Tužioci 14 američkih država su podneli u utorak, 8. oktobra, sudske tužbe protiv TikToka optužujući tu društvenu mrežu da škodi mentalnom zdravlju mladih korisnika i prikuplja lične podatke bez dozvole, prenosi Beta.
Oni posebno optužuju platformu da „koristi funkcije zavisnosti da podstakne korisnike da ostanu duže na toj mreži, što ima negativne posledice na njihovo mentalno zdravlje“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Tužioci ukazuju između ostalog na notifikacije koje iskaču u svako doba, sistematski sled videa jednog za drugim ili sadržaje namenjene da privuku pažnju.
Portparol TikToka rekao je za Frans pres da se ne slažu sa tim optužbama i da im mnoge od njih izgledaju lažne.
Automatska zabrana za mlađe od 16 godina
Grupa se hvali da je uspostavila solidan sistem za zaštitu mladih korisnika i podseća da je dodala druge prepreke, kao što je automatska postavka za mlađe od 16 godina.
Tako se ti korisnici automatski sprečavaju da koriste platformu ili se obezbeđuje da se sadržaj koji oni objavljuju ne pojavljuje u video toku nekog nepoznatog korisnika.
Grupa je izrazila razočaranje zbog odluke da se pribegne sudovima umesto da se radi sa njom na konstruktivnim rešenjima za izazove koji se, kako je rekla postavljaju za celu jednu industriju.
Odakle je sve tužena mreža
Pored Kalifornije i države Njujork pridružili su se tužioci iz Ilinojisa, Kentakija, Masačusetsa, Misisipija, Nju Džersija, Severne Karoline, Luizijane, Distrikta Kolumbija (gde je glavni grad Vašington), Oregona, Južne Karoline, Vermonta i države Vašington.
Slične poduhvate već su preduzele savezne države Juta, Nebraska, Kanzas, Nju Hempšir, Ajova i Arkansas.
Teksas se takođe prošle nedelje obratio sudovima protiv TikToka, filijale kineske grupe Bajt Dens, optužujući je da prodaje lične podatke maloletnih korisnika.
Početkom avgusta američko ministarstvo pravde optužilo je Tiktok za isto to.
Američka agencija za zaštitu potrošača (FTC) je u junu ukazala ministarstvu pravde da je moguće došlo do kršenja zakona zvanog COPPA (zakona o zaštiti privatnosti dece onlajn) usvojenog 1998. godine.
EU istraga potiv TikToka
Kako je „Vreme” ranije pisalo Evropska unija se takođe ponovo okomila na TikTok – iako iz sasvim drugih razloga. Ispituje se da li funkcija „nagrađivanja“ nove aplikacije TikTok Lite ugrožava mentalno zdravlje mladih i time krši pravila Evropske unije.
Nova aplikacija postoji od aprila i trenutno je od zemalja EU dostupna samo u Francuskoj i Španiji.
Velike platforme kao što su Fejsbuk, X, Instagram i TikTok morale su da ispune zahteve Zakona o digitalnim uslugama od avgusta prošle godine. Taj zakon ima cilj da spreči nezakonite ili štetne aktivnosti na mreži.
Zabranjeni su i takozvani „tamni obrasci“, odnosno manipulativne prakse za zadržavanje korisnika na platformama.
Komisija EU kritikuje TikTok zbog uvođenja nove verzije aplikacije u dve članice EU bez adekvatne potvrde da je unapred izvršena procena.
EU je već otvorila postupak protiv TikToka u februaru. Između ostalog, radilo se o navodno neadekvatnoj zaštiti maloletnika.
Da li TikTok stvara veću zavisnost od drugih mreža?
Algoritmi kineske platforme funkcionišu malo drugačije od algoritama starijih društvenih mreža – i stoga mogu izazvati još veću zavisnost.
Za razliku od prethodnih platformi, TikTok od samog početka prikazuje snimke koje drugi korisnici smatraju privlačnim, umesto da prvenstveno prikazuju sadržaj sa naloga na koje su korisnici prijavljeni.
Algoritmi su izuzetno napredni. Što više vremena korisnici provedu na TikToku, to su preciznija predviđanja o tome šta bi im se moglo dopasti.
Ovo nije bez posledica. Vašington post je u martu prošle godine pisao da je skoro polovina svih tinejdžerki u SAD izjavila da su zavisne od TikToka. Prema istraživačima, devojčice provedu u proseku više od 2,5 sata dnevno na aplikaciji. Devojčice sa depresijom su pak posebno ranjive.
Neki mladi ljudi čak koriste aplikaciju doslovno po ceo dan. Prema istraživanju američkog instituta Pju od septembra, oko 17 odsto mladih provodi svoje vreme skrolujući kroz aplikaciju skoro neprestano. Tu vrstu „vernosti“ ne postiže nijedna druga aplikacija.