„Infrastruktura železnice Srbije“ izdala je nalog za zatvaranje železničke stanice u Boru, zbog nebezbednih perona „koji ne zadovoljavaju propisane tehnološke uslove”, saznaje BIRN.
Stanica u Boru zatvorena je manje od mesec dana nakon što je 15 ljudi poginulo u kolapsu nadstrešnice u Novom Sadu na železničkoj stanici, navodi
Zatvorena je na osnovu rešenja Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje je 27. novembra naložilo da se momentalno na železničkoj stanici Bor zabrani korišćenje perona.
Ovo rešenje je poslato 28. novembra javnim preduzećima, kompanijama i privrednim društvima, sa kojima Železnice Srbije sarađuju. Javnost je o zatvaranju stanice obaveštena tek danas, kroz lokalne medije u borskom okrugu, ali u objavama je uočljivo da iz preduzeća Srbijavoz u saopštenju nisu naveli i razloge za zatvaranje stanice.
Iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nisu odgovorili na pitanja BIRN-a o razlozima zatvaranja stanice.
Prema pisanju lokalnog portala “Ist media” borska Železnička stanica dugi niz godina je ruinirana, a plafoni prete da se uruše nakon požara koji se dogodio u julu prošle godine.
Ipak, sa stanice u Boru su svakodnevno, sa nekoliko polazaka, saobraćali putnički vozovi do Majdanpeka, Zaječara i Niša. Putnici koji žele da koriste voz na pomenutoj relaciji ubuduće će moći da idu na teretnu stanicu u Boru.
„Na teretnu stanicu mahom dolaze vagoni i cisterne za Ziđin, to nije ni stanica. Neverovatno je da grad koji ima budžet kao Niš doživljava ovakvu kataklizmu”, kaže Saša Trifunović, urednik borskog portala Ist media.
Kako je izgledala Železnička stanica u Boru
Igrom slučaja, prvi voz iz Zaječara stigao je u Bor baš na današnji dan, na nekadašnji Dan republike, 29. novembra 1967. godine, kada je u potpunosti završena pruga Zaječar – Bor. Prema pisanju “ZA media”, tog dana svečano je otvorena i Železnička stanica u Boru, tada jedna od najlepših u istočnoj Srbiji.
Kompletan tekst o ovoj temi pročitajte na portalu BIRN.
Izvor: BIRN