img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Jemen

Operacija “Čuvar prosperiteta” i “Vrata suza”

17. јануар 2024, 22:57 Danijel Šunter
foto: ap
Borci Huta na terenu
Copied

Zbog rata u Gazi, složenih međusobnih odnosa i diplomatskih pregovora Irana i Saudijske Arabije, zemlje regiona ne pokazuju entuzijazam da se uključe u vojnu akciju SAD i Velike Britanije. Zapadni analitičari skreću pažnju da vojna akcija protiv Huta ima male izglede da zaustavi napade na trgovačke brodove, pa čak i da može da im bude politički poklon za izgradnju međunarodnog imidža boraca protiv Izraela i SAD

Vazdušni napadi SAD i Velike Britanije na ciljeve u Jemenu 12. i 13. januara obeležili su početak vojne akcije protiv pobunjeničkih snaga Ansar Alaha (pomoćnici Alaha) poznatog i kao Huti, koji su napadima na teretne brodove u Crvenom moru poremetili jednu od ključnih linija globalne trgovine. Američki predsednik Džo Bajden okarakterisao je akciju kao jasnu poruku da se neće dozvoliti nekažnjeno ugrožavanje slobode plovidbe.

Napade na brodove Huti obrazlažu kao čin solidarnosti sa Hamasom i palestinskim narodom u jeku rata u Gazi. Prvo su 31. oktobra lansirali rakete i dronove na Izrael udaljen više od 1.500 kilometara, da bi 9. decembra najavili da će gađati sve brodove u Crvenom moru koji putuju u izraelske luke “ukoliko Gaza ne dobije hranu i lekove”. U praksi, meta raketnih napada su raznovrsni brodovi nezavisno od odredišta.

Vojna akcija sa mora i iz vazduha usledila je nakon što je ta pobunjenička šiitska organizacija proiranske orijentacije odbila da obustavi napade na trgovačke brodove i pored apela međunarodne zajednice. Januarska rezolucija Saveta bezbednosti UN izglasana je bez ijednog glasa protiv i poziva na “momentalni prekid svih napada koji ugrožavaju globalnu trgovinu, prava i slobodu plovidbe”.

Akcija protiv Huta zamišljena je kao operacija međunarodne koalicije Kombinovanih pomorskih snaga CMTF pod vođstvom američke 5. flote sa sedištem u Bahreinu i nosi naziv “Čuvar prosperiteta” (Prosperity Guardian). Vojne snage su na raspolaganje za sada stavile samo SAD i Velika Britanija. Amerikanci su angažovali ratne brodove 5. flote iz sastava udarne grupe nosača aviona 2, odnosno nosač aviona “Dvajt Ajzenhauer” i tri razarača klase “Arli Berk”, a Britanija jedan razarač klase Tip 45, uz podršku vazduhoplovnih snaga sa Mediterana.

Holandija, Norveška, Kanada i Singapur su najavili slanje oficira u tu operaciju, a Danska i Grčka da će se priključiti sa po jednom fregatom. Francusko ministarstvo odbrane navodi da je njena fregata već angažovana u tom regionu, ali da će delovati pod nacionalnom komandom. Italija je najavila da će uputiti jednu fregatu u okviru postojećih angažmana, dok Španija navodi da će učestovati jedino u misijama pod vođstvom NATO ili EU.

O kompleksnosti međunarodnog vojnog angžamana u tom regionu govori i više paralenih operacija pod komandom različitih organizacija. Evropska unija već godinama na rogu Afrike i u zapadnom delu Indijskog okeana sprovodi operaciju “Atalanta” u kojoj učestvuje i Vojska Srbije. Operacija “Agenor” obezbeđuje slobodan prolaz naftnih tankera kroz Hormuz.

Huti su akter građanskog rata protiv međunarodno priznate Vlade Jemena i od 2014. kontrolišu zapadni deo zemlje uključujući glavni grad Sanu, te strateški važan moreuz Bab el Mandeb, poznat i kao “Vrata suza” koji spaja Adenski zaliv i Crveno more. Godinu dana kasnije, koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, UAE i Bahreinom podržala je vladu u izbeglištvu i pokrenula vojnu akciju protiv Huta koja nije rezultirala porazom te organizacije. U ratu je poginulo oko 377.000, a izbeglo je oko četiri miliona ljudi.

Ovi sukobi kao i snažna podrška Irana i šiitskog pokreta Hezbolah iz Libana učinili su Hute organizacijom velikog ratnog iskustva. Uz oslonac na Teheran stvoren je bogat arsenal dronova i balističkih raketa koje su korišćene za gađanje infrastrukture Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Neki od projektila imaju domet i do 2.000 kilometara.

Adenski zaliv i Crveno more od velike su važnosti za evropsku i američku ekonomiju. Preko Sueca se prevozi oko 12 odsto globalne trgovine i 30 osto kontejnerskog transporta iz Azije. Napadi Huta već su poremetili snabdevenost i poslovanje velikih kompanija poput Aldija, Teska i Ikee. Strah od daljeg poremećaja saobraćaja uticao je i na povećanje svetskih cena nafte.

Iako ugrožavanja plovnog puta ugrožava i kineske ekonomske interese, Peking je bio uzdržan priikom donošenja rezolucije SB UN i nije angažovao mornaricu na zaštiti brodova. Ipak, stalni predstavnik Kine pri UN pozvao je Hute da se pridržavaju stava Saveta bezbednosti i poštuju prava slobodne plovidbe u Crvenom moru.

Ostaje upitno šta će se postići operacijom “Čuvar prosperiteta”. Zbog rata u Gazi, složenih međusobnih odnosa i diplomatskih pregovora Irana i Saudijske Arabije, zemlje regiona ne pokazuju entuzijazam da se uključe u vojnu akciju SAD i Velike Britanije. Zapadni analitičari skreću pažnju kako vojna akcija protiv Huta ima male izglede da zaustavi napade na trgovačke brodove, pa čak i da može da im bude politički poklon za izgradnju međunarodnog imidža boraca protiv Izraela i SAD.

Britanski Četem haus upozorava na ograničene sposobnosti oružanih snaga te zemlje u intervenciji protiv Huta. Kao primer navodi se da su borbeni avioni “tajfun” izveli napade iz udaljene RAF-ove baze Akrotiri na Kipru jer Oman nije hteo da dopusti da se njihovi aerodromi koristi za te svrhe. Takođe se skreće pažnja na ograničene resurse mornarice, odnosno da razarač “Dajmond”, koji trenutno štiti trgovačke brodove u Adenskom zalivu, nije opremljen raketama koje mogu da gađaju položaje Huta na kopnu.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure