Ruske vlasti kažu da je preminuo Aleksej Navaljni, najoštriji borac protiv Vladimira Putina kojeg je zvao „poludelim carem“. Bio je hapšen, osuđivan, trovan i na kraju je skončao u logoru u Polarnom krugu
Aleksej Anatoljevič Navaljni (47) umro je u zatvoru, saopštila je u petak uprava kažnjeničke kolonije u kojoj je bio zatvoren. Navodno se srušio tokom šetnje, i to je bilo to.
Nepotvrđeni izveštaji kažu da je uzrok smrti krvni ugrušak, kao i da su lekari bezuspešno pokušali reanimaciju.
Najbliži saradnici Putinovog zakletog neprijatelja još nisu mogli da potvrde ovu vest.
Iz sveta su već počele da stižu nove osude ruskog režima, poput one koju je izrekao nemački kancelar Olaf Šolc – da je Navaljni svoju hrabrost „platio i životom“.
Alexei NavalnyProtest u Moskvi 2018. / Foto: AP Photo/Evgeny Feldman
Iako još nema naznaka da je Navaljni ubijen – već „samo“ da je držan u neljudskim uslovima, bolestan i nepravedno osuđen – čekaju nas verovatno dani podsećanja koliko je opozicionara, neposlušnih oligarha ili funkcionera poslednjih godina naprasno palo sa četvrtog sprata ili popilo otrov.
Izvesno je da u liku Navaljnog odlazi najžešći i najpoznatiji borac protiv Putinovog režima, čovek koji je u vreme dolaska Putina na vlast bio mladić od tek 23 godine.
Opozicionar u eri interneta
Navaljni, sin oca oficira i majke knjigovođe, rođen je u Butinu, selu nadomak Moskve. Rastao je u svetu rok-muzike i nije plakao za Sovjetskim Savezom.
U Rusiji je postajao poznat – onoliko koliko tamo mogu biti poznati oni koji nisu verni Kremlju – onako kako je jačao lični režim Vladimira Putina.
Navaljni, sa diplomama prava i finansija, u eri interneta je postao blogerska zvezda i borac protiv korupcije. Preko društvenih mreža, najviše Jutjuba, dolazio je do miliona ljudi iako je bio odsečen od klasičnih medija.
Kasnije će se pokazati da je kadar da poveže veliki broj nevladinih organizacija i aktivista, da izvede ljude na ulice i raspali mase.
Russia Obit-Navalny TimelineFoto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko
Ali najpre je, ranih dvehiljaditih, prošao put od liberala do šoviniste, za kratko vreme.
Njegovo učešće u partiji „Narod“ bilo je izlet u nacionalizam. Iz tog perioda potiču video-klipovi na kojima Navaljni kritikuje doseljavanje migranata iz centralne Azije u Rusiju, poziva na deportacije i čuvanje „ruskih korena“, poredi Čečene sa bubašvabama i predlaže da se svakom prosvira metak kroz čelo.
No kasnije se Navaljni uglavnom manuo te priče i postao poznat kao borac protiv Putinove „Jedinstvene Rusije“, koju je nazivao „partijom secikesa“.
Zabranjen u politici
Otkako je došao do popularnosti, sledbenika i para da postavi kakvu-takvu organizaciju, Navaljni je prezirao mogućnost bojkota izbora i osmislio sistem „taktičkog glasanja“.
Duže od decenije je pozivao ruske građane da u svakom gradu, okrugu ili regionu glasaju za bilo koga ko ima neke šanse, samo ne za „Jedinstvenu Rusiju“.
U političkom smislu najdalje se vinuo dok Rusija još nije postala nalik diktaturi, na izborima za moskovskog gradonačelnika 2013. godine kada je osvojio čak 27 odsto glasova.
Alexei Navalny,Yulia NavalnyaAleksej i Julija Navaljni 2013. / Foto: AP Photo/Dmitry Lovetsky
У последњој објави на Инстаграму, од пре два дана, Алексеј Нављани се обратио својој супрузи.
„Душо, са тобом је све као у песми – између нас су градови, полетна светла аеродрома, плаве снежне мећаве и хиљаде километара. Али осећам да си близу сваке секунде, и волим те све више и више“, написао је Наваљни.
To je trebalo da bude odskočna daska za predsedničke izbore 2018, ali ga je Centralna izborna komisija isključila kao navodno nepodobnog – jer od 2013. vuče uslovnu kaznu zbog navodne pronevere para.
Navaljni je često hapšen, pritvaran i osuđivan, zbog ovoga i onoga, a sve optužbe je uvek odbacivao kao političke.
Govorio se da Kremlj vrši odmazdu jer Navaljni otkriva kako se prvaci režima baškare od narodnih para.
Nije hteo da bude u egzilu
Tokom 2020. godine je navodno otrovan nervnim agensom novičok, za šta je optužio rusku službu FSB. Jedva se izvukao i oporavio u berlinskoj bolnici Šarite.
Vratio se 2021. odmah u domovinu gde je uhapšen već na aerodromu – nove optužbe, zbog kojih je osuđen na 19 godina robije, uključivale su ekstremizam. Pohapšeni su i njegovi advokati, njegova Fondacija protiv korupcije je razbijena, saradnici uglavnom pobegli u egzil.
„Navaljnijev stil nije da vuče konce iz inostranstva“, rekao je jednom Jan Mati Dolbaum, koji je napisao knjigu o Navaljnom. „On sebe računa u političare, ne u disidente.“
Britain Russia Navalny ObitOdavanje pošte Alekseju Navaljnom ispred ruske ambasade u Londonu / Foto: AP Photo/Kin Cheung
Pre godinu dana je stotine ruskih lekara uputilo otvoreno pismo Putinu, u strahu zbog sve lošijeg zdravlja Navaljnog.
U decembru je Navaljni „nestao“, to jest niko od saradnika i advokata nije znao gde je. Ispostavilo se da je prebačen u kažnjeničku koloniju u Jamalo-Nenečkom okrugu na severu zemlje.
Onde su, kažu, uslovi posebno teški. Navaljni je navodno nekoliko put zbog bagatelnih prestupa smeštan u samicu – poslednji put pre samo nekoliko dana.
U razgovoru za Njujork tajms koji je vodio iz zatvora 2021. godine, Navaljni je upitan da li se boji da će biti ubijen u zatvoru.
„Ne zaboravimo da svakako imamo posla sa poludelom osobom, Putinom. Patološkim lažovom sa manijama veličine i gonjenja. To bi 22 godine na vlasti uradile svakom, svedočimo stanju poluludog cara.“
A konkretan odgovor na pitanje? To je Navaljni odgovorio kroz smeh. „Šanse su pedeset odsto. Ili ću biti ubijen ili neću.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protiv Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje. Izraelski lideri osudili su ovaj zahtev kao sramotan i antisemitski
Angela Merkel otkriva detalje svoje politike prema Rusiji i Ukrajini u novoj knjizi „Sloboda“. Odluke sa samita NATO 2008. i dileme oko prijema Ukrajine u Alijansu osvetljavaju njen strah od sukoba sa Rusijom, ali i izazivaju nova pitanja o odgovornosti za današnji rat
Koliko je svet daleko od nuklearnog rata Rusije i Zapada? Ako verujete srpskim tabloidima, uveliko je vreme da pakujete kofere, stvarate zalihe hrane i bežite u neko improvizovano atomsko sklonište. Realnost je, ipak, malo drugačija
Američke AI kompanije su posebno zadovoljne, njihove akcije rastu, uporedo sa očekivanjem da će biti ukinute regulacije protiv AI nakon što se Donald Tramp bude ustoličio u Beloj kući. Da li je takozvana opšta veštačka inteligencija sada sasvim izvesna, a svet se nalazi pred divovskim izazovom, onim koji je inteligententniji od svih prethodnih? Da li je, uprkos tolikim drugim teškim pitanjima, razvoj AI najveća kob našeg doba?
Otac žrtva KKK, majka u psihijatrijskoj klinici, on najpre vođa bande na ulicama Roksberija i Harlema “Detroit Red”, pa propovednik Nacije islama i rasnog ponosa koji je, ne krijući mržnju koju je rodila mržnja, impresionirao i prijatelje i neprijatelje, ubijen je pre šest decenija u prisustvu vlasti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da treba da se utvrde sve okolnosti smrti Alekseja Navaljnog. Saučešče i kritike na račun Putina su izrazili mnogi svertski državnici
Ispred ambasade u centru Beograd okupio se veći broj garađana, koji polažu cveće i pale sveće za preminulog ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!