Promovisanje politike kao da je postalo važnije od njenog sprovođenja. Najvažnije je da lažem i da se hvalim. Oni koji su na vlasti pre se opredeljuju da drže ljude u zabludi nego da ih osvešćuju i obrazuju. Ne žele da ih podanici kritikuju, već da ih hvale. Ne žele da građani pričaju, već da ćute
Posle stravičnih ubistava 3. i 4. maja 2023. u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i u okolini Mladenovca, stradalo je 18 i ranjeno 20 nedužnih uglavnom učenika i mladih ljudi. Građani su ustali i krenuli u protestnu šetnju “Stop nasilju!”, koja je nezapamćena po odlučnosti, brojnosti, mirnom i nenasilnom karakteru (svake sedmice od 8. maja). Protesti nisu ni “obojena revolucija”, ni “zloupotreba nesreće”, ni “lešinarenje”, već pobuna i protest u potrazi za normalnošću, otpor nasilju i nepristajanje na agresiju. To je revolt neglasača i apstinenata, građana i onih koji to žele da budu. To je glas slobodnih i oslobođenih, nepristajanje i nepripadanje svetu laži i prevara, to su “mreže revolta i nade” (Kastels) i vesnici novog optimizma.
Kao odgovor na zahteve protesta nude se izbori ali po istim uslovima. U kompetitivno-konkurentske izbore ne može se ići bez otvaranja medija, jer bi se malo toga promenilo. Bez TV duela i debate izbori su kao trka sa jednim konjem. Zašto su mediji važni? Da bi se građani na izborima opredelili i iskazali svoje prioritete i preferencije, potrebno je da budu obavešteni i informisani. Kada građani imaju blagovremene, tačne, istinite i objektivne informacije, na osnovu njih će lakše i bolje oceniti izbornu ponudu i ishode politika. Dobro upravljanje zamenjeno je upravljanjem utiscima. Mediji u Srbiji oblikovali su publiku i njen ukus. Birači, naizgled, sve drže u svojim rukama, ali su izgubili moć. Selektivni populizam nas čini izlišnim. Umberto Eko u svom tekstu “Večni fašizam” piše: “Pošto su izgubili sposobnost delegiranja, građani ne reaguju, oni su samo pozvani kada treba da igraju ulogu Naroda.” Nekada su mediji igrali važnu ulogu u povećanju mobilizacije i izlaznosti građana na izborima. Danas igraju opasnu igru, zbog koje preti opasnost da se politika ogadi građanima i da upadnu u političku apatiju. Građani zahtevaju sve više participacije jer je zakazala reprezentacija.
Izvorno i inicijalno mediji su imali ulogu da objektivno, blagovremeno i istinito informišu građane i da pomognu u kontroli vlasti i sprečavanju zloupotrebe. Danas medije kontrolišu vlasnici, od kojih su mnogi od njih u dosluhu sa onima na vlasti. Političari imaju večnu težnju da zagospodare medijima i usavršavaju načine da ih instrumentalizuju. To se postiže uz kontrolu resursa (osnivači ili vlasnici), kroz politiku oglašavanja i političke pritiske i uticaje.
Političari i njihovi timovi u konkurentskoj i takmičarskoj borbi, u borbi za značenja, u borbi da prevlada njihov “diskurs i narativ, u težnji da pridobiju i kreiraju javno mnjenje, koriste niz veština i tehnika, kao što su: propaganda, spinovanje, frejmovanje, otvaranje i/ili zatvaranje informativnih kapija, usmeravanje javnog mnjenja u željenom pravcu, hiperpojednostavljivanje, diskreditovanje rivala, odvraćanje pažnje, “rat percepcija”, spektakularizacija, senzacionalizam, postojanja zvanične i nezvanične istine, dezinformisanje, nadzor i kontrola dobrovoljno predatih ličnih podataka društvenim medijima. Promovisanje politike kao da je postalo važnije od njenog sprovođenja. Najvažnije je da lažem i da se hvalim. Mediji i političari doveli su do toga da živimo u svetu lažnih vesti, u doba dezinformacija, postistine. Oni koji su na vlasti ne žele građanima da otvore oči, već da ih zatvore. Pre se opredeljuju za držanje u zabludi nego za osvešćivanje i obrazovanje. Ne žele da ih podanici kritikuju, već da ih hvale. Ne žele da građani misle, već da slušaju. Ne žele da građani pričaju, već da ćute. U takvim okolnostima građani su najčešće nezreli i lakoverni. Onim nedozrelim, neuspravljenim, neprobuđenim, potrebna je reč koja će ih zavesti i ruka koja će ih povesti i voditi (rukovoditi).
U odnosu na, u istoriji poznate razne tehnike i veštine, danas je na delu organizovano laganje u politici. Od vremena Platonove “plemenite” laži u antici, kojom bi se služili lažnim rečima kao nekakvim korisnim lekom da bi odvratili neprijatelja ili oni koji pokušavaju da nam pričine zlo, u XX veku i naročito početkom XXI veka, laž je u politici postala “zloćudna” i zadobila neslućene razmere. U lažnom svetu, razvija se “prevarologija” (ili “lažologija”), emituju se lažne vesti, zadovoljavaju se lažne potrebe, ispunjavaju se lažne želje, delimo lažna zadovoljstva, konzumiramo lažne sadržaje, formira se lažna slika i oblikuje se lažna svest. Nismo sigurni da li se dešava ono o čemu mediji izveštavaju i da li nas uopšte izveštavaju o onome što se dešava. Kao posledica, obožavaju se oni koji tu lažnu svest otelotvoruju.
Imajući navedeno u vidu, televizije sa nacionalnom pokrivenošću su važne jer vizuelizacija govori o prevlasti slike nad sadržajem. Kako poentira Manuel Kastels, “najjasnija poruka je slika”. Slika treba da proizvede javne emocije, a politika je sve manje racionalna, razložna, a sve više emocionalna i interesna delatnost. Ljudi imaju utisak, ali nemaju stav. Imaju sve jače emocije, a sve slabije racionalno rasuđivanje. Kada se pomešaju “piplmetri” ružičastih televizija, “tiraži” tabloida i “kvaziistraživanja” javnog mnjenja, dobijamo naduvane rejtinge, političke glumce, folirante i manipulatore. Imamo partije bez sprovodljivih programa, političare bez ideje i karaktera, bez politike i bez sadržaja. Umesto političkog marketinga imamo – propagandu, umesto izbornih kampanja imamo lažna obećanja i manipulaciju, umesto političkih programa nude nam demagogiju, umesto kandidata dobijamo megafone i eksponente posednika sumnjivog novca. Reč je o tihom medijsko-marketinškom ubistvu politike.
satirična ilustracija: v. stankovski…
Očigledan je nesklad između onoga što nam mediji i političari serviraju i onoga što rade “u naše ime” (u ime demokratije), “u našem interesu” (javni i naš interes oni bolje znaju od nas), “našim glasovima” koje oni broje, “našim parama” (kao potrošača i poreskih obveznika) koje oni troše, “za naše dobro” (oni su pozvani da tumače šta je javno dobro), ali s našim pristankom koji su oni proizveli. Nerealna nadanja suočila su se sa izneverenim očekivanjima. Bez slobodne i kritičke javnosti građani teško mogu da budu informisani i adekvatno obavešteni o izbornoj ponudi, ne mogu da učestvuju u raspravama, debatama, deliberaciji, u iskazivanju potreba i oblikovanju javne politike. Uloga i značaj medija vremenom raste, ali slabi poverenje u demokratske institucije i procese.
Vlast ima koristi od stalnih podela i konfrontacija koje rasipaju energiju s pogrešnim protivnicima i služe kao izduvni ventil za pražnjenje nezadovoljstva. Ako prepoznajemo i dijagnostifikujemo o čemu se radi na dobrom smo putu da odlučimo šta da se radi. Zahtev za drugačijim mišljenjem, drugačijom istinom i drugačijim poretkom, menjali su društvo nabolje i vukli napred. Može se krenuti u dva pravca: u pravcu “eskapizma” (escape – bekstvo) ili exita (traženjem izlaza). Albert O. Hirschman u svojoj knjizi Izlaz, glas i lojalnost ukazao je na tri opcije koje su primerene Srbiji danas. Vlast nagrađuje i želi samo lojalnost, i nagrađuje klijentelu i botove. To su uglavnom podanici.
Građani imaju dve mogućnosti: izlaz (odlazak) ili glas (aktivizam, protest i otpor). Onima bez znanja i obrazovanja najviše odgovara lojalnost, da ćute, da se ne bune, da navijaju. Za one koji znaju i razumeju, vlast tvrdi – nisu “naši glasači”. Onima koji imaju znanje i obrazovanje preostaju dve mogućnosti, da traže izlaz u odlasku (van zemlje) ili da iskažu svoj glas, svoj revolt i protest, da pruže otpor. Prvi menjaju zemlju odlazeći iz nje, a drugi ostajući u njoj. Oni koji odlaze nisu rukovođeni (samo) ekonomskim razlozima, već ne pristaju i ne mogu da podnesu “ubijanje u pojam”, ispiranje mozga i zaglupljivanje. Medijsko izluđivanje u tabloidskoj atmosferi senzacionalizma karakterišu laž, primitivizam, vulgarnost, kič i šund, agresija i nasilje. Javni prostor rezervisan je za botove i laskavce, one koji se klanjaju i aplaudiraju vođi. Bez tolerancije, bez dijaloga, bez pluralizma, bez prostora slobode i mogućnosti da se ostvari bilo koja razlika koja je izvan predviđenog kalupa lojalnosti – nema napretka.
Ima nade pre nego što “robovi zavole sopstvenu neslobodu”, držanjem u medijskoj izolaciji i odsustvom uvida da je moguće bolje i drugačije. Ako nismo zadovoljni svetom u kojem živimo, dominantnim diskursom i narativom, preostaje nam mogućnost neslaganja, jer i “istorija čovečanstva je istorija neslaganja” (Dijego Fuzaro, Misliti drugačije). Neslaganje ima oblike odbijanja autoriteta (demagoga, populiste) ili njegovog dovođenja u pitanje. Neslaganje nije uvek lako i jednostavno. Ono se sankcioniše raznim oblicima “demonizujućeg ostrakizma”. Svako ko ukazuje na ključne probleme društva i sveta biva ućutkivan, obasipan klevetama i uvaljan u tabloidno blato. Svako ko progovori drugačije, slobodno i kritički, dobije botovsku reakciju, tabloidni bič i medijsku satanizaciju. Prljavi igrači ne dozvoljavaju čiste biografije, niti moralne ličnosti sa ugledom, reputacijom i autoritetom struke.
Danas postoje televizijski “tužioci”, “televizijska suđenja” i “televizijska pravda”. Oni koji drže “džojstike” kojima upravljaju medijima, žele da nas “drže u mraku”. U ušuškanom komforu “infoteimenta” uživamo u konceptu “hleba i igara” koji se sada zove “industrija sreće”. Da li se nekad upitaju da li i mi imamo decu i kako ona reaguju kada nas prozivaju ili satanizuju?
Nije dobro kada se vladar izjednači sa državom. On hoće da bude jedan za sve i da dâ sve za tog jednog. Nuditi ostavku premijerke koja ga oslovljava sa “šefe”, više ne znači ništa, kao i nuđenje izbora bez otvaranja medija, bez sistema kontrole, bez stranih posmatrača. Izbori imaju smisla bez pretnji i ucena, bez snimanja glasačkih listića, bugarskog voza, bez kapilarnih glasova, bez nasilja na biračkim mestima, bez preseljenja na gradske adrese po potrebi glasanja i izbora. Kada ne dozvoljavate da se oblikuje politička alternativa i da se politički proces učini kompetitivnim i konkurentnim, onda preostaju strategija i glasanje “protiv”. Promena svesti i promena raspoloženja samo su pretpostavke da se “demokratija ulice” vrati u institucije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Raspisan konkurs za programsko-prostorni koncept za urbanu i pejzažnu revitalizaciju područja između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!