Evropska komisija pozdravila je politički dogovor Evropskog parlamenta i Saveta Evrope o usvajanju predloga ReFuelEU Aviation-a, o dekarbonizaciji sektora vazduhoplovstva.
Prema predlogu koji je Evropska komisija prihvatila, dobavljači goriva za avionsku industriju biće u obavezi da ubuduće u sve većim količinama mešaju održiva vazduhoplovna goriva (SAF), popularnije bio-goriva sa kerozinom. Novi zakon koji se tiče evropske avio industrije planirano je da stupi na snagu 2025.godine.
Predviđeno je da ova mera do 2050. godine sama po sebi smanji emisiju ugljen-dioksida iz aviona za oko dve trećine. Na taj način, poboljšaće se klimatski uslovi a i kvalitet vazduha smanjenjem emisija koje nisu ugljen-dioksid.
Ovo su tri pravila koji će biti na snazi od 2025. godine:
1. Prvo je da će snabdevači avionskog goriva aerodrome Evropske unije da snabdevaju sa minimalnim udelom bio-goriva. Prvo snabdevanje od 2025.godine počeće sa samo dva odstvo od ukupnog goriva dostižući 70 odsto do 2050. godine. Nova mešavina mlaznog goriva EU takođe će morati da sadrži minimalni udeo najmodernijih i ekološki prihvatljivih sintetičkih goriva, što će se vremenom povećavati.
2. Drugo pravilo ticaće se operatera avio-kompanija koji lete sa aerodroma Evropske unije. Oni će morati da uzimaju gorivo samo koje je neophodno za let, ne i više od toga, kako bi izbegli emisije putem dodatnih težina goriva ili curenjem ugljenika (što se dešava sa cisternama). Uprošćeno – sipaj koliko ti treba za let, nikako više od toga.
3. Treće novo pravilo koje će se u avio-industriji EU primenjivati od 2025.godine tiče se samih aerodroma čija će obaveza biti da obezbede neophodnu infrastrukturu za dovod goriva dostupnog za distribuciju SAF.
Ovaj sporazum važan je korak ka implementaciji paketa Evropske komisije u okviru klimatskih promena i takozvanog „evropskog zelenog dogovora“. Zagađenje iz vazduha poraslo je od 2013.do 2019.godine za pet posto na godišnjem nivou. U Evropskoj uniji smatraju da će se novim merama i korišćenjem bio-goriva i te kako smanjiti „prljanje“ vazduha.
Da bi se postigao idealni nivo emisija iz vazduha, potrebno je da se tokom avionskih letova do 2050. godine zagađenje smanji za 90 odsto, odnosno da dođe na nivo na kojem je bio recimo 1990.godine.
Održivo vazduhoplovno gorivo (SAF) će biti ključni deo „putovanja do neto nule“. SAF se proizvodi od održivih izvora kao što je poljoprivredni otpad i on smanjuje emisiju ugljenika za čak 70 odsto u poređenju sa tradicionalnim mlaznim gorivom.
S druge strane novo mešanje goriva i primena principa održivosti doneće svakako i veće troškove, zaključno sa cenama avio karata koje će sigurno narednih godina ići samo „na gore“.
Politički sporazum Evropskog parlamenta i Saveta Evrope sada čeka formalno usvajanje. Kada se ovaj proces završi, novi zakon će biti objavljen u Službenom listu Evropske unije i stupiće odmah na snagu.
I.Đ./Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com