img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Republika Srpska

Kako izbeći američke sankcije: Pola evra, tri dana i desetak papira

18. јул 2024, 08:07 M.S.
Među sankcionisanima su i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik s porodicom Foto: Tanjug/Miloš Milivojević
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Copied

Nakon što su potpale pod američke sankcije, što im je poremetilo poslovanje, pet kompanija u Republici Srpskoj će se ugasiti, pa pod novim imenom ponovo upaliti i nastaviti gde su stale. Za to im je potrebno pola evra, tri dana i desetak papira

Za registraciju nove firme u Republici Srpskoj potrebno je pola evra, tri dana i desetak papira. Pet kompanija koje su SAD 18. juna uvrstile na tzv. crnu listu planiraju likvidaciju starih firmi, te osnivanje novih na koje će prebaciti radnike i po mogućnosti ugovore, jer su im sankcije onemogućile poslovanje, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ministarstvo finansija SAD-a je saopštilo da je sankcionisalo „Prointer ITSS“, „Infinity Media“, „K-2 Audio Company“, „Sirius 2010″, „Una World“ i „Kaldera Company“, jer „osiguravaju značajne izvore prihoda“ porodici ranije sankcionisanog „proruskog“ predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Tim kompanijama, koje su se bavile informacionim tehnologijama, energetikom i medijima, državne i entitetske institucije i preduzeća su na tenderima dodelile 1.801 posao vredan 240,4 miliona evra.

Plan je da one ugovore za koje to bude moguće preuzmu nove kompanije.

Protest ambasade SAD u BiH

Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH za RSE su rekli da preregistracija kompanije kako bi se izbegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena, prema američkim zakonima.

Ukazuju da je uredbomameričkog predsednika Džo Bajdena, po kojoj su sankcije izrečene, zabranjena svaka transakcija sa sankcionisanim osobama ili kompanijama, priliv bilo kakvih sredstava od njih i „svaka zavera stvorena radi kršenja tih zabrana“.

Kompanije ne smeju biti „u vlasništvu, pod kontrolom, delovati ili navodno delovati za ili u ime, direktno ili indirektno, bilo koje osobe čija su imovina i interesi u imovini blokirani u skladu s ovom naredbom“, odnosno onih koji su sankcionisani.

Gase se bankovni računi, otkazuju ugovori

Iz „Prointera“ su za RSE potvrdili da su „u procesu“ gašenja svih sankcionisanih pravnih lica u okviru grupacije „Infinity International Group“, čiji su deo, „jer više nemaju mogućnost poslovanja“.

„Ušli smo u proces osnivanja potpuno novih firmi u vlasništvu naših ljudi iz menadžmenta i kolektiva, koji su sa nama od prvog dana, ne kako bismo zaobišli sankcije, već kako bismo sačuvali skoro 800 radnih mesta“, naveli su iz Prointera.

Ističu i da se nisu obraćali američkom Ministarstvu finansija ni u vezi izricanja sankcija, niti eventualne revizije odluke i skidanja sa „crne liste“.

Kad će nove kompanije biti osnovane i ko će biti njihovi vlasnici i članovi uprave nije odgovoreno. Bojan Vujić, predsednik Uprave Infinity International Group, početkom jula je kazao da će udeo biti ponuđen sadašnjim menadžerima i zaposlenima.

Lako do osnivanja nove firme

Banjolučki advokat Andre Obradović, koji se bavi registracijom novih firmi za klijente, kaže da se nova firma u RS-u može osnovati za pola evra koliki je minimalni osnivački kapital.

„Potrebno vam je sedam dokumenata, osam ako je više vlasnika, koji s taksama i overama koštaju oko 40 evra“, kaže Obradović.

Dokumentacija se predaje u Agenciju za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) RS-a koja vodi registar, s kojom su uvezani Poreska uprava RS-a i Privredni sud.

Oni su dužni završiti registraciju za tri dana i firma nakon toga odmah može početi raditi.

„Što se tiče gašenja firme, u RS-u postoji brza likvidacija koja se plaća oko 200 evra. Dostavite završne izveštaje i ako su ‘čisti’ računi, bez dugovanja, sud to završi za dvadesetak dana“, kaže Obradović.

Banke proteklih meseci ugasile većinu računa u firmi

Iz Prointera su ranije saopštili da im poslovni partneri otkazuju ugovore, a banke zatvaraju račune.

Banke u BiH ugasile su proteklih meseci većinu računa firmi i pojedinaca koji su se našli pod američkim sankcijama kako se i same ne bi našle u opasnosti od sankcija. A nakon registracije nove firme moraju otvoriti nove račune u komercijalnim bankama.

Iz Ambasade SAD-a u BiH su u odgovoru upozorili kako „banke i druge relevantne institucije treba temeljio preispitati svoje propise poslovanja s klijentima kako bi osigurale da ne krše sankcione zakone SAD-a pružanjem usluga pravnim ili fizičkim licima koji na ovaj način pokušavaju izbeći sankcije“.

Po važećim zakonima, banke imaju pravo odbiti otvoriti nekome račun ili zatvoriti postojeći ako procene da se time krše uslovi koje banke same određuju.

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je krajem juna da je „formiralo predmet“ koji se tiče osoba i kompanija koje su pod američkim sankcijama, u kojem se vrše provere i utvrđuje postoje li elementi krivičnih dela.

Šta su vlasti RS-a hitno pokrenule nakon sankcija?

Narodna skupština Republike Srpske izglasala je 18. aprila hitne izmene Zakona o radu RS kojim je ozakonjena isplata plate „u koverti“.

Zakon je izmenjen budući da su banke sankcionisanim osobama zatvorile račune i oni nisu mogli primati platu.

Među njima je i vrh ovog entiteta, uključujući predsednika Milorada Dodika s porodicom, premijera Radovana Viškovića i predsednika skupštine Nenada Stevandića, nekolicina ministara, kao i članica Predsedništva BiH iz RS-a Željka Cvijanović.

Narodna skupština Republike Srpske je 5. jula ove godine usvojila izmene Zakona o bankama, Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kao i Zakona o Investiciono-razvojnoj banci RS-a.

Kad izmene stupe na snagu, ovaj fond za razvoj u koji je uplaćivan novac iz privatizacije, postao bi komercijalna banka u entitetskom vlasništvu koja bi mogla obavljati platni promet.

Iz Vlade RS tvrde da transformacija IRB-a RS nema veze s američkim sankcijama i da se radi o „proširenju delatnosti“, dok opozicija tvrdi kako se sve čini da sankcionirane firme i pojedinci mogu poslovati preko IRB-a.

Izvor: RSE

Tagovi:

Republika Srpska SAD Sankcije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure