Nemac Riko Kriger (30) osuđen je u Belorusiji na smrt streljanjem na osnovu optužnice koja ga, između ostalog, tereti za „terorizam i plaćeničku aktivnost“.
Kriger je osuđen na osnovu šest članova beloruskog zakona, na tajnom suđenju održanom krajem juna, izvestio je Centar za ljudska prava Viasna.
Tačne optužbe protiv njega nisu odmah bile jasne, a beloruska zvanična novinska agencija nije izvestila ništa o tom slučaju.
Navodna povezanost sa borcima protiv Rusije
Optužbe bi mogle da budu povezane s pukom Kalinovski, grupom dobrovoljaca i beloruskih boraca koji ratuju protiv Rusije u sukobu u Ukrajini, izvestila je Viasna, a prenosi Radio Slobodna Evropa.
Puk je nazvan po belorusko-poljskom piscu, novinaru i advokatu Kastusju Kalinovskom koji je pogubljen 1864. godine zbog toga što je organizovao pobuni pobune protiv Rusije.
Prema informacija na Krigerovom LinkedIn profilu, on je radio kao spasilac specijalizovan za hitnu medicinu u okviru nemačkog Crvenog krsta, ali i kao radnik obezbeđenja za Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Berlinu.
Prvi put u istoriji
Proces protiv Krigera bio je prvi proces u kome se nekome sudilo za plaćeničku aktivnost u Belorusiji, objavio Centar za ljudska prava Viasna.
Prema saopštenju te organizacije Krigerovi navodni zločini podrazumevaju to da je on strani plaćenik i da se bavio špijunažmom, terorizmom, stvaranjem ekstremističke grupe i da je planirao ilegalne operacije koje bi uključivale vatreno oružje i eksploziv, piše BBC.
Kriger je bio u pritvoru od novembra 2023. godine, a delovi suđenja odvijali su se iza zatvorenih vrata.
Centar za ljudska prava Viasna dodaje da nije sigurno da li je Kriger uložio žalbu na presudu, ili je ona stupila na snagu.
Reakcija Nemačke
U kratkom saopštenju nemačko Ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je da je jedan od državljanin Nemačke u Minsku osuđen na smrt , ali to ministarstvo nije direktno imenovalo Krigera.
Navedeno je da britanski Forin ofis i ambasada u Minsku daju konzularnu osobi osuđenoj na smrt i da intenzivno rade sa beloruskim vlastima u njegovo ime.
Istaknuto je da Nemačka smatra smrtnu kaznu „surovim i nehumanim oblikom kazne“.
„Radimo širom sveta na njenom ukidanju“, navodi se u saopštenju nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
Belorusija je jedina evropska zemlja koja dopušta smrtnu kaznu, koja je rezervisana za teška krivična dela, uključujući terorizam i izdaju.
Izvor: Radio Slobodna Evropa, BBC