
Trampove carine
EU spremila odgovor na najavljene Trampove carine
Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU
Dolaskom Donalda Trampa na mesto predsednika, došlo je do zaokreta u politici SAD prema ratu u Ukrajini. Velika Britanija i Francuska su ipak rešene da će poslati trupe u Ukrajinu
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da je sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom razgovarao o ukrajinskom mirovnom sporazumu koji bi bio čvrst i pošten i dodao da je Britanija spremna da pošalje trupe na teren i avione u vazduh kako bi podržala tu zemlju, piše Politika.
„Razgovarali smo o planu za postizanje mira koji je čvrst i pošten, kojem će Ukrajina doprineti u oblikovanju, koji je podržan snagom, da sprečimo (predsednika Rusije Vladimira) Putina da se vraća po još“, rekao je Starmer u Beloj kući, preneo je Rojters.
Starmer je kazao da je Velika Britanija spremna da pošalje trupe na teren i avione u vazduh kako bi podržala dogovor, radeći zajedno sa svojim saveznicima, jer je to jedini način da mir traje.
Britanski premijer će u nedelju biti domaćin liderima Italije, Nemačke, Poljske i drugih saveznika kako bi razmotrili njihov odgovor na nastojanja predsednika SAD Donalda Trampa da se postigne mir u Ukrajini koja podrazumevaju i radikalno preispitivanje bezbednosti evropskog kontinenta.
Tramp i Makron: Primirje za nekoliko nedelja
Predsednik Francuske Emanuel Makron se povodom trogodišnjice rata u Ukrajini sastao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.
On je tada rekao da je moguće da rusko-ukrajinski sukob vrlo brzo prestane.
Tramp je takođe poručio da bi rat mogao da se okonča „kroz nekoliko nedelja“ i da Evropa mora da podnese deo troškova i tereta mirovnog sporazuma u Ukrajini.
Ali, nijedan mogući dogovor „ne sme da bude predaja Ukrajine“ i mora da sadrži bezbednosne garancije, upozorava Makron.
Francuski predsednik je rekao i da je razgovarao sa 30 lidera evropskih zemalja i saveznika, a mnogi od njih su navodno spremni da ponude bezbednosne garancije za Ukrajinu.
Sa britanskim premijerom Kirom Starmerom razmatrao je mogućnost da pošalju trupe u taj region.
„Ne na liniju fronta i u sukob, ali na neke lokacije, koje bi se odredile mirovnom poveljom, kao garant mira i kolektivnog kredibiliteta uz podršku Amerike“, objasnio je.
Pored bezbednosnih garancija i obustavi rata, pregovaralo bi se i o raspodeli teritorija, kaže Makron.
Jedan od najboljih načina da se obezbedi američka podrška suverenitetu Ukrajine je sporazum o važnim sirovinama, o kojem pregovaraju Kijev i Vašington, smatra francuski predsednik.
Usvojena je i rezolucija u neutralnosti u sukobu u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na predlog Amerike.
Zemlje koje su otvoreno govorile o slanju trupa u Ukrajinu, odnosno Velika Britanija i Francuska, bile su uzdržane kada sw glasalo o usvajanju ovog dokumenta.
Severna Koreja šalje pomoć Rusiji
Nacionalna obaveštajna služba Severne Koreje je u poruci medijima navela da su severnokorejske snage preraspoređene na Kurski front početkom februara nakon otprilike mesec dana pauze.
„Tačan broj još uvek se procenjuje, ali došlo je do dodatnih raspoređivanja“, dodala je agencija.
Početkom februara, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da su ruske snage prerasporedile severnokorejske trupe na Kurski operativni region, izveštavajući da su stotine ruskih i severnokorejskih vojnika poginule.
Severna Koreja je početkom oktobra prošle godine poslala oko 11.000 vojnika u Rusiju. Ove snage su trenirale u Vladivostoku pre nego što su raspoređene na Kurski front, gde su aktivno učestvovale u borbama. Međutim, gubici na bojnom polju su bili značajni, sa oko 4.000 poginulih.
Izveštaji iz Ukrajine sugerišu da se severnokorejske snage bore da održe svoju poziciju. Euromaidan Press, novinska agencija iz Kijeva, izvestila je da su ruske snage pokušavale da se povežu sa severnokorejskim jedinicama koje su bile izolovane u Nikolskeu, gradu u istočnoj Ukrajini, oko 700 kilometara jugoistočno od Kurska, ali su njihove ponovljene pokušaje propale.
Izvor: Asia news network, BBC
Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU
Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?
Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve