img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

SAD

Posledice Trampovih carina: Haos na berzama širom sveta

04. april 2025, 11:11 M.J.
Foto: AP/Michael Probst
Copied

Prvi berzanski dan na Vol stritu posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa da celom svetu uvede visoke carine završen je velikim padom svih indeksa. Tržišna vrednost kompanije Epl se preko noći smanjila se za više od 293 milijarde dolara

Kako prenosi CNN, na zatvaranju berze S&P 500 pao je za 4,84 odsto, Nasdaq 5,97 odsto, a Dow Jones 3,98 odsto. Za Nasdaq je to najveći dnevni pad od marta 2020. i početka pandemije kovida, a i Dow Jones i S&P 500 su zabeležili najveći pad od 2020. godine.

Tržišta u SAD-u doživela su najveće padove od 2020. godine zbog straha da će novi planovi predsednika Donalda Trampa o carinama izazvati globalni trgovinski rat i uvući američku ekonomiju u recesiju, piše Wall Street Journal.

Glavni berzanski indeksi pali su čak 6 odsto u četvrtak.
Akcije su izgubile otprilike 3,1 biliona dolara tržišne vrednosti, što je najveći jednodnevni pad od marta 2020. godine.

I dolar je izgubio na vrednosti, WSJ Dollar Index zabeležio je svoj najveći pad od 2023. godine. Pad od 1,3 odsto doveo je dolar do najnižeg nivoa od oktobra, što je znak zabrinutosti u vezi sa izgledima za rast i strahovima da će dotok kapitala u zemlju biti znatno smanjen.

Analitičari JP Morgana povećali su svoju procenu verovatnoće recesije na 60 odsto nakon što su objavljeni novi planovi o carinama.

“Tržišta će procvetati”

Tramp je mirno prihvatio pad tržišta.

“Mislim da ide veoma dobro“, rekao je odgovarajući na pitanje o svojim nametima ia robu iz inostranstva u četvrtak popodne.

“Tržišta će procvetati”, rekao je i ipak otvorio mogućnost za postizanje bilateralnih sporazuma o smanjenju carina, dok je u isto vreme obećao nove namete na farmaceutske proizvode i poluprovodnike iz inostranstva.

Desetine poznatih akcija zabeležile su dvocifrene padove, uključujući HP, Nike i Target.

‌

Stellantis je takođe značajno pao. Proizvođač Jeepa saopštio je da privremeno obustavlja proizvodnju u svojim fabrikama za montažu automobila u Meksiku i Kanadi.

Haos se proširio i na tržište nafte, gde su cene pale za više od 6 odsto dok su investitori prodavali zlato nakon njegovog naglog rasta i rekordnih vrednosti.

Trgovci su izjavljivali da je prodaja bila uredna i da, iako je razmera Trampovih carina bila šokantna, malo investitora bilo iznenađeno što su akcije pale.

Pad akcija Epla

Akcije kompanije Epl su na otvaranju berze pale za devet procenata, čime je njena tržišna vrednost smanjena za više od 293 milijarde dolara, u odnosu na vrednost koju je imala na zatvaranju berze u sredu.

Ništa bolje nisu prošli ni drugi tehnološki giganti: akcije Majkrosofta su u petak, 4. aprila pale za tri odsto, akcije kompanije Meta za osam odsto, Amazonove akcije devet odsto, akcije Gugla četiri odsto, a akcije kompanije Tesla sedam odsto, prenosi CNN.

Iako se sve kompanije suočavaju sa značajnim smanjenjem tržišne vrednosti, Epl bi mogao najviše da ispašta, s obzirom na to da se poslednjih godina bori sa sporom prodajom ajfona.

„Nema sumnje da će, ako se carine zadrže, to imati negativan uticaj na Epl u pogledu marže i očekivane zarade“, rekao je analitičar istraživanja CFRA Anđelo Zino.

Članice EU 9. aprila odlučuju o kontramerama

Zemlje koje se suočavaju sa američkim carinama od 10 odsto su Singapur, Brazil, Australija, Novi Zeland, Turska, Kolumbija, Argentina, El Salvador, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija.

Velika Britanija je pogođena carinom od 10 odsto na svu robu koja se uvozi u SAD, za koju Tramp kaže da je odmazda za britanske carine na američku robu. Međutim, još uvek postoji neizvesnost oko mogućeg uticaja na britanske potrošače, piše BBC.

Grupa koju čini više od 60 zemalja suočava se sa recipročnim carinama, među njima su zemlje Evropske unije sa carinama od 20 odsto, Kina sa carinama od 54 odsto, Vijetnam 46 odsto, Tajland 46 odsto, Japanu 24 odsto, Kambodži 49 odsto, Južnoj Africi 30 odsto.

Srbija su SAD uvele carinama od 37 odsto, što je obrazloženo time da Srbija naplaćuje dvostruko veću carinu u iznosu od 74 odsto na uvoz robe iz Sjedinjenih Američkih Država.

Zemlje članice Evropske unije trebalo bi da glasaju u sredu, 9. aprila, o kontramerama na američke namete na čelik i aluminijum, izjavio je u petak visoko pozicionirani zvaničnik EU.

Ovaj predlog Komisije biće usvojen ukoliko mu se ne usprotivi kvalifikovana vecina od 15 zemalja članica koje predstavljaju 65 odsto stanovništva EU, prenosi Rojters.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen oštro je kritikovala nove američke carine i najavila da EU već priprema kontramere.

„Evropa je u završnoj fazi prvog paketa mera kao odgovor na prve carine na čelik, a pripremamo i dodatne mere ako pregovori ne budu dali rezultate“, poručila je Fon der Lajen.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da Evropa razmatra odmazdu protiv američkih tehnoloških firmi, dok je kanadski premijer Mark Karni izjavio da će njegova zemlja jednakom merom uzvratiti na Trampove carine na automobile od 25 odsto.

Izvor: CNN, Wall Street Journal, Rojters

Tagovi:

Carine Donald Tramp SAD
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

15.maj 2025. Metju Vard Agius (DW)

Ukrajinski mirovni proces: Hronika neuspešnih pregovora

Do direktnog susreta Putina i Zelenskog ovog četvrtka neće doći, ali bi nekakvih pregovora Kijeva i Moskve ipak trebalo da bude. Uoči susreta u Istanbulu, podsećamo na dosadašnje pokušaje da se dođe do mira u Ukrajini

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure