img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Tenzije između Crne Gore i Hrvatske

(Ne)suočavanje sa prošlošću: Ime bazena u Kotoru uvreda za hrvatske vaterpoliste

26. јул 2024, 10:46 T. S.
Kotor Foto: Unsplash/Radik Sitdikov
Kotor
Copied

Pogoršanje diplomatskih odnosa između Crne Gore i Hrvatske prenosi se i na sport. Zašto su hrvatske vlasti preporučile svojim vaterpolo klubovima da ne igraju na gradskom bazenu u Kotoru koji nosi ime Zorana Gopčevića

Hrvatske vlasti su ranije ovog meseca preporučile svojim vaterpolo klubovima da ne igraju na gradskom bazenu u Kotoru, jer nosi ime Zorana Gopčevića. Gopčević, jedan od najuspešnijih crnogorskih vaterpolista tokom devedesetih, je bio čuvar u logoru Morinj u kome su mučeni Hrvati.

„Odlukom o nazivu bazena omalovažene su žrtve i nanesena šteta odnosima Hrvatske i Crne Gore“, navodi se u dokumentu koji potpisuje sekretar Ministarstva turizma i sporta Hrvatske, Josip Pavić.

Gopčević nije procesuiran. Preminuo je 2000. godine, sedam godina pre nego što je hrvatsko tužilaštvo dostavilo crnogorskim kolegama materijal o osumnjičenima za zločine u Morinju.

Crnogorska Akcija za ljudska prava (HRA) i hrvatska Documenta saglasne su da bazen treba preimenovati zbog poštovanja prava žrtava mučenja i međunacionalnog sklada.

„Zločine u logoru Morinj je trebalo procesuirati na vreme i dati priliku Gopčeviću da se brani od optužbi. Ovako, njegovo nečasno učešće u ovom logoru baca u senku njegove nekadašnje sportske zasluge“, kazala je za Radio Slobodna Evropa direktorka HRA Tea Gorjanc Prelević.

Pogoršanje diplomatskih odnosa Crne Gore i Hrvatske

Preporuka hrvatskih vlasti došla je u kontektstu već narušenih političkih odnosa dve susedne države.

Hrvatska je 25. jula proglasila trojicu crnogorskih zvaničnika nepoželjnima u toj zemlji. U pitanju su predsednik Skupštine Andrija Mandić, poslanik Milan Knežević i potpredsednik Vlade Aleksa Bečić.

Mandić i Knežević potiču iz stranaka rasformiranog Demokratskog fronta, na čiju je inicijativu Skupština Crne Gore 28. juna izglasala za Hrvatsku neprihvatljivu Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

U noti koja je prispela na adresu ambasade Crne Gore u Zagrebu navodi se da su trojica zvaničnika proglašeni personama non grata zbog „sistemskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa sa Hrvatskom i kontinuirane zloupotrebe te države u unutrašnje političke svrhe“.

Inicijativu da Skupština usvoji Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu prosrpske i proruske stranke su podnele jer su bile nezadovoljne što je Vlada Milojka Spajića podržala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama 23. maja.

Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman rekao je nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu da Hrvatska ne želi i ne planira da blokira Crnu Goru na putu EU, ali i da postoje drugi mehanizmi kako bi se uticalo na određene odluke. Hrvatska je prethodno, već sredinom maja kada je najavljena mogućnost usvajanja ove rezolucije, poslala protestnu notu Crnoj Gori.

„Naša je suverena procena koga želimo proglasiti nepoželjnim u Hrvatskoj. A mislim da su ove osobe to i zaslužile, jer su pogoršale odnose Crne Gore i Hrvatske“, rekao je hrvatski ministar.

Tom prilikom je spomenuo i pitanje imena bazena u Kotoru, rekavši da je za Zagreb sporno što je kotorski bazen nazvan po bivšem stražaru logora Morinj.

Šta je logor Morinj

Morinj je mesto u Boki Kotorskoj, gde je početkom devedesetih napravljen logor za ratne zarobljenike sa područja Dubrovnika.

Tokom agresije Jugoslovenske narodne armije (JNA) i crnogorskih rezervista na Dubrovnik 1991. godine, u logoru su zatvarani muškarci hrvatske nacionalnosti, piše RSE.

Za ovaj slučaj crnogorski sud je 2016. osudio četvoricu bivših rezervista JNA za zlostavljanje hrvatskih zarobljenika na ukupno 12 godina zatvora.

Crnogorski sudovi, međutim, nikada nisu vodili postupak za komandnu odgovornost.

Hrvatski poslanici su ranije ovog meseca ukazali da Crna Gora „nije jasno i nesumnjivo osudila zločine u Morinju“ i pozvali da se do kraja reši pitanje odštete tim ratnim zatvorenicima.

Crna Gora je do sada na ime odštete bivšim logorašima isplatila 1,4 miliona evra.

Naziv bazena promenjen 2021. godine

Kotorska skupština je 2021. odlučila da promeni ime rekonstruisanog gradskog bazena. Lokalna skupština je gotovo jednoglasno odlučila da on nosi ime Zorana Džimija Gopčevića, jednog od najboljih vaterpolista sa ovih prostora.

Gopčević je bio deo jugoslovenske reprezentacije koja se na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. okitila srebrom.

Osim vladajućih Demokrata i proruskog Demokratskog fronta, promenu imena bazena avgusta 2021. podržala je i opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS).

I tada je bilo reči o njegovom angažmanu.

„Ima pokušaja da se ime Gopčevića poveže sa ratnim 1990-im i nekim ružnim radnjama u kojima on sigurno nije učestvovao“, kazao je 2021. predstavnik kotorskog DPS-a Željko Avramović.

Osude iz Hrvatske

Nakon odluke kotorskih vlasti avgusta 2021. da bazen nazovu po Gopčeviću, reagovale su hrvatske vlasti, osudivši tu odluku.

Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković je tada u pismu kotorskom kolegi Vladimiru Jokiću naveo da nije u redu podići „na pijedestal osobu koja je bila na čelu onih koji su mučili, zlostavljali i ubijali“.

Izvor: RSE

Tagovi:

Bazen u Kotoru Crna Gora Hrvatska Logor Morinj rezolucija o jasenovcu Vaterpolo Zoran Gopčević
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure