Za nešto više od mesec dana počinje najstariji teniski turnir na svetu – Vimbldon. Reporter „Vremena“ na vreme je obišao jugozapadni deo Londona gde će uskoro hodočastiti ljubitelji tenisa…
Kada se u Londonu spomene sport na zelenoj površini, kao i u ostatku sveta, prvo se pomisli na fudbal. Mnoge legendarne fudbalske arene su ovde.
Međutim, u jugozapadnom Londonu nema takvih stadiona, ali ima nečega čega nema nigde na svetu – Vimbldona. Svetog grala belog sporta.
Put do vimbldonskog kompleksa vodi preko jednog od skrivenih dragulja Londona – Vimbldon parka.
Ovaj park, poznat po svojoj prirodi, lepoti i mirnoj atmosferi preko leta postaje još zanimljiviji zbog aktivnosti na jezeru. Ovde se može uživati u veslanju, jedrenju ili jednostavno pogledu na uređena igrališta i brojne teniske terene.
Park se prostire na nešto više od 27 hektara površine i tokom sunčanih dana preplavljen je ljudima.
Foto: Wikimedia / GATORFAN2525Centralni teren Vimbldona
Srce teniskog sveta – Centralni teren
Kada se, posle nešto više od dvadeset minuta šetnje od najbliže metro stanice, dođe do terena Vimbldona, prvo se izdvaja ono najbolje – Centralni teren.
San svakog deteta koje uzme reket isti je kao i onaj koji je imao Novak Đoković – da jednog dana na ovom mestu podignu zlatni pehar sa ananasom na vrhu. Ovde se traga za besmrtnošću.
Ovaj veličanstveni stadion, koji prima nešto manje od 15.000 ljudi, otvoren je 1922. godine. Sve do danas na ovom mestu igra se na travi. Vimbldon je jedini grend slem koji nikada nije promenio podlogu.
Savršena trava, visoka između osam i dvanaest milimetara, sada ulazi u finalnu pripremu.
Za nešto više od mesec dana na ovom mestu počinje treći grend slem sezone. Ovogodišnje izdanje Vimbldona biće prvo ikada u kojem neće biti linijskih sudija, tehnologija praćenja loptice preuzela je posao sudija i na ovom legendarnom turniru.
„Ovde niko ne sme da dodirne ili stane na travu, osim jednog čoveka koji je čak i jede, Novaka Đokovića. Prethodna dva finala je, doduše, u sudaru generacija, izgubio od mladog Karlosa Alkaraza, ali je ove godine nova prilika“, ističe Martin, dugogodišnji vodič na Vimbldonu.
Sa dela tribine koji je namenjen novinarima pruža se savršen pogled na Kraljvsku ložu. Za ova sedišta nema karata, morate biti pozvani specijalnom pozivnicom.
Ispod lože se nalazi veliki semafor na kojem i dalje stoji prošlogodišnji rezultat i pobeda Alkaraza nad Đokovićem. Rezultat prošlogodišnjeg finala na semaforu stoji sve do samog početka narednog turnira.
Srpski teniser bio je finalista upravo ovde, šest godina zaredom, poslednje dve bez uspeha. Sedmostruki osvajač Vimbldona drugo je najkonstantnije ime na takozvanom Zidu slavnih koji se trenutno nalazi u podnožju terena, odmah iza miljenika engleske publike, Rodžera Federara koji je ovaj grend slem osvajao osam puta.
Između i iza dva najveća stadiona – Centralnog i Terena jedan, nalazi se veliki broj manjih, na kojim mečeve igraju nižeplasirani igrači.
Za razliku od gotovo svih drugih turnira, tereni na Vimbldonu nisu dobili ime po poznatim teniserima ili drugim ljudima. Ovde su oni, osim Centralnog, jednostavno nazvani brojevima od jedan do 18. Upravo poslednji, na kome se igraju zvanični mečevi grend slema, 2010. godine ušao je u istoriju tenisa.
U prvom kolu Vimbldona 2010. godine duel su na ovom terenu više od 11 sati igrali Džon Izner i Nikolas Mai. Ovaj meč ubedljivo je najduži meč koji je ikada odigran u tenisu.
Posle tačno 11 sati, pet minuta i čak tri dana, Izner je savladao francuskog tenisera i plasirao se u drugo kolo. Teren 18 od tada pa sve do danas predstavlja obaveznu stanicu svih posetilaca ovog velelepnog zelenog kompleksa.
„Neverovatno mi je bilo da su se njih dvojica sreli opet, naredne godine i to opet u prvom kolu. Ja sam se, zajedno sa svim zaposlenima, hvatao za glavu i govorio: samo nemojte da igraju na terenu 18. Ovoga puta, na sreću, Izner je pobedio posle samo par sati igre“, dodaje Martin.
Foto: Arne Müseler / www.arne-mueseler.comTeren broj 1 Vimbldona
Teren broj jedan
Kada je 2019. drugi najveći stadion Vimbldona dobio krov, ovaj turnir postao je prvi grend slem koji je teniserima omogućio igranje pod dva zatvorena krova.
Teren 1 uvek je bio, i ostao, u senci Centralnog, ali je redovnim posetiocima možda čak i draži. Karte za gledanje duela na ovom terenu su jeftinije i lakše ih je nabaviti.
Ovde je teren mnogo pregledniji. Posle renoviranja 2019. stadion je dobio dodatnih 1.000 mesta pa je trenutni kapacitet 12.345. Za zatvarenje krova, prema rečima čoveka koji, kako sam kaže, „klikće dugme“, potrebno je tačno osam minuta, ali je tokom malog broja sunčanih dana otvoren kako bi sunce što više obasjavalo travu.
Sportski zaljubljenici koji se nađu u Londonu avanturu počinju najverovatnije na Vembliju, nacionalnom stadionu Engleske, ili na nekom od brojnih stadiona domaćih klubova, poput Arsenala ili Čelsija. Međutim, ono što Vimbldon ima da ponudi mnogo je više od terena i tribina.
Od istorijskog Centralnog terena, na kome su ispisane neke od najbitnijih stranica teniske i sportske istorije, do modernog Terena 1, Vimbldon je simbol tradicije, istorije i elegancije. Na ovom mestu tenis je mnogo više od sporta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kratak, ponekad možda i crnohumoran prikaz istorijskih događaja i trenutaka kada smo nepogrešivo grešili u proceni, birali pogrešnu stranu ili sami sebi, neopravdano i ničim izazvano, činili stvari koje su nas dovde i dovele
Kako je jedan lapsus, koji to možda i nije bio, otkrio da u celokupnom mačo nasleđu rok muzike Partibrejkers stoje kao svetao primer poštenog i časnog odnosa prema ženama, a sve povodom izložbe Partibrejkers – Biti samo svoj
“Ako se može uzeti nešto korisno iz teških perioda prevrata i sukoba, to je odlučnost da budemo zreliji, promišljeniji i da tražimo strategije i sporazume koji će obezbediti i sačuvati mir, jer je mir osnova za skoro sve ono dobro za šta su ljudska bića sposobna”
Ponovo je Yettel dobio priznanje za najbolju mobilnu mrežu i najbolji kućni internet u Srbiji. Uz to, produžena je saradnja sa Gorskom službom spasavanja
Sovjetska sonda teška pola tone srušila se u Indijski okean, saopštila je ruska svemirska agencija. Sovjeti su ovu letelicu lansirali u svemir još 1972. godine, ali zbog kvara nije napustila Zemljinu orbitu
Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde
Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!