
SAD
Sud blokirao Trampovu zabranu upisa studenata na Harvard
Presuda je privremena pobeda za univerzitet Harvard koji je u sukobu sa predsednikom SAD Donaldom Trampom
Ideja Izraela da međunarodne trupe kontrolišu civilnu upravu u Pojasu Gaze kad se rat završi već je viđena na Kosovu, piše "Noje cirher cajtung". I onde je neslavno propala što pokazuje da to neće ići ukoliko Palestinci nemaju izgleda da formiraju državu
Izrael nakon rata planira vojnu kontrolu nad Gazom, ali bez preuzimanja obaveza okupatorske sile, piše ugledni „Noje cirher cajtung“, navodeći da Izraelci na umu imaju neku vrstu međunarodnog protektorata u Gazi.
U tekstu se navodi da je plan da Amerikanci, Evropljani i neke arapske države svojim trupama garantuju da obnova Gaze prođe kako treba i nadgledaju civilnu palestinsku samoupravu. Izrael bi pak kontrolisao granične prelaze i kompletan uvoz robe i materijala u maleni pojas uz more.
„Očigledno je da Vlada Benjamina Netanjahua želi posleratni poredak koji garantuje bezbednost Izraela, ali bez političke perspektive za Palestince. Zamišlja se tehnokratsko rešenje u vidu nekakve samouprave koja isključuje zasnivanje palestinske države“, piše u članku.
Kako je propao protektorat na Kosovu
Novinara koji piše članak, dobrog poznavaoca Balkana Andreasa Ernsta, to vrlo podseća na ideje za Kosovo posle bombardovanja 1999. godine.
„Onako kako Izrael danas želi da ostavi otvorenim status oblasti (jer odbija palestinsku državu), i onomad je misija UN morala da obezbedi statusno neutralno upravljanje Kosovom. (…) Misija UN, uz mnogo idealizma i još više novca, težila je izgradnji institucija neodređenog političkog identiteta i ograničenog demokratskog legitimiteta“, piše Ernst.
„Taj projekat je propao posle nekoliko godina“, navodi on u ciriškom listu.
Kako se pojašnjava, šefovi Unmika nisu bili naivni i brzo su prepoznali da Kosovu treba i politička perspektiva jer bi inače međunarodno prisustvo većinsko stanovništvo moglo da doživi kao okupaciju.
Još 2002. je Unmik izašao sa formulom „standardi pre statusa“, signalizirajući da će, čim Kosovo izgradi demokratske institucije, uslediti i odluka o statusu.
„Ali taj narodno-pedagoški koncept je propao. Ono što je trebalo da bude podsticaj za poboljšanje, Kosovari su doživeli kao taktiku otezanja statusnog pitanja. Unmik i političari potekli iz gerile UČK optuživali su se međusobno za korupciju i zastoj. Niko nije mogao biti pozvan na demokratsku odgovornost“, piše Ernst.
Kako navodi, napetosti su se otele kontroli u martu 2004. „mešavinom pogroma i pobune koja je delom bila spontana, a delom su je organizovali veterani UČK“. Potom su zapadne prestonice na sto iznele pitanje statusa iako Kosovo nije dostiglo „standarde“.
Nezavisnost 2008. je proglašena uz zaleđinu Sjedinjenih Država i velikih članica EU.
Samo Palestinci sami mogu da potisnu Hamas
Iz slučaja Kosova Ernst izvlači dve pouke za Gazu: „Prvo, politički status jedne oblasti se mora razjasniti pre nego što se ozbiljno počne sa obnovom institucija. Proces funkcioniše samo ako se postavi politički, a ne tehnokratski – dakle kao izgradnja države.“
Jer, kako piše NZZ, korupcija i manjak odgovornosti cvetaju najbolje onde gde dugotrajno rade međunarodne misije.
Drugo, piše Ernst, posle oružanih konflikata stvari ne počinju od nule. „Unmik je, doduše, na posleratnom Kosovu imao de jure najvišu vlast, ali prava politička moć bila je čvrsto u rukama nekadašnjih gospodara rata iz UČK. Oni su kontrolisali narod, odlučivali o podeli resursa i svakog trena su mogli da izazovu vanredno stanje. Oni su bili suveren.“
Za Gazu to znači da je potpuno odsecanje Hamasa „nerealno“, piše u tekstu. „Islamistički pokret će pregrmeti rat i – možda u drugom obliku – i posle rata imati ulogu. Ako ga treba pobediti, onda to ne može da se učini čisto vojnim sredstvima. To jedino može da uspe ako Palestinci sami iznedre političku alternativu, koja može obezbediti poštovanje i legitimitet.“
Presuda je privremena pobeda za univerzitet Harvard koji je u sukobu sa predsednikom SAD Donaldom Trampom
U gradu Bajkalsku, u Irkutskoj oblasti u Sibiru, mladić (17) počimio je masakr - ubio je četvoro dece na proslavi rođendana navodno zato što ga je odbila je 14-godišnja devojčica
Američki savezni sud oborio je ključne carinske odluke predsednika Donalda Trampa, ocenivši da je prekoračio svoja ovlašćenja, dok je administracija u isto vreme raskinula ugovor vredan više od 760 miliona dolara sa farmaceutskom kompanijom „Moderna“
Nakon što je javno iskazao nezadovoljstvo zbog budžetske politike republikanske administracije, kontroverzni milijarder Ilon Mask odlučio je da napusti svoju funkciju specijalnog vladinog službenika u administraciji Donalda Trampa
Niti oni koji nose majice sa natpisom “God, Guns and Trump” imaju šta da kažu onima koji od njih okreću glavu, niti ovi hoće da pričaju s ljudima za koje smatraju da nemaju samo problem s političkim uverenjima već i s osnovnim moralnim vrednostima
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve