Ono što je napravio u subotnjim kvalifikacijama Luis Hamilton (Meklaren) u nedelju je samo potvrdio. Na trci za Veliku nagradu Kine u Šangaju startovao je sa čelne pozicije, poveo trku, iz kruga u krug povećavao razliku u odnosu na konkurente, odvojio se od njih do dobrih petnaest sekundi i tačno sa tolikom razlikom na kraju i pobedio. Imao sam utisak da se nije ni oznojio tokom trke koju je potom sam opisao kao „glatko jedrenje“, a ja dodajem da je to bilo i veoma brzo „jedrenje“ (videti okvir DHL Najbrži krug). Kimi Raikonen (Ferari) je davao sve od sebe u prvih nekoliko krugova pokušavajući da ne dopusti Karibijcu da isprednjači, ali se vrlo brzo pokazalo da za tako nešto nema dovoljno dobar bolid pa se manuo ćorava posla, vozio do pred kraj na drugoj poziciji, a onda se sklonio i propustio timskog drugara Masu da ga obiđe, osvoji dva bodića više i tako makar u teoriji ostane u trci za šampionsku titulu. He, nekad se dizala ogromna medijska prašina zbog istog poteza Barikela koji je onomad u Celtvegu pustio Šumija da ga obiđe, a sada baš ništa, ako se izuzmu blentava objašnjenja tog poteza Felipea i Kimija zbog kojih se niko nije ni najmanje uzbudio. Još jedan dokaz da je Formula 1 u vrhuncu faze „sport kojim upravljaju timovi“. A novog Sene nema na vidiku…
„Ovo je odličan rezultat za tim, a za mene baš i nije“, rekao je Masa posle trke. „Danas nismo bili dovoljno brzi da se nosimo sa Hamiltonom, ali to što sam izgubio još dva boda ne znači da sam izgubio nadu. Boriću se do kraja i jedva čekam trku na stazi Interlagos, pred domaćom publikom.“ Italijanska štampa, pak, već naveliko piše o Masinom „nedosanjanom snu“, krivce za to vide ponajpre u timu, pa je i šef tima Stefano Domenikali opaučio svoje ljude izjavom da se „ne mogu boriti za titulu u Brazilu u bolidu koji umnogome zaostaje za Meklarenovim“. Doduše, ima i onih u italijanskoj štampi koji „igraju na kartu“ psihološkog pritiska pod kojim je sada Hamilton, podsećaju na finiš prošle sezone kada mu je Kimi bukvalno oteo titulu i nadaju se da će ga „stići duhovi prošlosti“ jer „jedino što sada može da izgubi jeste – titula“! Bojim se da tako nešto ne biva, al’ videćemo već u nedelju na poslednjoj trci sezone.
Fernando Alonso (Reno) na cilj je stigao kao četvrti, tačno na mesto sa koga je i startovao. Nakratko ga je u prvom krugu prestigao Kovalainen (Meklaren, odustao posle zbog probušene gume), ali ga je Katalonac na dugom pravcu pred poslednjom krivinom obišao i to je bilo to. Dosadno, kažem vam. Slična priča je i peto mesto Nika Hajdfelda i šesto Roberta Kubice (obojica BMW Zauber), s tim što je Poljak izgubio sve šanse da se bori za titulu. Sedmo i osmo mesto osvojili su Glok (Tojota) i mali Pike (Reno) koji je svojim bodićem timu obezbedio četvrto mesto u generalnom plasmanu konstruktora. Rečju, posle silnih brljotina na prethodnoj trci, karambola i odustajanja, svi, ali bukvalno svi timovi su se u Šangaju opredelili za ziherašku logiku bez ikakve želje da bilo šta rizikuju. Inače, poredak u konkurenciji konstruktora je manje-više jasan, Ferari, Meklaren, BMW Zauber, Reno… i nema previše prostora za velike promene posle poslednje trke osim ukoliko dođe do odustajanja favorita, u šta je teško verovati, ali…
„Povećao sam prednost u odnosu na Masu, ali moram ostati realan jer u ovom poslu nikome ništa nije zagarantovano“, kao da je pred poslednju trku u sezoni sebe i druge opomenuo Luis Hamilton. „Vrlo dobro znam kakav sve ovaj sport ponekad zna da bude tako da bi bilo neozbiljno krenuti za Brazil sa viškom samopouzdanja.“ Nema sumnje da će i jedan i drugi pretendent na titulu biti pod velikim psihološkim pritiskom u Sao Paulu. Luis ima sedam poena više i dovoljno mu je i peto mesto na cilju da bi postao šampion, dok Felipeu igra samo pobeda. Prednost domaćeg terena ponekad može biti samo prividna, pogotovo što je Hamilton trijumfovao pred domaćom publikom više zbog dobrog poznavanja staze u Silverstonu na kojoj se trkao još od vremena kada se takmičio u Formuli Reno, a manje zbog navijača kojih je bilo na desetine hiljada. Masa tu prednost nema na stazi Interlagos koju posećuje samo kad je trka, jednom godišnje, a „dodatne tegove oko nogu“ može predstavljati i činjenica da mu pobeda i titula donose i status prvog Brazilca posle legendarnog Ajertona Sene koji je postao šampion u Formuli 1. Šta to znači svako može da vidi kad režiser prenosa iz Brazila okrene kamere ka prepunim tribinama oko staze.
Dakle, šta smo imali? Dosadnu trku pred veliko finale u kome ipak ponešto može da se promeni baš kao što sve može ostati onako kako je sada. Od toga za koga navijate zavisiće i količina adrenalina koji će vam strujati krvotokom pre, za vreme i na kraju trke. Lično, na stvar gledam sa filozofskim mirom – Kimi je izgubio šansu da odbrani titulu, ekipa Ferarija je na korak od titule, pa nemam baš mnogo razloga da se uzbuđujem. Mada, očekujem da trka bude uzbudljiva jer dosadnija od prošle ne može biti, he, he…
Dakle, nedeljno veče pred TV ekranom, grickalice, ‘ladno pivo… Da, ne zaboravite da u nedelju počinje „zimsko vreme“, podesite časovnike da ne zakasnite na start. U danima posle toga sledi vam da kupite „Vreme“ i pročitate ne samo priču o trci već i o tome šta smo sve imali, kad podvučemo crtu ispod ovogodišnje sezone razume se.
Luis Hamilton se po prvi put zapljunuo na listi u takmičenju za pehar DHL Najbrži krug. Pet i po kilometara dugačku stazu u Šangaju provezao je u prvom delu trke kada je trinaesti krug provezao za minut i trideset šest sekundi. Tako je postao peti vozač koji se upisao na ovogodišnju tabelu iza Kimija Raikonena koji je sa deset bodova odavno obezbedio titulu i Mase, Hajdfelda i Kovalainena koji imaju po dva boda u takmičenju DHL Najbrži krug.