Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je da je 27 članica bloka postiglo dogovor da Ukrajini pruže dodatnih 50 milijardi evra (54 milijarde dolara) pomoći.
Dogovor, postignut na samitu lidera Evropske unije (EU) u Briselu 1. februara, bio je pod upitnikom zbog protivljenja Mađarske.
„Imamo dogovor…. Ovo se zaključava u postojanom, dugoročnom, predvidljivom finansiranju Ukrajine. EU preuzima vođstvo i odgovornost u podršci Ukrajini; znamo šta je pod rizikom“, napisao je Mišel u postu na mreži Iks.
Na paketu pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra je mađarski premijer Viktor Orban u decembru stavio veto.
Kritika Mađarske
Uoči početka samita o finansijskoj pomoći koja je Ukrajini očajnički potrebna, Mađarska i njen premijer Orban naišli su na niz kritika.
„Mislim, nema problema sa takozvanim zamorom od ‘Ukrajine’. Naravno, imamo zamor od Orbana sada ovde u Briselu… Ne mogu da razumem, ne mogu da prihvatim ovu veoma čudnu i veoma egoističnu igru Viktora Orbana“, rekao je poljski premijer Donald Tusk po dolasku na samit.
„Moramo da igramo čvrsto i pošteno, ali nema mesta za kompromis. Ne postoji srednji put: ili ste na ukrajinskoj ili na ruskoj strani“, dodao je on, rekavši da „nema plana B“.
Premijerka Estonije Kaja Kalas (Kallas) rekla je da ne želi da koristi reč ucena kad je reč o Orbanu, ali da ne zna koja bi reč bila pogodnija.
Decembarski veto
Pored decembarskog Orbanovog veta drugi problem Kijeva je što je u američkom Kongresu blokiran predlog zakon o potrošnji koji uključuje 61 milijardu dolara pomoći Ukrajini, usled protivljenja republikanskih poslanika.
Orban, jedini lider EU koji održava tople odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, stalno je u sukobu s drugim evropskim liderima oko mera pomoći Ukrajini od početka ruske invazije.
On je izrazio protivljenje sankcijama EU Rusiji i čak izneo ideju o mirovnim pregovorima Moskve i Kijeva
Na samitu lideri 27-članog bloka moraju jednoglasno da glasaju za paket pomoći Ukrajine koji bi dolazio iz zajedničkog budžeta EU.
Budimpešta je nagovestila da bi pristala na paket u Briselu ako bi se revizija budžeta održavala svake godine, dajući Orbanu pravo da na to stavi veto, ali je EU do sada pristala samo na godišnju debatu o pomoći.
Orban, desničarski populista koji je na vlasti od 2010. godine, suočio se sa kritikama da njegovo protivljenje pomoći EU Ukrajini predstavlja pokušaj da uceni blok da isplati milijarde evra iz fondova EU za Mađarsku koje je Brisel zamrznuo zbog pitanja vladavine prava i demokratije.