img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Preminuo Ričard Holbruk

Američki buldožer

15. децембар 2010, 18:55 Andrej Ivanji
foto: a p
Copied

Holbruk, zbog svog, neki kažu, neotesanog, nediplomatskog nastupa koji ne trpi otpor, činio se pravi čovek za balkansku mirovnu misiju, to jest za zavrtanje ruke pre svega Slobodanu Miloševiću, ali i Franji Tuđmanu i Aliji Izetbegoviću

Umro je „gigant američke spoljne politike“, „pravi diplomata“, „izvanredan čovek“, „šampion mira i pomirenja, ne samo u Pakistanu i Avganistanu već širom sveta tokom gotovo pola veka provedenog u službi svoje zemlje i međunarodne zajednice“. Ovako su na smrt američkog diplomate Ričarda Holbruka (69) reagovali predsednik SAD Barak Obama i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton. Slične reakcije stizale su diljem zapadne hemisfere.

Holbruk je preminuo u ponedeljak u univerzitetskoj bolnici „Džordž Vašington“ od posledica naprsle srčane aorte. U bolnicu je odvezen kada mu je iznenada pozlilo u Stejt departmentu. Dve operacije su, kako navodi Foks njuz, trajale više od 20 sati, ali hirurzi nisu uspeli da u potpunosti zaustave krvarenje.

Holbruk je poslednjih godina radio kao specijalni predstavnik Obamine administracije za Pakistan i Avganistan i trebalo je da pregovara s talibanima. Javno je napao američkog protežea avganistanskog predsednika Karzaija zbog izbornih nepravilnosti, kao i smenjenog zapovednika američkih snaga u Avganistanu Mek Kristala.

Ričard Holbruk je rođen 24. aprila 1941. u Njujorku. Zahvaljujući znanju vijetnamskog jezika koji je učio na koledžu, već u 21. godini započeo je svoju diplomatsku karijeru u Vijetnamu, gde je bio pomoćnik dva američka ambasadora. Sa 35 godina za vreme mandata američkog predsednika Džimija Kartera postaje do tada najmlađi pomoćnik američkog državnog sekretara za Istočnu Aziju i Pacifik. U to doba dolazi do normalizacije diplomatskih odnosa između Vašingtona i Pekinga. Holbruk je jedno vreme bio generalni direktor banke „Lehman Brothers“, ali ga je 1993. Bil Klinton imenovao za ambasadora u Nemačkoj.

Svetski poznat Holbruk postaje kada je Bil Klinton odlučio da ga postavi za specijalnog savetnika i pošalje da zaustavi rat u Bosni i Hercegovini, koji je tada ispunjavao udarne vesti svih svetskih medija. Evropa je do tada zgroženo i nemoćno posmatrala masovna ubijanja i razaranja u Bosni, raznorazni mirovni posrednici kao Sajrus Vens i Dejvid Oven doživeli su potpuni neuspeh. Holbruk, prozvan „buldožer“ zbog svog, neki kažu, neotesanog nastupa koji ne trpi otpor, činio se Klintonu kao pravi čovek za balkansku mirovnu misiju, to jest, za zavrtanje ruke pre svega Slobodanu Miloševiću, ali i Franji Tuđmanu i Aliji Izetbegoviću.

„Holbrukovanje“ je dalo rezultat. Milošević je pritisnuo Radovana Karadžića i rukovodstvo Republike Srpske da se potpiše mirovni sporazum, Srbija je RS uvela sankcije. Godine 1995. potpisan je Dejtonski sporazum za čijeg tvorca se smatra Holbruk. Krvoproliće u Bosni je zaustavljeno a Holbruk je zbog toga bio nominovan i za Nobelovu nagradu za mir. O svemu tome napisao je knjigu Kako zaustaviti rat.

Američki diplomata je bio poznat po nimalo diplomatskim nastupima. Za razliku od Evropejaca, uverljivo je pretio oružanom silom, sankcijama, svim vidovima pritisaka, vikao je, psovao, pa onda tapšao po ramenu i pio viski sve dok ne bi postigao rezultat.

Tipična je bila njegova poseta Banja Luci negde u proleće 1996. godine. Kolona blindiranih vozila sa rotacionim svetlima ušla je u glavni grad Republike Srpske. Američki specijalci su obezbedili sve prilaze hotelu „Bosna“. Sa Holbrukom su u hotel ušle američke diplomate i poveća grupa američkih novinara koji su ga svugde pratili. U jednoj sali hotela Holbruk je hteo da ih izvesti o napretku u posleratnoj Bosni – novinari neameričkih medija nisu imali pristup, što je često bio Holbrukov manir. Ko je hteo da se informiše o Holbrukovim aktivnostima morao je da prati američke medije. Potpisnik ovog teksta uspeo je da se prošvercuje zahvaljujući jednoj američkoj koleginici i stane negde po strani. Holbruk je započeo konferenciju za novinare, pogled mu je lutao po prepunoj sali a onda je nepogrešivo detektovao strano telo: „A ko ste vi i šta tražite ovde?“, upitao je odrešito. Ja sam taj i taj i pišem za te i te, promrmljao sam. Kratko je razmišljao da li da me agenti odstrane, o onda je ipak nastavio da priča.

Godine 1997. Holbruk je postao specijalni izaslanik za Kipar i Balkan. Tokom 1998. i 1999. kao specijalni izaslanik predsednika Klintona pregovarao je o okončaju oružanih sukoba srpske vojske i policije i Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), u čemu nije uspeo.

Marta 1999. doleteo je u Beograd da tadašnjem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševiću da poslednji ultimatum uoči NATO bombardovanja Jugoslavije. Ovoga puta Milošević nije popustio. Po okončanju tromesečnog bombardovanja i ulasku međunarodnih trupa na Kosovo završila se Holbrukova balkanska misija.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Denis Šmigalj podneo je ostavku

Ukrajina

15.јул 2025. K. S.

Premijer Ukrajine podneo ostavku

Rekonstrukcija ukrajinske Vlade - Denis Šmigalj više nije premijer.

Nemačka

15.јул 2025. B. B.

Nemački poreznici se nameračili na bogate influensere

Poreznici sumnjaju da su influenseri u Nemačkoj izbegli poreske obaveze u milionskim iznosima

Gaza

15.јул 2025. Bjern Dake (DW)

U Gazu i dalje stiže premalo pomoći

Video-snimak jednog dečaka iz Gaze izazvao je nedavno veliku pažnju: iz centra za distribuciju hrane Mohamed se vratio praznih ruku i iz očaja jeo pesak

Finska

15.јул 2025. Jovana Kentić

Putinov prvi komšija: Aleksander Stub – predsednik čelične discipline

Trčanje, plivanje, bicikl pa na posao. Predsednik Finske Akeksander Stub ličnim primerom  propagira devizu da je u zdravom telu zdrav duh

Pobeda Bele kuće

15.јул 2025. I.M.

Vrhovni sud SAD dozvolio Trampu masovna otpuštanja u Ministarstvu prosvete

Američki Vrhovni sud privremeno je ukinuo zabranu Trampovog plana o otpuštanju hiljada zaposlenih u Ministarstvu prosvete, čime je Bela kuća zabeležila novu pobedu pred pravosuđem. Liberalne sudije upozorile su da odluka narušava ustavnu podelu vlasti

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure