img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Novi zakon o političkim strankama

Partije u registraturi

01. април 2009, 18:23 M. Milošević
Copied

Mnogo je naziva nađeno za to: kombi stranke, sofa stranke itd. Za osnivanje stranke do sada je trebalo sto potpisa, a po predlogu novog zakona, političku stranku može osnovati najmanje 5000 punoletnih i poslovno sposobnih državljana Republike Srbije. Toliko osnivača je potrebno na primer u Austriji, Norveškoj, Finskoj ili Španiji.

Skupština Srbije o zakonu o političkim strankama treba da raspravlja na četvrtoj sednici prolećnog zasedanja koja je u vreme nastanka ovog teksta (utorak, 31. mart) prekinuta zbog odluke predsednice Skupštine da, sa sednice udalji poslaničku grupu Srpske radikalne stranke, čiji su poslanici odbili da sednu na mesta koja im je odredio Administrativni odbor. Tim isključenjem bez presedana je nastavljena parlamentarna kriza povodom rascepa u SRS-u, formiranja Srpske napredne stranke i radikalskog osporavanja mandata SNS-u. Novi zakon ne reguliše takve situacije, on predviđa udruživanje stranaka, ali rascepe ne pominje.

Predlagač zakona veruje da će bar uvesti red u registraturi i da će zaustaviti kompromitaciju političkog pluralizma stvaranjem velikog broja fiktivnih organizacija i izbornu kakofoniju. U registar su do sada upisane 482 političke organizacije, a kao aktivne vode se njih 442, ali mnoge od njih su aktivne samo na papiru. U međuvremenu, 40 organizacija brisano je iz registra: Srpska narodna obnova, Srpski četnički pokret, Demokratski forum, Republikanska stranka, Demokratska stranka slobode, Stranka socijalne pravde, Srpska demokratska stranka, Ravnogorski pokret, Železnička demokratska stranka, Politička organizacija Otpor, Demokratska socijalistička partija itd.

Postoje zapravo dve službene evidencije o političkim organizacijama (pomenuti Registar političkih organizacija i Registar udruženja, društvenih organizacija i političkih organizacija i oba se vode u Ministarstvu za upravu i lokalnu samoupravu). U ovaj drugi je upisano 628 političkih organizacija, jer nisu bile precizno definisane razlike između političkih organizacija i udruženja građana. To se vidi i u delatnosti nekih od njih. Kako je u međuvremenu iz ovih registara brisano njih 58, još uvek se kao aktivno vodi 570 tih drugih političkih organizacija. Ta vrsta udruživanja biće regulisana drugim zakonom, o društvenim organizacijama. Zbir organizacija sa ta dva spiska čini brojku 1110. Osnivač nove morao bi da bude lingvistički jako inventivan, jer bi morao da smisli 1111. naziv.

Po usvajanju zakona predstoji preregistracija postojećih partija. One će nastaviti sa radom ako u roku od šest meseci od dana početka primene novog zakona usklade svoj statut i podnesu prijavu za upis političke stranke u registar. Politička stranka će inače biti dužna da istekom svake osme godine od dana upisa u registar podnese prijavu za obnovu upisa. Po brisanju stranke iz registra njeno ime ostaje „zauzeto“ najmanje još četiri godine.

O zabrani političke stranke na predlog vlade, Republičkog javnog tužioca i Ministarstva za upravu odlučivaće Ustavni sud, a do sada je to činio Vrhovni sud. Delovanje političke stranke ne može biti usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka i narušavanje teritorijalne celokupnosti Republike Srbije, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje i podsticanje rasne, nacionalne ili verske mržnje. To se odnosi i na slučaj udruživanja u šire političke saveze u zemlji ili inostranstvu, odnosno spajanje sa političkom strankom koja deluje suprotno obuhvaćenim antidiskriminacionim normama Ustava.

Zaštita ljudskih i manjinskih prava je možda pažljivije definisana, ali ona je propisana Ustavom i postojala je i u ranijim rešenjima. Političku stranku nacionalne manjine može osnovati najmanje 500 državljana Srbije. Predlagač zakona u tom detalju se poziva na Kodeks dobre prakse za političke stranke (Rezolucija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope br. 1546 od 17. aprila 2007. godine), kojim se preporučuje učešće nacionalnih manjina u političkom životu. Novina u tekstu zakona je mogućnost da se, pored naziva na srpskom jeziku, ćirilicom, u registar može upisati naziv političke stranke nacionalne manjine i na jeziku i pismu nacionalne manjine, ukoliko je to predviđeno njenim statutom.

Propisano je preciznije da stranka statutom predvidi način finansiranja; način obavljanja unutrašnje kontrole finansijskog poslovanja, ali to je samo „unutrašnjokontrolna“ dopuna zakona o finansiranju političkih stranaka.

Sve u svemu, taj zakon o političkim partijama je zapravo „zakon o preregistraciji“. On će olakšati posao u registraturi, ali i u suštini verovatno neće imati veliki značaj. Formiranje „kombi partija“ biće u budućnosti otežano, ali nezanemarljiv broj njih će se provući, pošto po Predlogu zakona ne mora da obnovi registraciju ona politička stranka koja je samostalno ili u koaliciji političkih stranaka na izborima dobila najmanje jedan mandat narodnog poslanika u republičkoj ili pokrajinskoj skupštini.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Nedelja
Aleksandar Vučić klanja se pred zastavom Srbije

Vojska i municija

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Muke “vrhovnog komandanta”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odao se vojnim temama, a to obično znači da mu trebaju popularne reči i još popularnija obećanja

Kulturna politika

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Čitajte ratne i druge zločince

Klima-uređaji

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Ruglo na fasadama

Košarkaši Zvezde i Partizana

Košarka

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Skupocena pojačanja

Kako provesti vreme

25.јун 2025. Redakcija Vremena

Brojni festivali

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure