Zdravlje
Kako preživeti navijanje
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Osetljiva pozicija, nedostatak vremena i Nepoova psihička nestabilnost uradili su svoje. Uz to, Ding, u brzini, igra jedinstvene poteze, a Nepo popušta. I to je to. Ding Liren novi je prvak sveta
Kinez Ding Liren pobedio je u meču za titulu svetskog prvaka Rusa Jana Nepomjašija rezultatom 9,5:8,5 i postao novi prvak sveta u šahu. Pošto je prvi deo meča, u tempu 2 sata za 40 poteza, završen nerešeno 7:7, u doigravanju po ubrzanom tempu (25 minuta + 10 sekundi za svaki potez), Ding Liren je dobio osamnaestu, poslednju partiju meča. Završna scena bila je rečita. Nekoliko sekundi pre nego što će da preda partiju, Nepomjaši (nenamerno, u očaju) ruši figure sa stola, pruža Dingu ruku i pošto se rukuju Ding zaranja glavu u šake. Nepomjaši besno ustaje od stola i umalo da padne, pravi nekoliko izgubljenih koraka po pozornici, potom se vraća do stola, Ding podiže glavu i, verovatno u magnovenju, ponovo mu pruža ruku (u šahu se to obično ne radi), još jednom se rukuju, Nepomnjaši napušta pozornicu dok Ding ponovo zaranja glavu u šake. Kinez je postao 17. prvak sveta i upisao se u niz velikih, najvećih šahista u istoriji.
Ipak, lebdi izvesna senka nad njegovom titulom i mečom koji je upravo okončan. Najbolji šahista na svetu, genijalni Norvežanin Magnus Karlsen, jednostavno je odbio da brani titulu svetskog prvaka, što se u istoriji šaha dogodilo još samo dva puta u, istina, vrlo različitim okolnostima. Veliki Rus Aleksandar Aljehin umro je 1946. godine kao prvak sveta, a Bobi Fišer nije izašao na megdan Anatoliju Karpova iz samo njemu znanih razloga. Može se nagađati zbog čega Karlson nije, peti put zaredom, branio titulu svetskog prvaka. Najpre je kao izazivač 2013. godine tukao Indijca Višnavananda Ananda, iduće godine je odbranio titulu protiv njega, zatim je nerešeno odigrao s Rusom Sergejem Karjakinom i Amerikancem Fabijanom Karuanom – u slučaju nerešenog rezultata prvak zadržava titulu – da bi 2021. godine ubedljivo pobedio Jana Nepomjašija. Sam Karlsen je izjavio da mu je dosadilo da igra protiv šahista svoje generacije, ali nema nikakve sumnje da je on, danas, najbolji na svetu.
S druge strane uspeh Dinga Lirena ogroman je na mnogo načina. On je četiri puta uspevao da se vrati u meč – Nepomjaši ga je, dakle, četiri puta pobeđivao i Ding je četiri puta izjednačavao rezultat što je, ako ne grešimo, jedinstven slučaj u istorijatu mečeva za prvaka sveta – prvi je Kinez koji je osvojio titulu svetskog prvaka i uspeo je da se izdvoji iz svoje generacije strašno jakih igrača (premda je, naravno, teže održati se nego osvojiti titulu, a videćemo i da li će sada Karlsen da povrati motivaciju i ponovo zaigra u ciklusu za titulu prvaka sveta).
KOMENTARI I KOMPJUTERI
Iako se već govori da meč nije bilo najvišeg mogućeg kvaliteta, stiče se utisak da bi u ocenama valjalo biti suzdržaniji. Šah je u poslednjih desetak godina, a naročito za vreme korone i posle nje, u tolikoj meri postao popularan da smo mogli videti kako se meč za titulu prvaka sveta uživo prenosi i odmah komentariše na svim velikim jezicima, kao i na desetinama malih.
Na najpopularnijem sajtu chess.com, recimo, meč su direktno, na engleskom jeziku, komentarisali najbolji igrači na svetu poput Aniša Girija i Fabijana Karuane, na primer. Na španskom jeziku (Španija i Latinska Amerika) bilo je barem pet vidljivih sajtova koji su meč pratili uživo, o ruskim sajtovima, na kojima su najjači ruski igrači komentarisali meč, ni da ne govorimo. Potom kineski i indijski sajtovi – jer u Indiji se, trenutno, događa najsnažniji šahovski bum na svetu – sa jezicima poput bengali ili gudžarati (sa oko pola milijarde govornika, ukupno), kao i nekoliko vidljivih sajtova na arapskom. Tu su, razume se, francuski, nemački, italijanski, potom nordijski jezici, ali i persijski, odnosno farsi. (Ukrajinski nismo konsultovali, ali Ukrajinci trenutno imaju važnija posla od šaha, premda jesu šahovska velesila.) Kao da šahovsko geslo gens una summus (“svi smo jedan rod”) pronalazi svoje opravdanje upravo u ovakvim događajima. Komentatori na španskom i arapskom neprestano brbljaju i viču (ili nam se tako čini), premda ne zaostaju ni Amerikanci – pogledajte američkog velemajstora Danijela Norodickog, čovek samo što ne padne sa stolice dok komentariše, ili Tanju Sadčev, višestruku indijsku šampionku, koja ne može da dođe do daha kad se uzbudi – za razliku od suzdržanih Engleza i Francuza, na primer, ili ruskih komentatora koji se retko uzbuđuju.
Pored toga, komentatori su se, bez razlike, služili kompjuterima, a i gledaocima je neprestano pred očima bio evaluation bar, što znači da su šahovski superkompjuteri na svaki potez igrača reagovali istog trenutka. I, naravno, kada Ding ili Nepomjaši odigraju potez iza kojeg se odmah pojavi znak pitanja, što znači loš potez, ili dva znaka pitanja, što je katastrofalan potez, razume se da se stiče utisak kako vrhunski igrači odveć često greše. Ali biti za tablom, i to u meču za titulu svetskog šampiona, i biti za komentatorskim mestom u pratnji superkompjutera (Stockfish, na primer), neuporedivo je. Boris Spaski je, recimo, u meču protiv Fišera 1972. godine u Rejkjaviku, pravio upravo šokantne greške, kakve u drugačijim uslovima ne bi napravio u hiljadu partija.
Upravo zbog toga šah s lakoćom preživljava doba u kojem su kompjuteri jači i od najjačih velemajstora: biti za tablom nezamenljiv je osećaj u kojem karakter, psihička čvrstina i fizička pripremljenost igraju ključne uloge. Zbog toga je, uostalom, Jan Nepomjaši, jak kao crna zemlja i jedan od najtalentovanijih šahista na svetu, i izgubio. Nije, naime, izdržao psihički duel.
MEČ
Meč protiv Magnusa Karlsena 2021. godine Nepomjaši je ubedljivo izgubio ne zbog toga što je toliko slabiji od Norvežanina, nego zbog toga što je psihički nestabilniji. Znalo se to pre meča s Karlsenom, znalo se to i pred meč sa Dingom, te se upravo zbog toga – zbog Nepovog iskustva i zbog toga što se verovalo da je radio na psihičkoj stabilnosti – prednost davala Rusu. S druge strane Ding Liren, najbolji kineski šahista, postizao je stabilnost i konstantnost u dugim periodima, što ga je, u sprezi s ogromnim talentom i velikim radnim kapacitetom, i dovelo do meča za titulu. (Kao kuriozitet valjalo bi pomenuti dve sporedne epizode u kojima bi zvezdočatci nesumnjivo pronašli nadahnuće za proučavanje astralnih mapa. Prvu titulu šampiona Kine Ding je osvojio tako što je njegov protivnih zakasnio na partiju tek nekoliko sekundi i zbog toga bio diskvalifikovan, a na meču kandidata za prvaka sveta bio je drugi, iza Nepomjašija, ali pošto je Karlsen odustao od odbrane titule Ding se našao na najvećoj sceni.)
Od samog početka meča činilo se da je Nepo sigurniji. Drugu partiju Ding otvara gotovo šokantnim četvrtim potezom h3, posle čega Rus, crnim figurama, filigranskom igrom dobija partiju. U četvrtoj partiji Ding je ponovo beli, od samog početka ima blagu, ali nedovoljnu prednost. Pozicija je zatvorena, Nepomjaši se brani strpljivo i gotovo rutinski, da bi mu, očigledno, u 29. potezu popustila koncentracija (tako je i sam rekao na konferenciji za štampu): potez Sd4 ne bi odigrali ni mnogo slabiji igrači. Ding žrtvuje kvalitet (top za figuru) i posle toga Rusu više nije bilo spasa: Ding ga je, naprosto, ugušio. Rezultat je 2:2.
U petoj partiji Nepomjaši ponovo liči na sebe. Igra jako i odlučno. Kompjuter će, naravno, pokazati da je mogao i bolje, ali s ljudskog gledišta ono što je ruski šahista igrao i više je nego opravdano. Uostalom, s druge strane je, takođe, “samo” čovek. Nepomjaši je neumoljiv: 3:2. Na konferenciji za štampu Ding, koji slabo govori engleski i daje kratke odgovore (koje niko ne razume), deluje potonulo. U šestoj partiji, međutim, Nepo igra nesvojstveno sebi, pasivno. Bila je dovoljna mala nepreciznost (pion na a6 u 15 potezu) da Dingu otvori motive, te on malu prednost nastavlja da povećava svakim potezom (Nepomjaši deluje nemoćno) sve dok nije ispleo jako lepu matnu mrežu. Partija završava u poziciji koja je dostojna šahovskih studija.
U sedmoj partiji dogodilo se nešto što se vrlo retko viđa na ovako visokom nivou: Ding se, kada mu je na satu ostalo nešto više od dva minuta (Nepomjaši je imao još čitavu večnost na satu), jednostavno zaledio. Rus ima kvalitet više, ali Dingova pozicija je sasvim održiva.
No, zaleđeni šahista samo zuri u tablu, ali nije prisutan, dok vreme, naravno, protiče. Iako se čini da misli, da računa – pogled mu je zakovan za tablu, telo mirno – zaleđeni šahista, zapravo, ne vidi ništa. Urnebesno je bilo slušati (i gledati) komentatore koji su bili toliko glasni da se činilo kako, u stvari, dozivaju Dinga pokušavajući da ga probude. Kada se ovaj trgao na satu mu je ostalo svega dvadesetak sekundi i bilo je kasno. Da je neko vreme bio odsutan videlo se po tome što je odigrao tri zaista rđava poteza posle kojih mu je ostalo samo da preda. Nepomjaši vodi sa 4:3.
Osma partija, pak, u kojoj Ding igra belim figurama, izrazito je uzbudljiva i dobra. Vrhunac dostiže kada Nepo, koji se žestoko brani – Ding je pešaka doterao do sedmog reda – žrtvuje topa potezom Dh4 (32. potez crnog). Damu povlači brzo i s ubeđenjem. Obojica igrača su, očigledno, žrtvu topa smatrala korektnom, jer, ako Ding uzme topa na d8 (džabe), Nepojmaši remizira večnim šahom. Ovde valja podsetiti da je reč o vrhunskim igračima. I obojica su pogrešila u proračunu. Naravno, nije to bilo lako izračunati, ali Rus, zapravo, nije imao večni šah, te da je Ding uzeo ponuđenog topa, a potom odigrao smelo i duhovito, dobio bi partiju. Umesto toga Ding ne uzima topa i partija, uskoro, uplovljava u remi poziciju.
Odlična deveta partija završava remijem, deseta i jedanaesta takođe. Nepomjaši vodi i čini se sve sigurnijim, dok Ding ne pronalazi način da ga probije. Dolazi 12 partija u kojoj Rus sigurnom igrom, crnim figurama, dolazi do prednosti. A onda, na zaprepašćenje šahovskog sveta, Nepomjaši povlači f5 u 34. potezu. Potpuno neverovatno. On, jednostavno, ne vidi ono što bi sasvim prosečan šahista, bez previše razmišljanja, lako uočio. Ding koji nije sklon grimasama očigledno ne može da veruje sopstvenim očima. Uzima topom na e6, posle čega se i Nepomjaši budi iz hipnoze, ali tu se više ništa ne da učiniti. Rezultat je 6:6. Potom još dva remija i kod rezultata 7:7 počinje doigravanje od četiri partije u tempu od 25 minuta plus 10 sekundi za svaki potez.
Obojica igraju čvrsto i prve tri partije završavaju se remijima. U četvrtoj partiji Nepomnjaši ima blagu prednost, ali nedovoljnu da bi i pobedio. U završnici s crnopoljnim lovcima i damama pozicija je jednaka, ali obojica imaju malo vremena. Ding ima opasnije pešake, ali slabije branjenog kralja. Kada bi bilo više vremena nema mesta sumnji da bi se partija završila remijem. Ali osetljiva pozicija, nedostatak vremena i Nepoova psihička nestabilnost uradili su svoje. Ako bismo se poslužili nekom od oveštalih figura rekli bismo da se na tabli odigravao šahovski triler. Za Nepoa verovatno i horor. Uz to, Ding, u brzini, igra jedinstvene poteze, a Nepo popušta. I to je to. Ding Liren novi je prvak sveta, a ako Karlsen bude odlučio da se vrati u borbu za titulu svetskog prvaka, biće to, nesumnjivo, jedno od najuzbudljivijih takmičenja u novijoj istoriji šaha, zato što će se dogoditi susret dve generacije – generacija onih koji imaju više od trideset godina i na vrhuncu su svojih šahovskih moći – i nove generacije dvadesetogodišnjaka koju predvode Alireza Firuzja i sjajni indijski, uzbekistanski i jermenski klinci.
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Godišnje se oko 4000 kvadratnih metara nelegalno priključuje na sistem daljinskog grejanje. “Ilegalce” sada jure dronovi sa termovizijskim kamerama
Raspisan konkurs za programsko-prostorni koncept za urbanu i pejzažnu revitalizaciju područja između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve