
Rusija
Talibani za Ruse više nisu teroristi
Posle više od 20 godina, talibani iz Avganistana više nisu na listi terorističkih organizacija u Rusiji
Nemac Riko Kriger optužen za „terorizam i plaćeničku aktivnost“ prethodno se sa lisicama na rukama pojavio u TV intervjuu emitovanom na beloruskim državnim medijima i plačući molio nemačke vlasti da intervenišu u njegovom slučaju
Nemca Rika Krigera (30) koji je u Belorusiji osuđen na smrt streljanjem na osnovu optužnice koja ga, između ostalog, tereti za „terorizam i plaćeničku aktivnost“, pomilovao je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
Kriger, koji je ranije radio za nemački Crveni krst, optužen je za postavljanje eksploziva na železničku prugu u Belorusiji.
Ranije ove nedelje Kriger se pojavio sa lisicama na rukama, i u TV intervjuu emitovanom na beloruskim državnim medijima plačući molio nemačke vlasti da intervenišu u njegovom slučaju, piše The Guardian.
„Gospodine Šolc, molim vas, još sam živ, još nije kasno“, apelovao je Kriger na nemačkog kancelara Olafa Šolca dok je sedeo u ćeliji sa lisicama na rukama.
Nisu predočeni nikakvi dokazi
Program koji je emitovan nije predočio nikakve dokaze Krigerove krivice osim njegovog priznanja.
KGB, kako se i dalje zove beloruska tajna služba, poznata je po brojnim optužbama za mučenje i izmišljanje dokaza, a Belorusija je jedina evropska država koja je zadržala smrtnu kaznu.
Beloruski državni mediji su 30. jula izvestili da je predsednik Lukašenko razmotrio slučaj i pomilovao Krigera.
Ranije se Lukašenko sastao sa tužiocem i advokatima odbrane, navodno da bi stekao potpun uvid u slučaj.
Moguća razmena zatvorenika
Nije odmah bilo jasno da li će i kada Kriger biti pušten iz zatvora, a na slučaj se gleda kao na pokušaj beloruskih vlasti da izvrše pritisak na Berlin.
Moguće je da Kriger bude deo šireg sporazuma o razmeni zatvorenika između Rusije i Zapada, pošto je Lukašenko nepokolebljivi saveznik predsednika Rusije Vladimira Putina, a Moskva već dugo želi da iz nemačkog zatvora vrati ubicu Vadima Krasikova koji je osuđen za ubistvo jednog Čečena koji je živeo u egzilu u Nemačkoj.
Posle više od 20 godina, talibani iz Avganistana više nisu na listi terorističkih organizacija u Rusiji
Buduća nemačka vlada ima velike planove oko obnove infrastrukture, za šta će joj biti potrebno mnogo građevinaca. Ali ona u isto vreme ograničava useljavanje sa Zapadnog Balkana. Prva građevinska udruženja već se bune
Predsednik Rusije Vladimir Putin uporedio je Ilona Maska sa ocem sovjetskog svemirskog programa Sergejem Koroljovim
Marko Perković Tompson, hrvatski pevač ustaških pesama, prodao je pola miliona ulaznica za koncert u Zagrebu. Došle su nove generacije u čijem kosmosu nema protivrečnosti između slušanja srpskih cajki i Čavoglava
Prestižni univerzitet Harvard se odupire napadima predsednika SAD Donalda Trampa koji preti da će mu ukinuti finansijske privilegije zbog navodnog antisemitizma i "levičarenja". Taj sukob se vodi i preko leđa stranih studenata
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve