Masovna sabotaža tako velikog broja libanskih pejdžera zahtevala je blagovremene obaveštajne podatke i tehničku sposobnost, preneo je BBC ocenu stručnjaka za eksploziv.
U tekstu BBC-ja se podseća da je od početka sukoba u Gazi prošle godine Hezbolah upozorio svoje članove da ne koriste mobilne telefone iz straha od hakovanja agenata izraelske obaveštajne službe.
Podseća se i da je 1996. godine izraelska agencija Šin Bet ubila je Hamasovog proizvođača bombe eksplozivom koji je bio sakriven u njegovom telefonu.
Umesto toga, Hezbolah je koristio pejdžere za komunikaciju, a nedavno je isporučena nova serija.
Neko je – a Hezbolah nema sumnje da iza ovoga stoji Izrael – uspeo da se tajno ubaci u lanac snabdevanja za te pejdžere.
Pejdžeri imali između 10 i 20 grama skrivenog eksploziva
Bivši stručnjak za municiju britanske vojske, koji je tražio da ne bude imenovan, rekao je za BBC da su uređaji verovatno bili upakovani sa između 10 i 20 grama visokog eksploziva vojnog kvaliteta, sakrivenog unutar lažne elektronske komponente.
Ovo bi, rekao je ekspert, bilo naoružano signalom, nečim što se zove alfanumerička tekstualna poruka.
Jednom naoružana, sledeća osoba koja bi koristila uređaj bi aktivirala eksploziv. Manje od jednog procenta eksplodiranih pejdžera se do sada pokazalo fatalnim, ali sa stotinama ozbiljno povređenih ovo je veliki psihološki udarac za Hezbolah.
Podsetimo, u eksploziji pejdžera koje Hezbolah koristi za komunikaciju, na više lokacija u Bejrutu i drugim delovima Libana poginulo je devetoro, a ranjeno oko 2.800 ljudi.
Među povređenima se nalaze borci i medicinari Hezbolaha, a iranski mediji su preneli da je lakše povređen i ambasador Irana u Libanu Modžtaba Amani.
Neimenovani zvaničnik Hezbolaha, rekao je da je detonacija pejdžera „najveći proboj bezbednosti“ koji se desio militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.
Talas eksplozija trajao je oko sat vremena nakon početne detonacije, koja se dogodila oko 13.45.
Izvor: BBC