Nacionalni štrajk zdravstvenih radnika, koji je pokrenut nakon silovanja i ubistva 31-godišnje lekarke u Kalkuti, je eskalirao. Glavni zahtev protesta koji se odvijaju širom Indije je pooštravanje zakona o zaštiti medicinskog osoblja i bolja zaštitu žena na radnom mestu.
Lekari u bolnicama širom Indije već sedam dana štrajkuju zbog ovog tragičnog slučaja, pa medicinske ustanove primaju samo hitne slučajeve. Zdravstveni radnici zahtevaju pravdu za žrtve i bolju zaštitu na radnom mestu, poručuju da „lekari nisu vreće za udaranje” i da žele „bezbedne noći za svakoga”.
Ova parola oslikava strah medicinara koji rade noćnu smenu, a koji se ni pre ovog zločina nisu osećali bezbedno na svojim radnim mestima, piše „Gardijan“.
Osumnjičeni je priveden, ali su lekari i dalje u strahu.
Sumnja na grupno silovanje
Telo ubijene doktorke pronađeno je u sali za seminare u bolnici, što ukazuje na to da je otišla tamo na pauzu tokom 36-satne smene.
Obdukcioni nalazi potvrdili su da je u pitanju bio seksualni napad. U peticiji Višem sudu u Kolkati njeni roditelji su rekli da sumnjaju da je u pitanju bilo višestruko silovanje, piše France24.
Doktori smatraju da je njihovo radno okruženje nesigurno uprkos tome što je osumnjičeni za silovanje i ubistvo lekarke uhapšen i uprkos tome što je smenjen dekan Medicinskog fakulteta gde se incident i dogodio.
Načelnik policije Vinet Kumar Gojal rekao je novinarima da je protiv osumnjičenog pokrenut slučaj prema odredbama zakona koji se odnosi na silovanje i ubistvo.
Glavna ministarka Zapadnog Bengala Mamata Banerje rekla je novinarima da je državnoj policiji dala rok do nedelje da završi istragu ili će je predati saveznim organima.
Bez milosti
Indijski Vrhovni sud takođe je preuzeo slučaj, nadgledajući proces u Višem sudu u Kolkati, a zakazano je i saslušanje.
Stotine advokata, uglavnom žena, pridružile su se protestima u Kalkuti, marširajući u pravnim crnim haljinama. „Nema milosti prema silovateljima“, pisalo je na jednom transparentu.
Lekari su takođe zahtevali primenu Zakona o centralnoj zaštiti, zakona o zaštiti zdravstvenih radnika od nasilja.
Jeziva priroda napada izazvala je poređenja sa užasnim grupnim silovanjem i ubistvom mlade žene u autobusu u Delhiju iz 2012. godine. To je izazvalo talas ogorčenja u celoj zemlji u kojoj je seksualno nasilje nad ženama endemsko.
Seksualno nasilje nad ženama je široko rasprostranjen problem u Indiji – u proseku je skoro 90 silovanja dnevno prijavljeno u 2022. godini u zemlji od 1,4 milijarde ljudi.
Indijski mediji izvestili su u ponedeljak da je petoro ljudi uhapšeno i optuženo za silovanje deteta na autobuskoj stanici u severnoj državi Uttarakhand.