img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Izbori u SAD

Bitka za Belu kuću: Može li se verovati kladionicama?

13. oktobar 2024, 11:14 Tijana Stanić
Neizvesni izbori u SAD Foto: Tanjug/AP Photo/Alex Gallardo
Neizvesni izbori u SAD
Copied

Dok se trka za Belu kuću bliži kraju, tržište klađenja Polimarket pokazuje sve veću prednost Donalda Trampa u odnosu na Kamalu Haris. Naravno, opšte je poznato da kladioničari retko greše

Trka za Belu kuću ulazi u završnu fazu. Do čuvenog prvog utorka posle prvog ponedeljka u novembru, koji je od 1845. godine dan održavanja svih predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, ostalo je nešto više od 20 dana.

U prevodu, ni Kamali Haris ni Donaldu Trampu nije ostalo mnogo vremena da privole neopredeljene glasače na svoju stranu. U ovom trenutku, prema Gardijanovoj anketi, kandidatkinja Demokratske stranke ima prednost od dva procenta u odnosu na svog republikanskog protivnika – 48 odsto naspram 46 odsto. Pre nego što pristalice demokrata otvore šampanjac, ovaj podatak i nije tako dobra vest za „plave“ – on pokazuje pad u odnosu na prednost od četiri odsto, koju je potpredsednica najmoćnije države sveta imala dve nedelje ranije.

Borba za ključne države

Zategnuta situacija u anketama izazvala je nervozu i zabrinutost u predsedničkoj kampanji Kamale Haris, dok Donald Tramp beleži napredak u ključnim državama koje mogu odlučiti ishod izbora: Pensilvaniji, Mičigenu, Viskonsinu, Severnoj Karolini, Džordžiji, Arizoni i Nevadi.

U svakoj od ovih država razlike među kandidatima su minimalne, unutar margine greške. Crvene lampice kod demokrata izaziva činjenica Haris ima prednost od samo tri četvrtine procenta u Nevadi i Mičigenu, dok u Pensilvaniji vodi samo za jedan odsto.

Sa druge strane, Tramp ima tanku prednost u preostalih pet ključnih država. Ukoliko bi se ovakav ishod ponovio na dan glasanja 5. novembra, to bi moglo da osigura Trampu preko 270 elektorskih glasova potrebnih za pobedu i povratak u Ovalni kabinet.

Jedina uteha za Haris je da, s obzirom na to da različite ankete pokazuju kontradiktorne rezultate, malo je verovatno da ćemo identičan scenario videti i na dan izbora.

Nakon što podrška slavnih ličnosti nije urodila plodom kako su se nadali (baš kao ni u slučaju Hilari Klinton), sledeća taktika koju kampanja Kamale Haris primenjuje jeste podrška i dalje popularnih bivših predsednika Baraka Obame i Bila Klintona.

Od starta se znalo da će ovi predsednički izbori biti najneizvesniji u poslednjih nekoliko ciklusa. Međutim, deluje da su demokrate u nešto lošijoj situaciji nego što je bio slučaj pre nekoliko nedelja, o čemu svedoče i ankete. Zašto?

Rat u Gazi i prirodne nepogode

Jedno od pitanja koje baca senku na izglede Kamale Haris je intenziviranje sukoba na Bliskom istoku, gde ofanziva Izraela protiv Hezbolaha, šiitske grupe koju podržava Iran, preti da dodatno oslabi podršku među velikom arapskom zajednicom u Mičigenu. Ova zajednica je već nezadovoljna zbog podrške Bele kuće izraelskom ratu protiv Hamasa u Gazi.

Sa druge strane, Tramp je očigledno toliko siguran u svoju pobedu da je počeo da organizuje skupove i u tradicionalnim demokratskim uporištima poput Kalifornije, Ilinoisa i Njujorka, iako ankete pokazuju da ima male šanse za pobedu u tim državama. Ovaj potez deluje kao pokušaj da se projektuje osećaj neizbežne pobede.

Sa manje od mesec dana do dana glasanja, demokratski stratezi strahuju da Haris neće imati dovoljno vremena da popravi pad u anketama. Vremenski rok je dodatno skraćen zbog dva uragana – Helene i Milton – koji su pogodili jugoistok SAD proteklih nedelja, što je odvratilo Haris od kampanje i omogućilo Trampu da iznosi tvrdnje o njoj i Bajdenu i njihovom navodnom neuspehu da odgovore na katastrofu.

Treba li verovati kladionicama?

Većina članaka dostupnih na internetu koje govore o „padu“ Kamale Haris poziva se na isti izvor – portal Polimarket, koji je u nedelju pokazivao da Tramp vodi sa tri odsto na kladioničarskom tržištu.

Nakon što je isti podatak podelio najbogatiji čovek na svetu i Trampov simpatizer Ilon Mask, prednost bivšeg američkog predsednika skočila je na deset odsto.

Međutim, važno je razumeti da Polimarket ne radi bilo kakve ankete i istraživanja javnog mnjenja. U pitanju je decentralizovano tržište klađenja koje funkcioniše slično aplikacijama za sportsko klađenje, osim što se ovde može ulagati u gotovo sve. Ove godine, jedno od najpopularnijih tržišta je ono koje predviđa ishod američkih predsedničkih izbora.

Polimarket se ne oslanja na istraživanja, već na „kolektivnu mudrost“ kladioničara. Na primer, pre nego što je Kamala Haris odabrala Tima Volca kao svog kandidata za potpredsednika, Polimarket je guverneru Minesote davao 23 odsto šanse da bude odabran za tu poziciju. Istovremeno, kladioničari su bili uvereni da će Haris kao svog partnera odabrati guvernera Kalifornije Džoša Šapira – koji je na ovoj platformi vodio sa 41 odsto prednosti u odnosu na Volca.

Volc je prednost nad Šapirom na kladioničarskom tržištu preuzeo tek nekoliko sati pre nego što je i zvanično saopšteno da će guverner Minesote ući u kampanju sa Kamalom Haris.

Takođe, nepristrasnost Polimarketa dovodi u pitanje i činjenica da je jedan od investitora ove platforme kontroverzni milijarder i dugogodišnji podržavalac Donalda Trampa Piter Til, koji je u Polimarket uložio oko 70 miliona dolara.

Savršen recept za teorije zavere

No, možda tačnost nije ni bitna. Kako piše Wired, već se koriste koeficijenti sa Polimarketa kao dokaz da će Tramp izaći kao pobednik. Sa druge strane, i demokrate na toj platformi uveliko slave šanse Kamale Haris da pobedi na popularnom glasanju (ukupan broj glasova). Sve ovo ima potencijal da legitimizuje predviđanje kladionica kao validan dokaz za teoretičare zavera koji preispituju ishod izbora.

„Baš pre nego što se proglasi pobednik, Tramp i njegovi obožavaoci će reći da je Polimarket znao istinu i da su ga ućutkali. Nije važno da li je to tačno. Nije važno da li ima smisla u onih nekoliko sati nakon proglašenja izbora”, kaže Majk Rotšild, autor koji piše o teorijama zavere za Wired. „Ljudi će tražiti bilo kakav dokaz da je došlo do krađe, da je došlo do manipulacije, da je bilo plave kutije glasova ubačene u tri ujutro. A ako ne mogu da ga nađu, izmisliće ga“.

„Plavi zid“

Najjasniji put za pobedu Kamale Haris vodi kroz Mičigen, Pensilvaniju i Viskonsin, države poznate kao deo „plavog zida“. Ukoliko osvoji sve tri, koje zajedno donose 44 elektorskih glasova, uz sve ostale države koje je osvojio Bajden 2020. godine, doći će do potrebnog broja od 270 elektorskih glasova za pobedu na izborima.

Upravo je u ove tri države „pala“ Hilari Klinton 2016. godine. Države „plavog zida“ ukupno broje 18 saveznih država i Distrikt Kolumbiju. Na svakim predsedničkim izborima od 1992. do 2020. u ovim državama pobeđivale su demokrate. Jedini republikanski kandidat koji je u ovom periodu pobedio na predsedničkim izborima bio je Džordž Buš, koji je to učinio 2000. i 2004. godine.

To je i odgovor na pitanje zbog čega je borba u ovim državama najoštrija.

Tagovi:

Američki predsednički izbori 2024 Donald Tramp Kamala Haris
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

15.maj 2025. Metju Vard Agius (DW)

Ukrajinski mirovni proces: Hronika neuspešnih pregovora

Do direktnog susreta Putina i Zelenskog ovog četvrtka neće doći, ali bi nekakvih pregovora Kijeva i Moskve ipak trebalo da bude. Uoči susreta u Istanbulu, podsećamo na dosadašnje pokušaje da se dođe do mira u Ukrajini

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure