Ubistvo Envera Hadrija
Novo suđenje tek počinje, a svi prenose lažnu vest
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Najozbiljniji kandidati za titulu šampiona više su brinuli kako da naude jedan drugome nego da se trkaju i pobede
Da sam juče umro ne bih znao da i u Formuli 1 važi ono naše – Da komšiji crkne krava! Mislim, voda u ušima Luisa Hamiltona (Meklaren) odavno je stigla do ivice odbrambenog nasipa, a na trci za Veliku nagradu Japana na stazi Fudži počela je i da preliva. Takvu glupost posle starta trke koja je ne samo u najavama već i realno jedna od tri odlučujuće, mogao je samo on da napravi! Umesto da se trka, kao da mu je u glavi bilo samo jedno – blokirati vozače Ferarija. Naravno da se uplatk’o, onoliko! Opet je zaradio kaznu „prođi kroz boksove“. Sama činjenica da je u ovoj sezoni kažnjen u proseku na svakoj drugoj trci – dovoljno govori. Ako sam i sam mislio da su neke od tih kazni možda bile i preoštre, sada sam definitivno na strani sudija. Posebno me nerviraju blentava opravdanja koja potom smišlja, a ovoga puta me je stvarno nasmejalo objašnjenje da je „želeo da uhvati širu liniju pre krivine, što je potpuno legitimno“!? Mislim, ja nosim naočare sa velikom dioptrijom, ali imam i TV aparat sa velikim ekranom! I da završim o njemu… Potom, umesto da spusti loptu i čeka ili gradi priliku i postigne bolji plasman, nastavio je da luduje stazom i ostao bez bodova. Toliko.
Slično se ponašao i Felipe Masa (Ferari). Relativno loš plasman u kvalifikacijama na trenutak je posle samog starta nadoknadio obišavši Alonsa (Reno) i Kovalainena (Meklaren), ali Luisov „kamikaze manevar“ naterao ga je da, blokiran između dva bolida, oštro koči, izgubi nekoliko pozicija i nađe se iza Hamiltona. Posle su se desetak krugova dobro trkali za peto mesto, stvarno je bilo uzbudljivo, sve do trenutka kada je Masa pod pomalo sumnjivim okolnostima uspeo da obiđe Karibijca. Sudije su ocenile da je to za kaznu, pa je i on morao da prođe kroz boksove čime se oprostio od dobrog plasmana, ali ne i bodova jer mu je dalji tok trke išao naruku i na kraju je ipak bio osmi, ali su ga sudije častile jednim mestom, o čemu ću kasnije nešto šire pisati, pa je tako smanjio prednost Hamiltona na samo pet bodova. Ono što je dobro za tim, prešišali su Meklarena i trenutno su prvi u generalnom plasmanu konstruktora.
Mislim da su najbolju ocenu ponašanja dvojice vozača dali italijanski novinari. „Masa i Hamilton su u Japanu nastavili sa očajničkim pokušajima da – izgube titulu“, napisao je posle trke izveštač „Korijere delo sporta“. Španska štampa pak fokus stavlja na Luisa pa tako „Marka“ piše da se prošlogodišnja „istorija ponavlja jer je imao najbolji bolid, prvo startno mesto, ali nije mogao sopstveni ego da smesti na zadnje sedište“. Engleski novinari nisu krili razočaranje Luisovim debaklom konstatujući da se „u danu kada je trebalo da se kloni nevolja sudario ne samo sa jednim već sa oba ferarija“. Kada je reč o reagovanjima bivših šampiona, najilustrativnije je ono Nikija Laude, inače velikog Hamiltonovog fana, koji je izjavio da ga je „Luis razočarao pošto je i ove sezone, kao i prošle, protraćio šansu da bude šampion jer se upustio u potpuno nepotrebni rizik“. Toliko o njima i ovako sam im posvetio previše prostora.
Elem, brljotine favorita na startu, kazne, kao i rano odustajanje Kovalainena koji je neko vreme bio na drugom mestu, otvorile su neslućene mogućnosti – ostalima. Najbolje su se u gužvi posle starta snašli Robert Kubica (BMW Zauber) i Fernando Alonso. Elegantno su se provukli, a potom i isprednjačili mada se već tada videlo da Katalonac ima brži bolid od Poljaka i da je samo pitanje vremena kada će zameniti mesta. Desilo se to prilikom prvog ulaska u boks na zamenu guma i dolivanje goriva kada je Brijatoreova ekipa maestralno obavila posao i Alonso je izašao kao prvi. Sve potom bila je rutina. Povećavao je prednost iz kruga u krug, motor je zujao kao onaj u Vukšinom vremešnom kliju i druga uzastopna pobeda bila mu je u džepu.
„Teško mi je da poverujem u ono što se danas desilo“, rekao je Fernando novinarima neposredno po završetku trke. „Pobeda u Singapuru je bila neočekivana, a evo pobedili smo na stazi za koju smo mislili da nam ne odgovara. Tim je učinio sve da uzvratimo udarac i sada smo u borbi za treće mesto (u Šampionatu konstruktora).“ Da to postane realna mogućnost pobrinuo se drugi vozač ekipe, Nelsinjo Pike, koji je kroz cilj prošao četvrti.
Priča Roberta Kubice koji je stigao drugi na cilj je prava mala poslastica. Naime, on je prilikom starta pogrešio, noga mu je skliznula s kvačila pa je pred krivinom legao na kočnicu, blokirao točkove, dima ko iz „ćire“, ali pošto je Hamilton uradio šta je uradio, pred Poljakom se iznenada otvorio prazan prostor, mogao je natenane da smiri bolid i nađe se – na prvom mestu! Konačan epilog trke je Poljaku, kako sam kaže, „mnogo vredniji nego pobeda u Kanadi“ jer su „u prvom delu sezone imali bolji bolid“. Meni to baš nije najjasnije, ali neka mu bude, valjda zna o čemu priča. Tokom same trke, kaže dalje, „imao je problema sa gumama, gubio je previše vremena“ i pošto ga je Alonso obišao nije bio u stanju da mu parira“. Hajdfeld je potpuno razočarao, stigao je tek deseti. Čini se da je za seriju loših plasmana najviše „kriv“ loš plasman u kvalifikacijama, bio je tek šesnaesti, a to je problem kojim će se pozabaviti i on sam, ali i tim.
„Iako treće mesto predstavlja kraj mojim lošim rezultatima, razočaran sam jer smo danas želeli pobedu“, izjavio je posle trke Kimi Raikonen. „Dobro sam startovao, ali su me u prvoj krivini počistili sa staze vozači Meklarena pa sam se našao u središnjoj grupi. Ni bolid nije radio kako treba posle udarca koji sam tom prilikom dobio, bilo je teško upravljati njime, a bilo je i drugih oštećenja. Davao sam sve od sebe, ali nisam bio brz onoliko koliko sam se nadao. Pokušaj da obiđem Kubicu prilikom prvog pit-stopa nije uspeo, onda sam na stazi to isto probao nekoliko puta, ali je on odlično branio svoju poziciju. U svakom slučaju, srećan sam što sam timu doneo značajne bodove.“ Kimi se tako oprostio od borbe za odbranu šampionske titule, ali je barem gledaocima priuštio uživanje u dobrom trkanju.
Peti je na cilj stigao Jarno Truli (Tojota) koji je bio posebno motivisan da pred „domaćom“ publikom pokaže i više. Sam je posle rekao da je „od starta do cilja pružio sve od sebe, ali da bolji plasman nije mogao da postigne jer nisu mogli na pravi način da podese bolid“. Prava bruka je ono što su sudije uradile ekipi Toro Roso, čiji su vozači, Sebastijan Fetel i Sebastijan Burde, kroz cilj prošli šesti i sedmi. Naime, posle izlaska iz boksa gde je promenio gume i dolio gorivo, na ulasku u prvu krivinu, zahuktali Masa je probao krajnje dripački da obiđe Burdea i momak je braneći svoju liniju zakačio Brazilca i okrenuo ga na stazi. Važno za priču je i to da Felipe zbog toga nije izgubio nijednu poziciju. Pa ipak, valjda po onoj latinskoj o volu i Bogu, sudije su posle trke krajnje bezočno rebnule Burdea sa dvadeset i pet sekundi kazne i praktično mu oduzele bodove. Sramota neviđena, jer se Masa ponašao kao da Francuza obilazi za čitav krug, a ne da je reč o borbi za poziciju. Ova odluka je prilično uzburkala duhove, izazvala oštre komentare ljudi u Formuli 1, ali je epilog ipak ostao nepromenjen – Masa je „zaradio“ bod više, a osmo mesto pripalo je Marku Veberu (Red Bul).
Sledeća trka je već u nedelju, Velika nagrada Kine na stazi u Šangaju.
Uz to što su ga sudije „častile“ još jednim bodom, Felipe Masa poneo je iz Japana i bod u takmičenju za pehar DHL Najbrži krug. On i Kimi su se tokom trke bukvalno nadmetali ko će biti brži, ali je desetak krugova pred kraj trke Masa provezao krug na četiri i po kilometra dugačkoj stazi za minut i osamnaest i po sekundi. Pošto je Kimi već obezbedio prvo mesto i pehar DHL Najbrži krug, Masa se pridružio Hajdfeldu i Kovalainenu koji imaju po dva najbrža kruga ove sezone.
1. Ferari – 142
2. Meklaren – 135
3. BMW Zauber – 128
4. Reno – 66
5. Tojota – 50
6. Toro Roso – 34
1. Hamilton (Meklaren) – 84
2. Masa (Ferari) – 79
3. Kubica (BMW Zauber) – 72
4. Raikonen (Ferari) – 63
5. Hajdfeld (BMW Zauber) – 56
6. Kovalainen (Meklaren) – 51
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Mali dvomotorni avion kružio je nad Banjalukom tokom obeležavanja Dana Republike Srpske. To je uznemirilo RS i region. Koji je avion u pitanju i da li se ranije to dešavalo
Postoji od 17. veka. Bila je najzabačeniji deo beogradske mahale. Prošlog veka u njoj su izgrađene dve višespratnice iako je široka samo osam metara. Zvala se Zadarska 123 godine, a sad se zove Dobrice Ćosića
Rušen u ratovima, zemljotresima i cunamiju, ležao je pod peskom više od jednog milenijuma, u njemu su se tokom Libijske revolucije krile Gadafijeve snage sigurne da NATO neće bombardovati Uneskovu svetsku baštinu. Leptis Magna
NBA liga beleži pad gledanosti pa se traga za uzrocima. Mnogi su uvereni da ogroman broj šuteva za tri poena, koji ima matematičko opravdanje, čini košarku jednoličnom i dosadnom. Ali, šta tu uraditi?
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve