img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Belorusija

Lukašenko i Belorusija: Dok ih smrt ne rastavi

25. јануар 2025, 09:14 Ema Levaškevič (DW)
Foto: AP Photo/Markus Schreiber
Aleksandar Lukašenko
Copied

Belorusi će na birališta, ali to nije ni bitno – pobediće Aleksandar Lukašenko, po sedmi put. Opozicije nema. Najveći Lukašenkov problem je vidno narušeno zdravlje

Nakon predsedničkih izbora u Belorusiji u nedelju (26. januar), izborna komisija će verovatno objaviti da je Aleksandar Lukašenko (70) ubedljivo po sedmi put izabran za predsednika.

Dugogodišnji diktator je međunarodno izolovan od nameštenih izbora 2020. godine. Od tada je potpuno zavistan od Rusije.

Prema izbornoj komisiji, tokom predizborne kampanje 2,5 miliona birača (oko 35 odsto) potpisom je podržalo Lukašenka, piše DW.

Međutim, kampanja nije takmičenje među kandidatima: Belorusi bi na ovim izborima samo trebalo da potvrde svoju lojalnost režimu.

Nekada je pre izbora postojala faza relativne slobode, opozicija je imala pristup medijima i biračima, a opozicioni političari su mogli da budu i u kontaktu sa Zapadom. To je prošlost.

Šta režim ovoga puta radi drugačije

Lev Gudkov iz ruskog centra „Levada“ kaže za DW da je prema istraživanjima javnog mnjenja na izborima 2020. opoziciona kandidatkinja Svetlana Tihanovskaja osvojila 53 odsto glasova, dok je Aleksandar Lukašenko dobio 28 odsto.

No, prema zvaničnim izbornim podacima, Lukašenko je osvojio 80 odsto glasova, a Tihanovskaja samo 10 odsto.

„Levada“ koju su ruske vlasti proglasile „stranom agenturom“, smatra se poslednjim relativno nezavisnim institutom za istraživanje javnog mnjenja u Rusiji.

Kako bi prikrile izbornu prevaru, beloruske vlasti su tada na tri dana isključile internet. Hiljade građana je uhapšeno, a mnoge od njih policija je mučila i zlostavljala. To nasilje je izazvalo višednevne masovne proteste.

Ovoga puta, gotovo pet godina kasnije, takav scenario nije ni potreban. Nezavisni mediji odavno su proglašeni ekstremističkim i proterani iz zemlje. Članovi izbornih komisija sada su tajni, a samo predstavnici režimskih stranaka i organizacija smeju da posmatraju glasanje.

Vlasti su posmatračima OEBS-a u poslednjem trenutku poslale zvanični poziv, što je bilo prekasno za organizovanje posmatranja izbora. U glasačkim mestima dežuraju policajci, a glasačke kabine su otvorene tako da se može videti za koga se glasa.

Takođe, neće biti glasačkih mesta u inostranstvu. Vlasti su pozvale Beloruse koji žive van zemlje da dođu u Belorusiju.

To nije opcija za protivnike režima i političke progonjenike, koji su u zemljama Evropske unije našli zaštitu i već se godinama ne mogu vratiti u domovinu.

Uz to, nema nikoga kome bi mogli dati svoj glas, jer Lukašenko nema pravih protivkandidata. Zato je opozicija u inostranstvu pozvala na bojkot ovih „izbora bez izbora“.

Ko su Lukašenkovi „protivkandidati“?

Lukašenkovi pravi konkurenti su Viktor Babariko, Svetlana Tihanovskaja, Sergej Tihanovski, Marija Kolesnikova i Pavel Latuško. Svi su oni 2020. uhapšeni i osuđeni ili primorani na izgnanstvo.

Formalno, protiv Lukašenka se sada takmiče tri predstavnika režimskih stranaka – Sergej Sirankov, Aleksandar Hišnjaka i Oleg Gajdukevič, kao i pseudo-opoziciona kandidatkinja Ana Kanopackaja. Ona je učestvovala i na izborima 2020. i osvojila oko 1,5 odsto glasova.

Kanopackaja je jedna od retkih koja je nakon učešća na izborima ostala na slobodi u Belorusiji, iako se pozicionirala kao deo opozicije. Njeno učešće na izborima 2025. pokušaj je stvaranja privida konkurencije, kažu beloruski stručnjaci za DW.

Muški kandidati čak ni ne kriju da podržavaju Aleksandra Lukašenka. Kanopackaja se barem zalaže za „civilizovani i demokratski prenos vlasti u zemlji bez krvi“, ali ne pominje izbornu prevaru niti represiju.

Kako se Lukašenko promenio?

Tokom protesta 2020. Lukašenko je obećavao da će mu šesti mandat biti poslednji. Međutim, nije održao obećanje.

„Njegova glavna poruka glasi: ‘Bez mene će biti gore, Belorusija bi mogla biti uvučena u rat’“, kaže beloruski politikolog Valerij Karbalevič.

Ali što češće Lukašenko nastupa u javnosti, to više dolazi do izražaja njegovo loše fizičko stanje. Teško diše, nastoji da se negde osloni dok stoji, često se ponavlja i izgovara banalne fraze.

„Rapidno je propao, uporedimo li ga sa video-snimcima od pre dve godine, a kamoli iz 2020. godine“, kaže beloruski ekonomista i bloger Sergej Čali, koji živi u Poljskoj.

Lukašenko možda i sam shvata kakav dojam ostavlja danas. Prema njegovim rečima, „neki begunci“, kako naziva one koji su morali da napuste Belorusiju, kao i „drugi“, samo čekaju „smrt predsednika“. No, dodao je, uzalud to čekaju.

Beg od kontinuirane represije

Iako je Lukašenko u proteklih nekoliko meseci oslobodio 250 političkih zatvorenika, represije se nastavljaju.

Prema podacima Centra za ljudska prava „Vjasna“, samo prošle godine je političi hapšeno, ispitivano i pretresano skoro devet hiljada.

Od leta 2020. zaštitnici ljudskih prava broje 3.697 osoba kao političke zatvorenike, a od njih je 1.254 još uvek u zatvoru, neki potpuno izolovani. Nemaju pravo na posete porodice i advokata te ne primaju pisma.

Među njima je i opozicionarka Marija Kolesnikova, koja je u novembru 2024. prvi put videla svog oca nakon dve godine.

Više od 600 dana nije bilo kontakta ni sa bankarom Viktorom Babarikom, koji je hteo da učestvuje na izborima 2020. i osuđen je na 14 godina zatvora.

Sergej Tihanovski, bloger i suprug Svetlane Tihanovskaje, nalazi se skoro 700 dana u izolaciji. Osuđen je na gotovo 20 godina zatvora.

Pred represijama je poslednjih godina stotine hiljada građana pobeglo u inostranstvo. Tamo su od 2023. lišeni bilo kakvog kontakta sa državom čiji su državljani, jer beloruske ambasade više ne izdaju nove pasoše, potvrde ili dokumente.

Kakva su očekivanja Belorusa?

Prema istraživanju organizacije Četam haus, Belorusi smatraju da su izbori 2025. važan događaj, ali ne žele da izađu na birališta. Dok je 2020. godine čak 75 odsto ljudi „sigurno“ htelo da glasa, danas ih je samo 36 odsto.

Belorusi ne očekuju promene, već se nadaju „predahu od represija“ i „otopljavanju ledene atmosfere“, što bi podržala većina.

Međutim, prema mišljenju politikologa Karbaleviča, pod Lukašenkom „otopljavanje“ više nije moguće. „Belorusija ulazi u novu fazu, režim prelazi iz autoritarnog u totalitarni.“

Prema istom istraživanju, 55 odsto ispitanika smatra da bi Belorusija trebalo više da radi na poboljšanju odnosa sa državama EU, a nešto više od polovine želi da se Belorusi iz inostranstva mogu vratiti kući.

Tagovi:

Aleksandar Lukašenko Belorusija Izbori
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure