Jučerašnje finale na 100 metara na Olimpijskim igrama u Parizu bila je najbrža trka svih vremena. Prvoplasiranog i poslednjeplasiranog delilo je samo 0,12 sekundi. Ni Majkl Džonson nije krio svoje uzbuđenje
Zapanjujuća predstava na Olimpijskim igrama u Parizu – u trci na 100 metara pobednik Amerikanac Noa Lajls bio je samo za pet hiljaditih delova sekunde ispred drugoplasiranog Jamajčanina Kišana Tompsona.
Na punom stadionu Stad de Frans publika je prisustvovala ispisivanju istorije. Prvi put je svih osam finalista istrčalo ispod 10 sekundi u trci na 100 metara sa dozvoljenim vetrom – čineći je najbržom trkom svih vremena.
Svih osam finalista završilo je trku unutar 0,12 sekundi. Amerikanac Noa Lajls je sa vremenom od 9,79 sekundi odneo zlato, dok je poslednjeplasirani Jamajčanin Oblik Sevilj prešao liniju za 9,91 sekundu – vreme koje bi bilo dovoljno za četvrto mesto na Olimpijadi u Tokiju.
Četvorostruki olimpijski šampion Majkl Džonson rekao je da je to apsolutno najbolji finalni sprint na 100 metara koji je ikada video.
Foto: AP Photo/Ashley LandisKišan Tompson i Noa Lajls čekaju rezultate trke
„Nismo ni znali ko je pobedio nekoliko minuta“.
Tek kada je veliki ekran unutar stadiona prikazao zvanične rezultate, svet je saznao da je Lajls osvojio zlato.
Dok je Amerikanac slavio svoju prvu olimpijsku pobedu, drugi su ostali zapanjeni nakon što su prisustvovali jednom od najneverovatnijih olimpijskih obračuna na 100 metara svih vremena.
Kada su se fotografije finiša trke pojavile na internetu, mnogi su bili zbunjeni. Naime, na fotografjama se vidi da su noge drugih takmičara stigle na cilj prve. Ipak, u atletici se kraj trke za sportistu određuje u trenutku kada njihov torzo pređe ciljnu liniju.
Na snimcima se vidi i kako se američki olimpijac pred sam kraj trke naginje napred, svestan ovog pravila. Na kraju, to je Lajlsu i obezbedilo prvo olimpijsko zlato.
Foto: AP Photo/Petr David JosekSlavlje nakon prvog olimpijskog zlata: Noa Lajls
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Dok mrmoti u Americi i Kanadi prognoziraju dužu zimu, meteorolozi u Srbiji najavljuju malo do umereno oblačno vreme uz postepeno razvedravanje. Iako će jutra biti hladna sa slabim mrazom, dnevne temperature će biti u granicama proseka za početak februara
Kineski čet-bot koji koristi veštačku inteligenciju očito je programiran tako da skriva neke informacije koje ne gode Komunističkoj partiji. Pitajte ga, recimo, o masakru na Tjenanmenu
U SAD se godišnje rodi oko 255.000 beba čije su majke strankinje. Ova deca automatski dobijaju američko državljanstvo. Donald Tramp već od 19. februara 2025. hoće da ukine ovo pravo koje postoji više od 150 godina. Sagovornica „Vremena“ opisuje svoje iskustvo sa „porođajnim turizmom“ u Americi
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!