img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Olovna vremena

Smrtonosna aleja zdravlja

12. april 2006, 18:13 Željko Naić
Copied

Aktivisti Fondacije za romske izbeglice Kosova nadgledali su trudnoće 50 žena iz kampova na jalovištima Trepče. Rođeno je šestoro mentalno obolele dece, dok su ostale trudnoće završene pobačajem. Rol Polanski, predsednik Društva za ugrožene narode, vidi direktnu vezu između nedavnog povlačenja advokata ERRC-a sa ovog slučaja i "glasina o tome da Džordž Soros namerava da kupi Trepču"

Predstavnici Evropskog centra za prava Roma (ERRC), organizacije koju je osnovao Džordž Soros, odlučili su prošle nedelje da uskrate pravnu pomoć za sto osamdeset i četvoro Roma, koji su oboleli od trovanja olovom u kampovima na severu Kosova, saopštili su predstavnici Društva za ugrožene narode (SFTP). U saopštenju ove američke nevladine organizacije, čiji aktivisti pokušavaju da nađu rešenje za oko 500 ugroženih stanovnika kampova Žitkovac, Česmin Lug i Kablare, koji su izgrađeni na zemljištu kontaminiranom šljakom iz Trepčinih rudnika, navodi se da zvaničnici ERRC-a smatraju da postoje mnogo veće tragedije na koje bi trebalo trošiti sredstva. Ova odluka je doneta uprkos činjenici da je u kampovima dosad umrlo 37 Roma, a zdravstveni radnici predviđaju da će svako dete rođeno u ovim sredinama patiti od neizlečivog oštećenja mozga.

U vreme izgradnje ovih kampova, krajem 1999. godine, zvaničnici UN-a su bili upozoreni da je teren zagađen olovom, ali je odgovoreno da kampovi predstavljaju samo privremeno rešenje i da će Romi biti izmešteni u roku od 45 dana.

NEZABELEŽENI NIVO OTROVA: Tokom prošle godine pravnici iz ERRC-a su nadgledali situaciju u ovim kampovima i nudili Romima besplatnu pravnu pomoć, obećavajući da će podneti tužbe protiv članova UN administracije na Kosovu, a naročito protiv Serena Jesena Petersena, zbog ugrožavanja zdravlja stanovnika kampova. Nekoliko lekara je ukazalo na činjenicu da je u krvi ovih ljudi registrovan najveći nivo olova ikada zabeležen u istoriji medicine. Uprkos pisanim zahtevima od strane Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, Amnesti internešenela, Društva za ugrožene narode i drugih ogranizacija, vlasti UNMIK-a odbile su da evakuišu 129 romskih porodica sa zagađene teritorije. Jedini „ustupak“ koji su predstavnici UNMIK-a ponudili bilo je preseljenje Roma u napuštenu francusku vojnu bazu, udaljenu dvadesetak metara od romskog naselja. Vojnicima koji su odatle preseljani lekari su savetovali da se ne odlučuju na roditeljstvo u narednih devet meseci, zbog visokog nivoa olova otkrivenog i u njihovoj u krvi, navodi se u saopštenju.

Tokom 2000. godine stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije (WHO) preporučili su hitnu evakuaciju stanovništva i postavljanje ograde kako bi pristup ovom terenu bio onemogućen. Kao odgovor na ova upozorenja, navodi se u saopštenju SFTP-a, predstavnici UNMIK-a su finansirali izgradnju dodatnih baraka, kao i terena za košarku i fudbal, a uređena je i kilometar i po duga staza za džoging, prikladno nazvana „Alejom zdravlja“.

Nakon što je četvorogodišnja devojčica umrla od posledica trovanja olovom, predstavnici Svetske zdravstvene organizacije ispitali su sadržaj teških metala u krvi oko 50 mališana iz ovih kampova. Kod sve dece ustanovljen je opasno visok nivo olova, a predstavnici WHO-a su ponovo zatražili hitnu evakuaciju. Nakon toga, doktor Sergej Ševčenko, predstavnik UNMIK-a zadužen za zdravstvo, predložio je izgradnju dodatnih stanova na zagađenom zemljištu, tvrde predstavnici Društva za ugrožene narode.

Aktivisti Fondacije za romske izbeglice Kosova nadgledali su trudnoće 50 žena iz ovih kampova. Rođeno je šestoro mentalno obolele dece, dok su ostale trudnoće završene pobačajem.

OBEĆANJA I INTERESI: Pol Polanski, predsednik Društva za ugrožene narode, vidi direktnu vezu između nedavnog povlačenja advokata ERRC-a sa ovog slučaja i „glasina o tome da Džorž Soros namerava da kupi Trepču“.

„Pretpostavlja se da je Soros dosad potrošio oko 20 miliona dolara na procenu isplativosti ulaganja u Trepču. Za upravljanje ovim preduzećem zadužena je administracija UNMIK-a. Više o ovoj temi možete saznati ako ukucate ‘Trepca’ i ‘Soros’ kao ključne reči na nekom od internet pretraživača“, kaže Pol Polanski.

Zvaničnici UNMIK-a najavili su da će dve zgrade za Rome biti izgrađene u južnom delu Kosovske Mitrovice, na mestu gde se nalazila njihova mahala. Ovo obećanje dato je jesenas i članovima Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, kada je rečeno da će izgradnja početi u novembru. Nedavno je obećano da će izgradnja početi u prvoj polovini aprila, ali članovi danskog Saveta za izbeglice, koji bi trebalo da nadgledaju izgradnju ovih stanova, rekli su da će radovi biti započeti najranije u avgustu, tvrdi Pol Polanski, koji sumnja da će ovaj posao biti započet do kraja godine.

On očekuje da će se UNMIK povući sa Kosova i ostaviti problem Albancima, „koji ne žele da se Romi vrate u južni deo Mitrovice“. Tokom juna i jula 1999. godine oko osam hiljada Roma je proterano iz najveće mahale u bivšoj Jugoslaviji, a nakon sedam godina niko se nije vratio i nijedna kuća nije ponovo izgrađana, zaključuje Polanski. Predstavnici srpske vlasti takođe se nisu potrudili da nađu rešenje za ovaj problem, a romska udruženja u Srbiji nisu čak ni protestovala zbog ove situacije.

Komentari: 1

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Veštačka inteligencija

26.jul 2025. Tijana Stanić

Test modernog doba: Kako da prepoznate ChatGPT tekst

Veštačka inteligencija je sve naprednija, a AI detektore je lako prevariti. Mogu li se uopšte prepoznati tekstovi koje nije napisao čovek

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure