao donacija, a ne kao zajam, i da su je usvojili i republikanci i demokrate u Kongresu.
Izvor: The Guardian
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Uvođenjem vanrednog stanja i policijskog časa, upotrebom vojske, te naposljetku i hapšenjima, demonstranti su u Čileu proganjani i kažnjavani. Uvođeni su dekreti kojima je rektore univerziteta postavljala vojska, dok su kampusi nacionalizovani ili privatizovani. Tek 1987. godine, pri kraju Pinočeove diktature, studentima je pošlo za rukom da kroz novu seriju protesta primoraju režim na ustupke i vrate kakvu-takvu, ograničenu autonomiju
Pošto u Americi novac ima veću vrednost nego u drugim delovima sveta, raspodela budžeta nije samo stvar funkcionisanja države već pitanje prioriteta onih koji su na vlasti. Bogati će imati više, siromašni još manje, a svi zajedno biti zaduženiji nego pre
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve