
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Pred opšte izbore 2. juna Meksiko je preplavio talas nasilja do sada neviđenih razmera. Kandidati kao da su pokretne mete za narko-kartele - od početka kampanje krajem septembra ubijeno ih je na desetine. Najnovija žrtva je kandidat za gradonačelnika u gradu Izukar de Matamoros koji je ubijen u petak
Kandidat za gradonačelnika ubijen je u petak u centralnom delu Meksiku, saopštile su lokalne vlasti manje od 48 sati pre izbora koji se održavaju 2. juna, uoči kojih je do sada ubijeno najmanje 25 kandidata, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE)
U saopštenju tužilaštva države Puebla potvrđena je smrt Horhea Uerte Kabrere u gradu Izukar de Matamoros gde je bio kandidat Zelenih koji su u savezu sa vladajućom partijom Morena. U napadu su ranjeni njegova supruga i jedan od njegovih kolega. Za napadačima se traga.
Kampanju za nedeljne izbore, na kojima se biraju predsednik, savezni poslanici, guverneri država i hiljade lokalnih zvaničnika, obeležio je talas napada na političke kandidate. Savezna vlada saopštila ih je 22 ubijeno od utorka.
Neke nevladine organizacije prijavile su veći broj ubijenih – i do 30 kandidata od početka kampanje krajem septembra.
Borba protiv kartela, tj. oragnizovanih narko-klanova, biće jedan od glavnih izazova s kojima će se suočiti budući predsednik.
Istorijski izbori
Meksikanci će glasati u nedelju, 2. juna na „istorijskim izborima“ na kojima će se odmeravati rodna ravnopravnost, demokratija i populizam, jer će zacrtati dalji put zemlje dok se glasa u senci nasilja bandi i kartela, piše RSE.
Uz dve žene koje vode trku, Meksiko će verovatno izabrati svoju prvu predsednicu, što je veliki iskorak u zemlji koja je dugo bila obeležena „mačo“ kulturom. Izbori će takođe biti najveći u istoriji zemlje. Prema Nacionalnom izbornom institutu, glasa se za više od 20.000 kongresnih i lokalnih pozicija.
Broj osporavanih mesta potaknuo je krvoproliće tokom kampanja, budući da su kriminalne grupe koristile lokalne izbore kao priliku za ispoljavanje nadmoći. Grupa kartela i bandi borila se za teritoriju, a u ovoj godini ubijeno je više od 20 ljudi, pišu svetski mediji, a prenosi RSE.
Na meti kriminalnih bandi
Širom Meksika, desetine kandidata na izborima, njihovih porodica i članova političkih partija bili su meta nasilnih napada. Jedan kandidat je upucan nekoliko puta dok je vežbao u teretani, drugi je preminuo nakon pucnjave na izbornom skupu, treći je hodao ulicom da svojim pristalicama kada je na njega pucano iz vatrenog oružja, piše RSE.
Kako je pokazala analiza „Njujork tajmsa“, najmanje 36 ljudi, koji su se kandidovali na izborima, ubijeno je u poslednjih godinu dana. Ovaj broj je mračna prekretnica, čak i za Meksiko gde je nasilje decenijama bilo sastavni deo izbornih kampanja.
Porast nasilja u koje je potonuo Meksiko uveliko se može povezati sa kriminalnim grupama, prema navodima analitičara za sigurnost i policijskim podacima.
Razbijanje većih meksičkih sindikata organizovanog kriminala dovelo je do pojave rivalskih bandi koje su zaglavljene u žestokim okršajima za vlast i teritoriju. Težeći za dominacijom, ove bande su pribegle kooptiranju i zastrašivanju vlasti kako bi kontrolisali zajednice i obezbedili zaštitu i informacije i tako unapredili poslovne opearcije.
Oštar porast nasilja tokom izbora nije neuobičajen u Meksiku. U poslednjem izbornom ciklusu, 2021. godine, kada su birači širom zemlje glasali za više od 19.900 lokalnih mesta, ubijena su najmanje 32 kandidata, prema studiji koju je objavio Univerzitet u Meksiko Sitiju.
„Nasilje je podsetnik da vi niste glavni i odgovorni“, rekao je Manuel Perez Aguirre, politolog koji je jedan od autora studije. „Takođe, obraća se i građanima da znaju da neko sve posmatra. To jeste demokratija, ali demokratija koja se nadgleda.“
Povećanje nasilja se može pripisati i velikom broju kandidata za više od 20.000 pozicija od kojih je više od 600 na federalnom nivou, što ove izbore čini najvećim u istoriji Meksika.
Najnasilnija izborna kampanja
Izbori u Meksiku 2024. daleko su najnasilniji od 2018. godine, sa 749 ljudi povezanih sa kandidatima pogođenim političkim nasiljem koje se kreće od pretnji do otmica i ubistava, prenosi „Blumberg“.
Nasilje uključuje 316 incidenata sa kandidatima, od kojih su 34 ubijena od septembra do maja, prema najnovijem izveštaju konsultantske kuće Integralia iz Meksiko Sitija. Ukupno je ubijena 231 osoba povezana sa izborima.
Broj žrtava političkog nasilja uoči nacionalnih izbora u nedelju porastao je za 151 odsto u poređenju sa 299 žrtava na izborima 2021.
„Ovaj proces je obeležen intervencijama organizovanog kriminala kroz političko nasilje. Verovatno će se ovo nasilje nastaviti ovih dana i tokom izbornog dana, sa ciljem mobilizacije ili inhibicije glasanja“, navodi Integralia u izvještaju.
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve