
Evropska unija
EU priprema 100 milijardi evra pomoći Ukrajini
„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara
Voz je krenuo iz Pjongjanga 17. juna, a osam dana mu je trebalo da stigne na Jaroslavsku stanicu u Moskvi
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući tako ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije nakon petogodišnje obustave zbog pandemije kovida-19.
Voz je krenuo iz Pjongjanga 17. juna, a osam dana mu je trebalo da stigne na Jaroslavsku stanicu u Moskvi, prenosi RIA Novosti.
Železnička linija između dve prestonice bila je obustavljena od februara 2020. godine.
Ruta Pjongjang-Moskva, duga preko 10.000 kilometara, poznata je kao najduža direktna železnička linija na svetu.
Vozovi će saobraćati dva puta mesečno, a karte će biti u prodaji oko 60 dana pre polaska, navodi agencija.
Koji je značaj ove železničke linije?
Reč je o jedinoj direktnoj železničkoj vezi Severne Koreje sa spoljnim svetom, preko koje se odvija ograničen, ali strateški važan promet robe i putnika između dve zemlje. Linija prolazi preko graničnog mosta na reci Tumen, kod stanice Hasan, i nastavlja ka ruskom Dalekom istoku.
U poslednjih godinu dana, usled sve dublje izolacije Severne Koreje i rastuće saradnje sa Rusijom, intenziviran je železnički saobraćaj – kako u vidu humanitarne i tehničke pomoći, tako i vojno-industrijske razmene, prema navodima zapadnih izvora.
Povratak redovnih linija tumači se i kao pokušaj Pjongjanga da učvrsti savez sa Moskvom, u trenutku kada oba režima trpe međunarodne sankcije i traže alternative zapadnom poretku.
Zastarela infrastruktura
Iako su vozovi retki, a infrastruktura zastarela, ova linija danas ima i simbolički i politički i logistički značaj za oba režima.
Nakon decenija izolacije i povremenih zatvaranja granica, uključujući stroge pandemijske mere Pjongjanga, obnavljanje železničkog saobraćaja predstavlja signal o intenziviranju rusko-severnokorejskih odnosa.
Rusija, pod sveobuhvatnim sankcijama Zapada zbog rata u Ukrajini, sve češće sarađuje sa državama koje dele njenu anti-zapadnu orijentaciju.
Sa druge strane, Severna Koreja koristi tu saradnju da bi ojačala svoj ekonomski i bezbednosni položaj, ali i da bi pokazala kako nije potpuno odsečena od međunarodnih tokova.
„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara
Izraelci nisu ubedljivo trijumfovali, Iranci se nisu predali. Sve što se odigralo zapravo je predstavljalo ozbiljnu eskalaciju između dveju strana ovog dugačkog rata u kojoj je Izrael odneo pobedu. I – šta sad
Američka izdvajanja za odbranu predstavljaće snažan pritisak na sve članice Alijanse da što pre ispune novi NATO standard izdvajanja jer bi se mogle suočiti sa nepredvidljivim posledicama
Nemci se spremaju za rat u strahu od Rusa i Trampove neuračunljivosti. Vojna industrija trlja ruke, armija se reklamira na kutijama za pice, a narod se plaši kako mogućeg rata tako i lakoće sa kojom se o ratu priča
Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve