img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Međunarodno pravo

Mađarska zatvara vrata Međunarodnom krivičnom sudu

03. април 2025, 12:32 T.S.
Benjamin Netanjahu i Viktor Orban Foto: AP Photo/Balazs Mohai/MTI
Benjamin Netanjahu i Viktor Orban
Copied

Mađarska je objavila povlačenje iz Međunarodnog krivičnog suda samo nekoliko sati nakon što je u goste Viktoru Orbanu došao Benjamin Netanjahu, za kojim je MKS izdao nalog za hapšenje. Ovaj potez uklapa se u širi obrazac globalne desnice koja sve glasnije odbacuje nadnacionalne institucije

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS), objavio je Gergelj Gujaš, visoki zvaničnik u vladi premijera Viktora Orbana.

On je objavio ovu odluku mađarske vlade samo nekoliko sati pošto je u zvaničnu posetu ovoj zemlji stigao izraelski premijer Benjamin Netanjahu, za kojim je MKS izdao nalog za hapšenje.

Mađarska je jedna od država osnivača Međunarodnog krivičnog suda pre više od dve decenije i formalno se obavezala da uhapsi i izruči svakoga za koja je izdao nalog ukoliko kroči na njenu teritoriju. Međutim, izvori iz Orbanove vlade su već uoči Netanjahuovog dolaska sugerisali mogućnost povlačenja Mađarske iz MKS-a, piše „BBC“.

Poziv za Netanjahua

U novembru su sudije MKS-a saopštile da postoje „razumni osnovi“ za sumnju da Netanjahu snosi krivičnu odgovornost za navodne ratne zločine i zločine protiv čovečnosti tokom rata između Izraela i Hamasa.

Netanjahu je osudio odluku MKS-a kao „antisemitsku“.

Samo nekoliko sati nakon što je Međunarodni krivični sud objavio nalog za hapšenje izraelskog lidera, mađarski premijer Orban jasno je stavio do znanja da će ignorisati odluku suda i ugostiti Netanjahua, rekavši novinarima da će „garantovati“ da odluka MKS-a „nema nikakav efekat u Mađarskoj“.

Međunarodni krivični sud ima 125 članica, a njegovu jurisdikciju ne priznaju, između ostalog, Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina i Izrael.

Iako izrael odbacuje nadležnost MKS-a, sud je 2021. godine odlučio da ima jurisdikciju nad okupiranom Zapadnom obalom, Istočnim Jerusalimom i Gazom, jer je generalni sekretar UN-a priznao Palestinu kao članicu suda.

Šta je MKS

Međunarodni krivični sud (MKS) je stalni međunarodni sud osnovan 2002. godine sa sedištem u Hagu.

Njegova primarna uloga je da sudi pojedincima optuženim za najteže zločine koji pogađaju međunarodnu zajednicu: genocid, zločine protiv čovečnosti, ratne zločine i zločin agresije.

On deluje kao sud poslednje instance, intervenišući samo kada nacionalni sudovi nisu voljni ili sposobni da procesuiraju počinioce ovih zločina. Njegova nadležnost obuhvata zločine počinjene na teritoriji država članica ili od strane njihovih državljana.

Uspon desničarske internacionale

Povlačenje Mađarske iz Međunarodnog krivičnog suda u skladu je sa trendom rasta desničarskog populizma i antiglobalizma koji je prisutan poslednjih godina, a naročito jača pod uticajem američkog predsednika Donalda Trampa.

Trampov čuveni slogan „Učinimo Ameriku ponovo velikom!“, ukazuje upravo na okretanje ka nacionalnom nivou upravljanja. Istu stvar već godinama priželjkuju evroskeptici na Starom kontinentu.

„Te mreže povezuju odbacivanje migracija, nacionalizam, tradicionalni porodični modeli i antiglobalizam“, ukazala je ranije za Dojče vele (DW) profesorka sociologije Katrin Fangen sa Univerziteta u Oslu. Fangen je renomirana ekspertkinja za transnacionalne mreže radikalne desnice.

„Cilj tih mreža nije samo borba za veći politički uticaj. Njihov krajnji cilj je preusmeravanje globalnog ideološkog poretka – oni se bore za nacionalizam i društveni konzervativizam, a protiv liberalne demokratije“, koje se javno gnuša i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Radikalni desničari, pritom, brzo uče jedni od drugih.

„Strategije i uspehe u jednoj zemlji ubrzo preuzimaju pokreti u drugim zemljama“, kaže politikolog Tomas Grefen sa Slobodnog univerziteta u Berlinu. On ocenjuje da je nivo umreženosti radikalne desnice istorijski bez presedana.

„Viktor Orban, na primer, izjavljuje: ’Izabran sam s jasnim mandatom da sprečim migraciju u Mađarsku i ne želim da me evropske institucije, sudovi, građanski otpor ili mediji finansirani iz inostranstva ometaju u vladanju.’ Oni preziru protivljenje i kompromise“, kaže politikolog iz Berlina.

Protagonistima radikalne desnice smeta što zbog, rastuće pravne regulacije, birokratizacije i nadnacionalnih institucija, navodno postoji previše prepreka za ostvarenje volje većine. A u „hipervećinskoj“ ili neliberalnoj demokratiji, upravo ta volja većine trebalo bi da prevlada.

Izvori: BBC/DW

Tagovi:

Benjamin Netanjahu Mađarska Međunarodni krivični sud Viktor Orban
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure