
Trampove carine
EU spremila odgovor na najavljene Trampove carine
Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU
Izraelski parlament usvojio je zakon kojim se zabranjuje rad Agencije UN za palestinske izbeglice (UNRWA) u Izraelu. Radi se o glavnoj agenciji UN koja pruža pomoć ljudima u Pojasu Gaze, gde mesecima vlada nestašica hrane, vode i lekova
Agenciji Ujedinjenih nacija za palestinske izbeglice (UNRWA) zabranjuje se rad u Izraelu, stoji u zakonu koji je izraelski parlament usvojio u ponedeljak, uprkos prigovorima Sjedinjenih Američkih Država.
Zakon je usvojen sa 92 glasa za i 10 protiv, posle žestoke debate između pristalica zakona i njegovih protivnika, uglavnom članova arapskih parlamentarnih partija, piše „The Times of Israel“.
UNRWA je glavna agencija Ujedinjenih nacija koja pruža pomoć ljudima u Pojasu Gaze. Ona je dugo meta izraelskih kritika koje su se povećale od početka rata u Pojasu Gaze posle smrtonosnih napada Hamasa 7. oktobra prošle godine.
Izrael tvrdi da su neki od hiljada članova osoblja UNRWA učestvovali u napadu 7. oktobra, kao i da je pronašao vojnu imovinu Hamasa blizu ili ispod objekata UNRWA. Agencija poriče da svesno pomaže oružanim grupama i kaže da deluje kako bi uklonila iz svojih redova sve za koje se sumnja da su povezani s Hamasom.
Oštar protest
UNRWA je oštro osudila usvajanje zakona u izraelskom parlamentu.
„Nečuveno je što jedna država članica UN radi na rasformiranju agencije UN koja takođe najviše učestvuje u humanitarnoj operaciji u Gazi“, rekla je za AFP portparolka UNRWA Žulijet Tuma.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da radnici UNRWA moraju da odgovaraju za njihove „terorističke aktivnosti“. U postu na mreži Iks Netanjahu je ipak napisao da trajna humanitarna pomoć mora i dalje biti dostupna u Gazi „sada i u budućnosti“, piše Radio Slobodna Evropa (RSE)
Zakon, koji neće odmah stupiti na snagu, rizikuje urušavanje ionako krhke distribucije pomoći dok se humanitarna kriza u Pojasu Gaze pogoršava. Kako navodi RSE, Izrael je takođe pod pojačanim američkim pritiskom da se poveća dostava pomoći u palestinsku priobalnu teritoriju.
Katastrofalno stanje u Gazi
Usvajanje zakona moglo bi da osakati priliv humanitarne pomoći u Pojas Gaze, gde je više od 1,9 miliona Palestinaca raseljeno i gde vlada nestašica hrane, vode i lekova. UN je ranije ovog meseca rekao da se u ovom trenutku najmanje 400.000 ljudi nalazi u severnoj Gazi i da se kriza gladi povećala jer je humanitarna pomoć smanjena.
Za nešto više od godinu dana rata, broj Palestinaca ubijenih u Gazi premašio je 43.000, od kojih su više od polovine žene i deca, saopštilo je u ponedeljak palestinsko ministarstvo zdravlja, navodi „The Independent“.
Izraelska vojska pozvala je Palestince da napuste sever Gaze, gde već tri sedmice sprovodi veliku ofanzivu.
Napadi na UNIFIL
Nije prvi put da Izrael dolazi u sukob sa nekom od agencija Ujedinjenih nacija. Od početka oktobra, zabeleženi su i izraelski napadi na Privremene snage Ujedinjenih nacija u Libanu.
Prema procurelom izveštaju UNIFIL-a, Izrael je napao položaje UN-a 12 puta, ponekad čak koristeći i beli fosfor protiv vojnika koje je Savet bezbednosti UN ovlastilo da održavaju mir između Libana i Izraela. Grupe za ljudska prava osudile su upotrebu belog fosfora, koji gori na toliko visokim temperaturama da može rastopiti i metal.
Izrael je tražio od UN-a da povuče svoje trupe iz područja na koje je izvršio upad, a Netanjahu tvrdi da libanski Hezbolah koristi UNIFIL kao „živi štit”.
„Gospodine generalni sekretare, sklonite snage UNIFIL-a van opasnosti. To bi trebalo da se uradi odmah, odmah“, poručio je izraelski premijer generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu.
Međutim, UNIFIL je poručio da ostaje u Libanu pod mandatom UN-a, koji uključuje održavanje „Plave linije” koja odvaja Liban od Izraela i okupirane Golanske visoravni, a Gutereš je u odgovoru Netanjahuu naveo da osoblje UNIFIL-a i njihove prostorije nikada ne smeju biti meta.
„Napadi na mirovnjake su u suprotnosti s međunarodnim pravom, uključujući međunarodno humanitarno pravo. Mogu predstavljati ratni zločin“, naglasio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija.
Izvori: AFP/RSE/The Times of Israel/The Independent
Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU
Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?
Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut
„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve