Nekoliko vodećih brodskih kompanija je obustavilo saobraćaj zbog napada proiranskih Hutija na trgovačke brodove koji prolaze kroz Crveno more i Suecki kanal. Više zemalja diskutuje o mogućim odgovorima na ove napade.
Prema informacijama iz krugova američke vlade, teretni brod „Swan Atlantic“ napadnut je u Crvenom moru iz oblasti koju kontrolišu Huti pobunjenici u Jemenu. Na brod je ispaljeno nekoliko projektila, rekli su insajderi novinskoj agenciji Rojters.
Razarač mornarice SAD „USS Carnei“, odgovorio je na poziv u pomoć pomenutog teretnog broda i krenuo ka njemu.
Zbog pojačanih sličnih napada, sve više velikih kompanija obustavlja brodski saobraćaj važnim morskim koridorom kroz Crveno more i Suecki kanal.
Nakon kompanija „Maersk“ i „Hapag Lloyd“ sada su to učinili i najveći kontejnerski prevoznik na svetu MSC kao i tajlandski „Evregreen“ koji je takođe saopštio da više neće prevoziti izraelsku robu.
„Zbog bezbednosti naših mornara, odlučili smo da više ne koristimo Suecki kanal sve dok ruta kroz Crveno more ne postane opet bezbedna“, saopštila je kompanija MSC u nedelju. U petak su dva broda ove kompanije oštećena u napadima sa jemenske obale.
Podrška od Norveške i NATO-a
Norveška je ranije saopštila da je spremna da obezbedi pomorske oficire, a podršku razmatraju i druge NATO članice.
Oko 15 odsto svetskog pomorskog transporta odvija se preko Sueckog kanala, najkraće rute između Evrope i Azije.
Norveška energetska grupa „Equinor“ saopštila je da je iz Crvenog mora preusmerila „nekoliko brodova“.
Pobunjenici nastavljaju s napadima
Pre toga je američka mornarica objavila da je uništila 14 dronova koji su bili namenjeni ili za napad na Izrael ili na brodove za koje pobunjenici u Jemenu veruju da plove prema izraelskim lukama ili iz njih. Jedan britanski ratni brod je takođe uništio jedan projektil.
Predstavnik nepriznatih vlasti pobunjenih Hutija u Jemenu, koje podržava Iran, izjavio je da će nastaviti borbu protiv Izraela tako što će napadati i brodove u moreuzu Bab al Mandab – sve dok traju napadi Izraela na ciljeve u Pojasu Gaze. On je isto tako zapretio protivnapadima u slučaju napada na Jemen.
Zaštita po uzoru na Atalantu kod Somalije?
Ministar obrane SAD, Lojd Ostin, koji je preko vikenda boravio u bliskoistočnoj regiji, rekao je da su napadi Hutija postali „međunarodni problem koji se mora rešiti“, te da o toj temi razgovara s partnerima, između ostalih i s ministrom odbrane Velike Britanije.
Nemački ministar obrane Boris Pistorijus je rekao da je i Nemačka „pozvana da se pridruži dijalogu“ o ovoj problematici.
Direktor Nemačkog udruženja brodskih prevoznika Martin Kreger rekao je da su u regionu prisutni borbeni brodovi SAD, Velike Britanije i Francuske te da bi bilo „logično da se pridruži i Nemačka“.
Kreger je predložio sličan princip zaštite kao i kod obezbeđivanja brodova od somalijskih pirata u misiji „Atalanta“ u kojoj je učestvovala i Nemačka od 2008. do 2022.
Strah od širenja sukoba
Takođe su se povećale premije osiguranja, zato što se pogođeno područje u Crvenom moru smatra veoma rizičnim.
Rat Izraela i Hamasa, koji je počeo 7. oktobra, izazvao je potrese u regionu i povećao strahovanja od šireg konflikta.
Z.S/DW/VOA
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com