
Svet
Ko je novi papa Lav XIV?
Drugog dana konklave izabran je novi poglavar Rimokatoličke crkve. Novi papa je američki kardinal Robert Frensis Prevost i nosiće ime Lav XIV
Alternativa za Nemačku beleži rekorde u anketama na istoku zemlje pred pokrajinske izbore. Većina Nemaca veruje da će desničari preuzeti vlast
Alternativa za Nemačku (AfD) ima najveću podršku birača u Saksoniji, pokazuje novo ispitivanje javnog mnjenja koje objavio Zeksiše cajtung.
Ova desničarska partija uživa poverenje 37 odsto građana istočne nemačke pokrajine. Na drugom mestu su konzervativni Demohrišćani sa 33 odsto, prenosi Dojče vele.
Za Levicu bi glasalo osam odsto, za Zelene sedam, dok bi Socijaldemokrate nemačkog kancelara Olafa Šolca ostale ispod cenzusa sa svega tri odsto. Liberali mogu da računaju na samo jedan odsto.
U Saksoniji se pokrajinska vlast bira u septembru ove godine, baš kao i u Tiringiji i Brandenburgu, još dve istočne pokrajine u kojima je AfD takođe najjača opcija.
Sudeći po rezultatima istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo institut YouGov, većina Nemaca računa da će AfD barem u jednoj od tri savezne zemlje osvojiti apsolutnu većinu idobiti svog prvog pokrajinskog premijera.
Po navodima YouGov, 53 odsto ispitanih osoba takav scenario smatra verovatnim, a 32 odsto manje verovatnim. Na istoku Nemačke čak 58 odsto ispitanika da će AfD preuzeti vlast u barem jednoj od tri savezne zemlje.
Trenutno Brandenburgom vlada socijaldemokratski premijer Ditmar Vojdke u koaliciji sa Demohrišćanima i Zelenima. U Saksoniji je na vlasti ista koalicija, ali je predvodi demohrišćanski premijer Mihael Krečmar. U Tiringiji vlada levičar Bodo Ramelov, sa Socijaldemokratama i Zelenima.
Sve druge stranke koje su trenutno zastupljene u parlamentima Saksonije, Tiringije i Brandeburga u ovom trenutku isključuju mogućnost koalicije s AfD nakon pokrajinskih izbora.
Ako se po tom pitanju ništa ne promeni nakon izbora, to bi značilo da Alternativa za Nemačku može preuzeti vlast samo u slučaju da osvoji apsolutnu većinu.
No, iz ankete instituta YouGov je vidljivo da 42 odsto Nemaca ne veruje da će Demohrišćani održati svoje obećanje o „protivpožarnom zidu“ prema AfD, to jest da neće sa njima ulaziti u koaliciju. Samo 36 odsto ispitanika je mišljenja da će Demohrišćani održati obećanje.
AfD je na lokalnom nivou već preuzimala vlast – prošle godine su njihovi kandidati osvajali apsolutne većine u trci za gradonačelnike ili načelnike tri mala okruga na istoku zemlje.
Već 9. juna ove godine u svih pet istočnih pokrajina održavaju lokalni izbori. Istovremeno se bira i novi saziv Evropskog parlamenta. To će biti prvi put nakon saveznih izbora u jesen 2021. da nemački birači u celoj zemlji istovremeno izlaze na biračka mesta – te dobra prilika da se vidi kakvo političko raspoloženje vlada u Saveznoj Republici.
Pre svega bi rezultat tih izbora mogao da sugeriše koliko je nezadovoljstvo radom savezne vlade Olafa Šolca.
U anketama na nacionalnom nivou Demohrišćani su ubedljivo prvi u poslednje vreme sa 32 odsto podrške. AfD je ubedljivo druga sa 23 odsto. Sve tri partije vlasti – Socijaldemokrate, Zeleni i Liberali – u zbiru jedva da imaju trećinu glasova.
Doduše, velika nepoznanica je još buduća partija popularne levičarke Sare Vagenkneht. Ona je nedavno napustila Levicu i sa još nekoliko poslanika osnovala svoj levi konzervativni pokret za koji se pretpostavlja da bi mogao dobrano da promeša političku scenu i preotme dobar deo birača AfD-u.
U prvim anketama, dok je ta partija još bila samo ideja, njoj je davano i do dvanaest odsto podrške na nacionalnom nivou.
Vagenkneht je najavila izlazak na evropske izbore, a potom i na pokrajinske.
Drugog dana konklave izabran je novi poglavar Rimokatoličke crkve. Novi papa je američki kardinal Robert Frensis Prevost i nosiće ime Lav XIV
Novi poglavar Rimokatoličke crkve je Robert Prevost, američki kardinal. Nosiće ime Lav XIV
Vatikan je domaćin konklave na kojoj se bira novi papa,a tokom 7. i 8. maja izlazio je samo crni dim, koji je označavao da papa nije izabran. Italijanski mediji prenose da se raspravljalo o sedam kanidata
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve